Ljubljana – »Napeto bo, ampak bomo pripravljeni,« je glavni tajnik SD Uroš Jauševec ocenil položaj, ko bi bile volitve zaradi padca vlade lahko že novembra in bi morale stranke vložiti kandidatne liste v mesecu dni.
Evidentiranje kandidatov poteka v vseh strankah. V SDS so volilni program začeli predstavljati poleti, SD ga pripravlja in bo najbrž potrjen na letni konferenci oktobra.
Dilema za vse stranke je bil včeraj točen datum morebitnih predčasnih volitev, ki lahko pomeni nekaj tednov manj ali več časa za izvedbo vseh predvolilnih postopkov. Torej zbiranja in potrjevanja kandidatov, priprave finančnih načrtov, priprave lokalnih in nacionalnih kampanj, predstavitev volilnih programov.
Kako zelo se mudi?
V Desusu je generalni sekretar Ljubo Jasnič povedal, da so evidentiranje kandidatov sprožili maja, prihodnji teden se bo sestalo vodstvo stranke in določilo, kako postopke izbiranja dokončati, pripravili bodo finančni načrt ... Volilni program bodo potrjevali na kongresu, ki je že sklican za oktober.
V Zaresu so kandidate začeli zbirati junija in postopek nameravali končati konec tega meseca. Bogdan Biščak je povedal, da bo volilni program potrjevala konvencija stranke, ki je bila sklicana za 15. oktober, ko še niso vedeli, da bodo volitve. Dnevni red bodo dopolnili.
V Slovenski ljudski stranki Radovana Žerjava kandidate evidentirajo od trojnega referenduma. Odločitve, kako dokončati postopke, bo sprejel glavni odbor stranke, a to bo mogoče šele, ko bo znan datum volitev, ki so lahko 20. novembra ali pa decembra, je opozorila Lejla Kogej. Osnutek programa so pripravili, a ga še dopolnjujejo.
V LDS so evidentiranje kandidatov sprožili julija in ga bodo dokončali prihodnji teden, je povedal generalni sekretar Uroš Petohleb. Volilni program pripravljajo po dokumentu izpred štirih let, saj je po oceni v stranki dober in še ni uresničen.
Kdo si volitve lahko privošči?
Finančno sta pred volitvami v težavah LDS in SD, ki jima v začetku letošnjega leta ni uspelo plačati računov niti za lanske lokalne kampanje. SD je ostalo za 465.959 evrov neplačanih računov, LDS za 72.000 evrov.
Bilanca konec lanskega leta je LDS pokazala 1,3 milijona evrov, SD pa 1,2 milijona evrov minusa. V SD, ki ima zaradi boljših rezultatov na volitvah večje mesečne prihodke (dotacije), je Jauševec včeraj povedal, da so imeli letos 543.000 evrov več prihodkov kot odhodkov, s čemer so odplačevali posojila in obveznosti iz preteklosti.
Petohleb pa je v LDS povedal, da so račune za prejšnje kampanje po večini že plačali, a za razkošno kampanjo ne bo možnosti. V boljšem finančnem položaju je SDS, ki je lansko leto končala s 312.370 evri bilančnega plusa. Sliko so kvarila posojila za 1,6 milijona evrov – pretežno za nakup in obnove stavbe stranke.
V stranki trdijo, da so to posojilo do avgusta letos z varčevanjem zmanjšali za skoraj polovico. V začetku leta so funkcionarji SDS morali vplačati dodatne prispevke, namen je bil tudi zagotoviti rezervo za morebitne predčasne volitve.