Ljubljana - Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer je danes predsedniku republike Borutu Pahorju predala poročilo varuha za lansko leto. Poročilo prinaša 114 priporočil, kar je nekaj manj kot lani.
Varuhinja je ob predstavitvi poročila izpostavila, da se posamezniki v državi čedalje večkrat znajdejo v začaranem krogu: stanje, v katerem so se znašli, jih pripelje v drugo in to v naslednje, tako da se vrtijo v krogu, iz katerega vse prevečkrat ne morejo najti ustreznega izhoda. Na varuha pa se velikokrat obrnejo prepozno, so sporočili iz predsednikovega urada.
Kot zelo pereč problem je omenila tudi slab položaj mladih na trgu dela ter na področju urejanja stanovanjske problematike. Država na tem področju nima strategije, a bi jo nujno potrebovala, so njena opozorila povzeli v predsednikovem uradu.
Varuhinja in predsednik sta se dotaknila še problematičnosti veljavne ureditve, po kateri ministrsko funkcijo lahko začasno opravlja predsednik vlade oziroma drug minister. Po opozorilu varuhinje se je izkazalo, da je ministrstvo v takšnem primeru v mrtvem teku. Veljavna rešitev zato ni dobra in bi jo bilo treba spremeniti, meni. To po navedbah iz poročila kaže tudi lanskoletno stanje na ministrstvu za zdravje. Vladi in državnemu zboru pri varuhu predlagajo preučitev primernosti dela zakona o vladi.
Zdravstvo katastrofalno
To pa ni edino priporočilo v letnem poročilu. Teh je sicer manj kot leto prej, vendar še vedno precej. Pri varuhu v poročilu namreč ugotavljajo številne pomanjkljivosti pri zagotavljanju socialne in pravne države. Na zdravstvenem področju pa je bilo stanje lani katastrofalno, menijo.
Število pobud na področju socialne varnosti je praktično enako kot pred letom dni, skrbi pa podatek, da je bilo skoraj 30 odstotkov zadev utemeljenih. To pomeni, da so bile še posebej ranljivi skupini socialno ogroženih kršene njihove pravice, opozarja varuh v poročilu. Predlaga, da se sprejmejo ukrepi za zagotovitev hitre in kakovostne informiranosti prebivalcev o različnih možnostih uveljavljanja socialnih pravic. Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti pa predlaga okrepitev kadrovskih zmožnosti centrov za socialno delo, da bi vsakemu prebivalcu ponudili kakovostno svetovanje o njihovih pravicah.
Več ljudi na inšpektorate
Na področju delovnih razmerij varuh med drugim od vlade terja takojšnje sprejetje ukrepov, ki bodo zagotovili pregleden, učinkovit in hiter sistem nadzora nad plačevanjem plač tako v neto zneskih plače kot vseh odtegljajev. Vlada naj tudi zagotovi, da bodo postopki pri vseh nadzornih institucijah, denimo inšpektoratih in sodiščih, potekali v razumnih rokih. Pri varuhu predlagajo kadrovsko okrepitev, kjer je to potrebno, s prerazporeditvijo javnih uslužbencev. Ministrstvu za pravosodje znova predlagajo, da pripravi takšne spremembe zakona o finančnem poslovanju, postopkih zaradi nesolventnosti in prisilnem prenehanju, da se bodo kot prednostne terjatve štela tudi neplačila za opravljeno delo, ki ga mora posameznik opraviti, preden poda izredno odpoved delovnega razmerja. Vlada naj tudi sprejme ukrepe, ki bodo preprečevali izvedbo pripravništva brez plačila stroškov v zvezi z delom in brez vsaj minimalne nagrade.