Ljubljana – Zaradi nekaj negodovanja in žvižgov, ki jih je doživela ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu Ljudmila Novak ob nedeljski slovesnosti pred spomenikom bazoviškim žrtvam fašističnega nasilja, je nastal cel vihar. Oglasile so se slovenske manjšinske organizacije in NSi.
Kaj se je pravzaprav zgodilo na proslavi na Bazovici, le lučaj stran od slovensko-italijanske meje, kjer vsako leto obujajo spomin na pred 82 leti usmrčene slovenske protifašiste rodoljube?
Predsednik organizacijskega odbora dogodka Milan Pahor, sicer direktor osrednje knjižnice Slovencev v Trstu, je pojasnil, da je slovesnost potekala tako kot vsako leto, brez težav in z navzočnostjo veliko udeležencev. In tako kot običajno se je slovesnosti udeležilo tudi veliko tradicionalnih pohodnikov z obeh strani meje. Pahor pojasnjuje, da je proslava potekala brez problemov, dokler ni uradni napovedovalec napovedal ministrice za Slovence v zamejstvu in po svetu Ljudmilo Novak, kar so nekateri posamezniki iz kolone pohodnikov pospremili z žvižgi in glasnim negodovanjem. Pahor pravi, da se je v tem trenutku povzpel na oder in pozval udeležence, naj se vzdržijo komentarjev in se vedejo primerno kraju, kjer so pokopani slovenski rodoljubi. Nato se je po Pahorjevih besedah slovesnost nadaljevala brez težav.
Kot je obsojanja vredno neprimerno vedenje nekaterih posameznikov, ki po njegovem mnenju ni bilo organizirano, je za predsednika organizacijskega odbora proslave neprimerno tudi pretiravanje z zmerjanjem »izgrednikov«. Izrazov nezadovoljstva nikakor ni mogoče opisati s fašističnim psovanjem, kakor so zapisali v izjavi Sveta slovenskih organizacij (SSO). V tej zamejski organizaciji so v izjavi za javnost zapisali, da je bila Novakova, ki je zastopala vso slovensko vlado, »tarča tipično fašističnega kričanja, psovanja in žvižganja, in to od večje skupine zastavonoš, ki so v glavnem prišli onkraj državne meje«.
V drugi zamejski organizaciji SKGZ (Slovenska kulturno-gospodarska zveza) so bili pri ocenjevanju incidenta bolj spravljivi. Zapisali so, da je bila Bazovica »vedno kraj spomina in spoštovanja do ljudi, ki so svoja življenja žrtvovali za boljši svet in demokracijo«, to pa pomeni, da ima vsakdo pravico izraziti svoje mnenje. SKGZ spomni, da je Bazovica prejšnja leta gostila veliko govornikov, ki so zgodovinska dejstva ocenjevali z različnih gledišč, s katerimi se vsi ne strinjajo.
V stranki Novakove, NSi, za incident obsojajo »partizanske praporščake«, ki da ne »premorejo toliko etičnosti, da bi se dostojno udeležili slovesnosti in tako na primeren način počastili spomin na padle domoljube«. Po strankinem mnenju so »partizanski praporščaki« zlorabili slovesnost za nadaljevanje ideološkega boja proti NSi in vladi. Tudi na tej slovesnosti so NSi zmotile rdeče zvezde na praporih veteranskih organizacij.