Skrbi javnomnenjskega predsedniškega favorita

V volilnem štabu Boruta Pahorja so menda zaskrbljeni zaradi počasnega tempa zbiranja podpisov. 

Objavljeno
14. september 2017 16.39
Strateški forum Bled 2017
Suzana Kos
Suzana Kos

Drage tovarišice in tovariši, naše predsedstvo je sklenilo, da podpremo kandidaturo našega dolgoletnega predsednika Boruta Pahorja za predsednika republike, se začenja pismo, ki ga je prvak Socialnih demokratov Dejan Židan pred dnevi poslal članom svoje stranke in jih na koncu še pozval naj podprejo Pahorjevo kandidaturo. Izpolnjeni obrazec pričakujejo v poštnem predalu volilnega štaba ali pa na kateri od stojnic pred upravnimi enotami, je spomnil Židan na koncu svojega pisanja.

In koliko podpisov je javnomnenjski predsedniški favorit, ki si je zadal, da jih bo zbral najmanj pet tisoč, doslej že zbral? »Tega podatka nimam, pač ne spremljamo sproti, koliko smo jih zbrali,« trdi vodja volilnega štaba Dušan Kumer. Vprašanje ali torej ne drži neuradna informacija, da so v volilnem štabu precej zaskrbljeni, ker zbiranje podpisov poteka počasneje od pričakovanj in da so jih doslej zbrali le 3300, pa ga je precej razburilo.

»To je laž, ta podatek ne drži! Sploh ga ne želim komentirati,« nas je zavrnil Kumer, ki ga je zanimalo predvsem, kje smo to informacijo dobili. Dileme o tem, kako skromno številko, ki naj bi presenečala tudi samega Boruta Pahorja, potemtakem lahko zanika, če podatkov o številu zbranih podpisov sploh nima, v živahnem telefonskem pogovoru nismo uspeli razrešiti. Kumer je prepričan, da je številka o skromnem številu zbranih podpisov plod očitne želje po diskreditaciji.

Šarčevi podpise šteli sproti

Če v Pahorjevem volilnem štabu ne štejejo prispelih glasov, pa so to sproti počeli na primer v štabu Marjana Šarca, ki je, tako kot kandidatka stranke NSi Ljudmila Novak, svojo kandidaturo skupaj spodpisi na Državno volilno komisijo že vložil. »Podpise smo seveda sprotno preštevali, zbiranje pa je potekalo zelo hitro,« pravijo v Šarcevem volilnem štabu, ki je v dobrih dveh tednih zbral več kot dovolj podpisov. Etapni cilj, torej izpolnitev formalnih pogojev in konec zbiranja podpisov, so si pri Pahorju po časovnici sicer zadali za prihodnjo sredo. Podpise zbirajo na štiridesetih stojnicah.

Židanovo pismo je romalo (tudi) v koš

Židan je v omenjenem pismu članstvu, v katerem jih nagovarja k podpori predsedniške kandidature, med drugim zapisal, da je Pahor s svojim edinstvenim slogom zgradil podporo najrazličnejših ljudi. Levih in desnih prepričanj. Mladih in starih. Prav to, simpatiziranje z desnico, pravijo sogovorniki iz vrst SD, je bil eden od razlogov, da je Židanovo pismo »tovarišem in tovarišicam«, pri marsikaterem prejemniku romalo direktno v koš, s spremnim komentarjem, da ne bo dobil ne njihovega podpisa za kandidaturo in tudi glasu na volitvah ne.

Da od dela članstva SD ni mogoče pričakovati podpre Pahorju, Dušan Kumer, vodja volilnega štaba, sicer upokojeni nekdanji glavni tajnik stranke, komentira, da je to pač normalno za vsako demokratično stranko ter da upa, da bodo ne glede na to prejeli »čim več« podpisov podpre kandidaturi.

Skladno s predvolilnimi opravili je sicer podpise volivcev mogoče zbirati do 27. septembra.

Spomnimo, po zadnji javnomnenjski anketi Dela bi volilci Borutu Pahorju namenili 37,2 odstotkov glasov, Marjan Šarac bi jih dobil 23,1 odstotkov, Ljudmila Novak pa dobrih deset odstotkov. Kot ocenjujejo politični analitiki, predsedniške volitve še zdaleč niso odločene, najpomembnejše vprašanje za Boruta Pahorja pa je še vedno, kakšna bo volilna udeležba. Prvi krog volitev bo, kot je znano, 22. oktobra.