V SDS za obvezno srednjo šolo

V SDS menijo, da na področju šolstva v zadnjih letih kljub večjim vložkom nismo dosegli večje učinkovitosti in kakovosti.

Objavljeno
31. avgust 2011 14.24
Posodobljeno
31. avgust 2011 14.45
J. S. S., Delo.si
J. S. S., Delo.si

Ljubljana - Milan Zver (SDS) meni, da na področju šolstva v zadnjih letih kljub večjim vložkom nismo dosegli večje učinkovitosti in kakovosti. V stranki se zato zavzemajo za idejo o obvezni šoli vsaj do 18. leta ali do konca srednje šole, kar bi bilo zapisano tudi v ustavi.

Zver kot predsednik strankinega odbora za šolstvo in šport  meni, da so potrebne tudi spremembe na področju športa in visokega šolstva, kjer želijo med drugim podpreti nastanek tehnološke univerze.

Ob tem, ko se Evropa srečuje z izpadom učencev iz šolskega sistema zlasti po obvezni osnovni šoli, želijo s predlogom čim več mladih pri nas ohraniti v sistemu, pojasnjuje Zver. Z omenjenim ukrepom bi po mnenju Zvera vsem zagotovili vključenost v šolski sistem tudi po osnovni šoli, uvedba pa ne bi bila zahtevna, saj po osnovni v srednje šole že zdaj preide okoli 98 odstotkov mladih.

Prav tako bi po njegovih navedbah v ustavo zapisali, da je država dolžna skrbeti tako za razvoj javnega kot zasebnega šolstva, vzgoje in izobraževanje za trajnostni razvoj tudi na področju podjetništva.

Mojca Škrinjar (SDS) je dejala, da predvidevajo tudi spremembo vloge mature, ki ne bi bila več selekcija pri vpisu na visoke šole, ampak bi univerze same postavljale kriterije.

Zver se je ob novinarskem vprašanju dotaknil tudi spora glede učbenikov med šolskim ministrstvom in založniki. Po njegovih besedah mora ministrstvo vzpostaviti ravnotežje, da ne bodo starši preveč obremenjeni z nakupom učbenikov in da z državnimi ukrepi ne bodo izničili zasebne pobude pri produkciji učnega materiala. Kot pravi, sedanji minister dela napako, ko poskuša z državno regulativo ustvariti državni monopol in določiti, kateri učbenik je primeren, saj bo to dolgoročno znižalo kvaliteto učbenikov.