Virant se predstavi, Janković še čaka

Burno politično dogajanje: Jankovićev program pripravlja več ekonomistov, Virant ne prenese kravjih kupčij.

Objavljeno
20. oktober 2011 08.59
Posodobljeno
20. oktober 2011 09.10
Barbara Hočevar, Zoran Potič, Tanja Starič, notranja politika
Barbara Hočevar, Zoran Potič, Tanja Starič, notranja politika

Ljubljana – »Vse bo znano v soboto,« je tudi odgovarjal ljubljanski župan Zoran Janković na konkretna vprašanja o svojem predvolilnem programu. Kljub temu je razkril nekaj izhodišč, od katerih ne namerava odstopati: dejal je, da ostaja zagovornik nacionalnega interesa. »Če naj bo kdo lastnik podjetja, raje vidim, da je to Janez kot Giovanni.«

Pravim tudi, da če je direktor pravi, ni pomembno, kdo je lastnik,« razkriva svoja predvolilna stališča Zoran Janković. »Obdobje, ki je pred nami, ni lahko, bo težko,« potrjuje. Sodelovanje koalicijskih strank si v prihodnje predstavlja drugače kot doslej, na drugačnih temeljih. »Strankarskih kupčkanj ne bo, vsaj pri meni ne,« je odgovoril na vprašanje o političnih zavezništvih.

Na sobotnem kongresu bo javnost seznanil tudi z volilnim programom, ki ga po naših informacijah v ključnih elementih sestavljata priznana ekonomista Mojmir Mrak in Jože Mencinger. Janković navedb ni niti potrdil niti zanikal, dejal je le, da pri snovanju programa sodeluje več ekonomistov.

Virant: pravna država

Pač pa je včeraj svojo listo in programska izhodišča predstavil Gregor Virant. »Smo politična stranka za tiste, ki jim je dovolj delitve na levo in desno,« je dejal in napovedal ponovno vzpostavitev pravične in pravne države ter brezkompromisnost pri zmanjševanju javnih izdatkov in debirokratizaciji. »Ugrabljeno državo bomo vrnili ljudem,« obljublja in skupaj z najožjimi sodelavci – nekdanjim varuhom konkurence Janijem Soršakom, pravnim strokovnjakom Markom Pavliho ter ekonomistoma Janezom Šušteršičem in Radom Pezdirjem – napoveduje več konkretnih ukrepov.

»Programski dokument je resna zaveza ljudem, noben predlog ni nerealen ali populističen, ampak je vsako izhodišče analitično predelano,« je dejal Rado Pezdir, ki med drugim zagovarja »brutalne kazni« za tiste, ki svojim delavcem ne plačujejo prispevkov. »Če krade lastnim zaposlenim, naj izgine za večno,« je oster Pezdir.

Ni ovir za povezave

Virantova lista se zavzema za privatizacijo in za to, da država ne bi več reševala izgubarjev z denarjem davkoplačevalcev, dobiček pa bi si delile interesne skupine.

»Prepovedali bomo, da zdravstveni sistem uporablja pacienta kot poštarja,« je komentiral Virant, ki se strinja z umikom države iz gospodarstva in medijev. Ustanovni kongres stranke bo v petek, za takšno organizacijsko obliko pa so se kljub predsodkom do pojma politične stranke odločili zato, da bodo po izvolitvi v vlado – v kar so prepričani – imeli stik z zaledjem in da se bodo podporniki lahko kam vključili. Koalicijo lahko sklenejo z vsakomer, ki bo sprejel njihova temeljna programska izhodišča.

»Naša zgodba je čista in iskrena, ni plod nobenega dogovora, ne s SDS ne z Jankovićem. Ne živimo v svetu zarot,« je zatrdil Virant in poudaril, da ne prenesejo kravjih kupčij v politiki, zato se z nobenim poslancem niso dogovarjali za podpise, temveč bodo za kandidatne liste zbirali podpise.

»Nova delovna mesta, pozitivna gospodarska rast in pravičnost,« predstavlja programska izhodišča vodja SDS Janez Janša, ki je v zadnjih medijskih nastopih napovedal, da bo poskušal doseči soglasje s socialnimi partnerji in strankami, da bi podaljšanje zamrznitve plač, pokojnin in socialnih transferjev parlament sprejel še letos. Torej takoj po tem, ko bo imenovan novi parlament in še preden bo sestavljena nova vladna koalicija.

Tudi on napoveduje oster boj proti gospodarskemu kriminalu, priznava pa tudi, da bo podaljšanje delovne dobe nujno, a, kot pravi, »selektivno«. V pogovoru za MMC nacionalne televizije je Virantovo listo primerjal z nekdanjo SDZ: »Lahko uspe enkrat, potem pa se vedno pokažejo prave barve. Svoji gredo k svojim, naivni in zavedeni pa spregledajo.«