Tudi drugič interpelacija ne bo uspešna

Poslanci spet o odgovornosti ministrice Anje Kopač Mrak.

Objavljeno
12. december 2016 20.47
Anja Kopač Mrak
Barbara Hočevar, Peter Jančič
Barbara Hočevar, Peter Jančič
Ljubljana – Poslanci bodo jutri že drugič letos razpravljali o razrešitvi ministrice za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anje Kopač Mrak. Interpelacijo je spet vložila SDS, vzrok zanjo pa je enak, kot je bil prvič – primer koroških dečkov.

V SDS so drugo interpelacijo zoper isto ministrico na enako temo vložili po tem, ko je vrhovno sodišče odločilo, da je Center za socialno delo Velenje posegel v pravico babice dečkov do družinskega življenja, ker so ji otroka odvzeli in namestili v drugo rejniško družino pred odločitvijo pristojnega ministrstva o vlogi Marije Otorepec za dovoljenje za opravljanje rejništva. Zaradi zavrnitve vloge poteka pred mariborskim upravnim sodiščem še en postopek.

V SDS so v utemeljitvi interpelacije ministrici Kopač Mrakovi očitali odgovornost pri nesorazmernem posegu v človekove pravice, opustitev dolžnega ravnanja v okviru političnih in uradnih pooblastil ter vpletenost pri politizaciji centrov za socialno delo.

Ministrica je prepričana, da gre spet za zlorabo otrok v politične namene in zlorabo instituta interpelacije, saj ta temelji na konkretnem primeru, ki ne bi smel biti njen predmet, temveč je stvar upravnih in sodnih postopkov, v katere minister ne sme posegati. Opozarja, da so vse dosedanje sodne odločbe govorile o pravici odraslih, nikoli o otrokovih, ministrstvo in centri za socialno delo pa izpolnjujejo temeljna načela varovanja koristi otrok.

Dobrih enajst ur je rezerviranih za razpravo, po kateri bo, kot vse kaže, Anja Kopač Mraj še naprej ministrica, tokrat celo z večjo podporo kot ob prvem glasovanju. V Desusu pred tokratno razpravo niso napovedali glasovanja proti njej, v SD pa, podobno kot že poleti, zagotavljajo, da bodo »v sekundi« izstopili iz vladne koalicije, če bi Kopač Mrakovo odstavili.

Dosedanje ponovitve interpelacij

Kopač Mrakova je četrti dvakrat intrepelirani minister v zgodovini države. Do zdaj še ni bilo ministra, ki bi moral svoje delo v državnem zboru pojasnjevati trikrat. V treh dosedanjih primerih, pri finančnem ministru Mitju Gaspariju ter notranjih ministrih Katarini Kresal in Gregorju Virantu je bil rezultat glasovanja, ali ministra odstaviti, drugič vsakič bistveno slabši kot prvič.

Leta 2013 je za razrešitev Gregorja Viranta ob prvi interpelaciji glasovalo 36 poslancev, proti jih je bilo 47. Leto pozneje jih je bilo za odstavitev predsednika takrat druge največje vladne stranke DL že 39, proti pa le še 23. Nenavaden rezultat, predvsem pa dejstvo, da je pred glasovanjem dvorano zapustila večina poslancev Pozitivne Slovenije, je pokazal hude notranje konflikte v koaliciji, ki so se pozneje končali s predčasnimi volitvami. Podobno je bila mandat prej dvakrat zapored (v letih 2009 in 2010) interpelirana notranja ministrica in takrat predsednica LDS Katarina Kresal. Na koncu je Kresalova kot ministrica odstopila sama.

V zgodovini je bil dvakrat, in to v dveh različnih vladah, interpeliran še finančni minister Mitja Gaspari, prvič leta 1994, drugič 1999. Tudi v primeru Gasparija je bil slab rezultat drugič odsev koalicijskih trenj med takratnima vladnima LDS in SLS, ki so se končala s padcem vlade Janeza Drnovška leto pozneje in nastankom kratkotrajne vlade Andreja Bajuka.