Ljubljana – V mariborski volilni enoti so na prejšnjih volitvah SLS vsakič volili nadpovprečno. Tokrat podpovprečno. Glasovi od tam, pa tudi iz Kršega, so jim zmanjkali, da bi prišli v parlament. V Mariboru je po nasilnih demonstracijah, ki so pretresle državo, odstopil nekdanji župan ljudske stranke Franc Kangler.
Takrat se je z vrha ljudske stranke, ki se je Kanglerju že odrekla, umaknil tudi Radovan Žerjav, ki mu je na prejšnjih volitvah uspelo izboljšati izid. Francu Bogoviču pa slabo kaže. Po 862.360 preštetih glasovnicah je SLS v nedeljo do praga manjkalo 180 glasov. Po včeraj prištetih 1757 glasovih po pošti iz bolnišnic, zaporov in domov za ostarele se je prag še oddaljil. Delež se jim je s 3,98 znižal na 3,97. Skupaj jih je volilo 34.339 volivcev. Do praga jim manjka že več kot dvesto glasov. SLS lahko reši le še, če so zanje nadpovprečno glasovali iz tujine. Izkušnje iz zadnjih dveh parlamentarnih volitev kažejo, da možnosti za to ni veliko. Na predčasnih volitvah leta 2011 in rednih volitvah leta 2008 so glasovi iz tujine delež SLS rahlo znižali.
Čisto brezupen položaj za SLS še ni, ker so tokratne volitve nekoliko posebne. Zaradi počitniškega časa je bistveno več volivcev, ki živijo v Sloveniji, zahtevalo glasovanje po pošti iz tujine – skupaj 4087. Številni s počitnic na Hrvaškem.
Na preteklih dveh volitvah so k rezultatu teden po dnevu glasovanja vsakič prišteli krepko več kot deset tisoč glasov iz tujine. Podobno je pričakovati tudi tokrat. V preteklosti je iz tujine, predvsem iz Argentine, pridobivala NSi, SLS ne.
Usodna Maribor in Krško
Pomenljiv je bil razplet leta 2008, ko so glasovi iz tujine povišali delež LDS Katarine Kresal, in znižali delež SLS Bojana Šrota, kar je njun končni izid praktično izenačilo.
V preteklosti je bila SLS nadpovprečno uspešna v vzhodnih volilnih enotah. Pred tremi leti, ko so na ravni države zbrali 6,83 odstotka, so bili s 3,8 odstotka volivcev najslabši v enoti Ljubljana Center, najuspešnejši pa v enotah s sedeži na Ptuju s 13,25, Celju 8,31, Novem mestu 7,86 in v Mariboru 7,22 odstotka. V istih enotah so nadpovprečne deleže dosegli leta 2008. Tokrat, ko so na ravni države zbrali 3,97 odstotka, jih je najmanj volivcev, le 2,2 odstotka, znova volilo v enoti Ljubljana Center, nadpovprečno pa le še na Ptuju – 6,57, v Novem Mestu 6,06 in Celju 4,13 odstotka. Višji delež volivcev kot v Mariboru, kjer so zbrali podpovprečnih 3,64 odstotka, je SLS tokrat volil v enoti s sedežem v Kranju: 3,74 odstotka volivcev.
Glasove je odnesla tudi kandidatura Bogoviča v dveh okrajih v Ljubljani. V Krškem je na prejšnjih volitvah dvakrat zbral več kot 2850 glasov (več kot 20 odstotkov), Ana Somrak tokrat 1508 glasov ali 13,35 odstotkov. Izgubljenega v Ljubljani, kjer ga je volilo 0,99 in 1,59 odstotka volivcev, ni nadomestil. V okrajih je izboljšal rezultat iz leta 2008, a dosegel slabšega kot leta 2011. Skupaj ga je v okrajih Moste Polje 2 in 3 volilo le 241 volivcev.