Ljubljana - Protest Jožeta Tanka, ker so poslanci PS glasovali med obstrukcijo, je bil včeraj še največje presenečenje v parlamentu. Tanko bi Gregorja Viranta skoraj odstavil, ker je vztrajal, da poslancem, ki so napovedali obstrukcijo, ne more prepovedati glasovanja.
Poslanci so včeraj spremenili skoraj dva ducata različnih zakonov. Danes ne bodo zasedali, za petek so si pustili le še najtežje odločitve: o fiskalnem pravilu v ustavi, odstavitvi dveh članov uprave Agencije za upravljanje kapitalskih naložb in ustanavljanju državnega holdinga. Deloma so hiter razplet omogočili poslanci PS z obstrukcijo v zadnjih dneh, ker je bilo pred glasovanji o zakonih zato manj razprav in zapletov. Je pa za zaplet ob koncu seje poskrbel vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko s protestom, da poslanci PS kršijo obstrukcijo, ki so jo napovedali na začetku izredne seje, in oceno, da bi morali, če Virant ni sposoben zagotoviti ravnanja po poslovniku, razpustiti parlament ali poiskati novega predsednika zbora.
Pred tem protestom so glasovi PS določili usodo ukinjanja državnega sveta. Če poslanci PS ne bi glasovali, bi predsednik državnega zbora Gregor Virant za začetek postopka ukinjanja državnega sveta dobil dvetretjinsko večino navzočih poslancev. A je pred glasovanjem Tanko zahteval pet minut odmora, po njem pa je namesto prej največ 60 nenadoma glasovanje prijavilo 83 poslancev. Z 41 glasovi za in 37 proti so zavrnili črtanje določb o državnem svetu iz ustave v tem mandatu. Tanko je opozoril, da je tudi pri jamstvih za TEŠ poslanec PS Jožef Kavtičnik (izvoljen v Velenju) prekršil napovedano obstrukcijo in Viranta pozval, naj jih opozori, da tako ne gre. Kavtičnikov glas ni bil odločilen. Za jamstva TEŠ, ki so jih že dalj časa najbolj zahtevali iz opozicijske SD, je glasovalo 29 poslancev, 20 jih je bilo proti. Analiza odločanja kaže, da je bilo to eno redkih glasovanj v parlamentu, ko je strankarska disciplina povsem popustila. Proti so glasovali kar trije poslanci SD, za pa, denimo, ena od poslank SDS, drugi iz največje vladne stranke so bili večinoma proti ali so se vzdržali.
Virant je Tanku odgovoril, da je PS že zjutraj napovedala, da bo pri spremembah ustave kljub obstrukciji sodelovala, in ocenil, da imajo »pravico oditi in priti nazaj« in da jim kot predsednik zbora tudi nič ne more, če ne ravnajo, kot je napovedal njihov vodja. Tanko je vztrajal, naj Virant premisli, mu očital, da ne jemlje dovolj resno poslovnika, in na koncu zahteval daljši odmor. Po odmoru ni več vztrajal. Je pa v imenu SD po tem obstrukcijo napovedal Janko Veber, da koalicije ne bi motili pri njihovih sporih, in povzročil težavo, v dvorani je ostalo le 45 poslancev, a so se za zadnja odločanja trije hitro vrnili.