Vlada in Fides začela s pogajanji

Če dogovora ne bi bilo, bi zdravniki jutri zaostrili stavko.

Objavljeno
21. november 2016 17.40
Ma. F., STA
Ma. F., STA

Ljubljana - Vladni pogajalci in predstavnika Fidesa so pred napovedano zaostritvijo stavke zdravnikov znova sedli za pogajalsko mizo. Po besedah predsednika Fidesa Konrada Kuštrina je zaostritev stavke odvisna od tega, kako resno vlada jemlje stavko in problematiko v zdravstvu.

Kot kaže je vlada današnja pogajanja vzela še kako resno, saj je po poročanju STA s Fidesom dosegla dogovor. Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc je že odšla na koalicijski vrh po podpis sporazuma.

Kuštrin je v izjavi medijem pred začetkom pogajanj dejal, da bi lahko preprečili zaostritev stavke, če bo vlada dala zavezo, da bo v DZ poslala predlog spremembe zakona o sistemu plač v javnem sektorju. S spremembo zakona bi lahko tudi drugi javni uslužbenci in ne le funkcionarji presegli 57. plačni razred.

Poleg tega v Fidesu zahtevajo dogovor, kako nagraditi zdravnike, ki za 30 ali več odstotkov presežejo standarde in normative iz modre knjižice. Če bi se dogovorili glede teh zahtev, bi se danes sestal glavni stavkovni odbor Fidesa in bi »morda potem prišli do tega, da bi stavko zamrznili«, je dejal.

Če dogovora ne bo, bodo zdravniki jutri zaostrili stavko, pri čemer bi obravnavali le nujne bolnike, nosečnice, otroke do 18. leta starosti in starejše od 65. let ter bolnike z rakom. Ne bodo pa opravljali nenujnih pregledov ali posegov.

Kot je opozoril Kuštrin, bo na primarni zdravstveni ravni šele zaostritev stavke pokazala, da družinski zdravniki dejansko stavkajo. Sedaj je namreč večina zdravstvenih domov shajala s 40 urami. Ob zaostritvi stavke pa denimo ne bi opravljali administrativnih storitev, kot je denimo izdaja potrdil za bolniško odsotnost.