Po soglasju vlade na potezi poslanci

Slovenija podpira podpis Cete, a mora o tem odločiti še DZ. Združena levica je proti trgovinskemu sporazumu.

Objavljeno
13. oktober 2016 12.48
Posodobljeno
13. oktober 2016 12.48
protest
Zoran Potič
Zoran Potič

Ljubljana – »Naj spomnim, da Ceta ni TTIP,« je po seji vlade, na kateri so potrdili bilateralni trgovinski sporazum med EU in Kanado, dejal minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek. S tem je verjetno poskušal predstaviti dodaten argument, zakaj je smiselno podpisati trgovski sporazum, ki so mu v sredo po občinah na pobudo ZL odrekali podporo.

Trgovinski sporazum Ceta med EU in Kanado bo po napovedih podpisan na vrhu EU-Kanda 27. oktobra. Potem ko je slovenska vlada podprla sporazum, ga bo moral sprejeti še državni zbor. Kakšna bo njegova odločitev, še ni jasno, saj se parlamentarne stranke še niso izrekale, je pa pričakovati, da bodo proti njemu nastopile stranke Združene levice.

O vodi posebno poglavje

Predstavniki Združene levice so včeraj po občinah organizirali več manifestacij proti sporazumu, zelo jasno proti sporazumu pa se je postavil tudi evropski poslanec Igor Šoltes, češ da je sporazum v škodo državljanov in demokracije.

A vlada meni drugače, še toliko bolj, kot je pojasnil minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek, ker je uspelo Sloveniji v pogajanjih doseči šest ključnih ciljev, med katerimi, je minister poudaril, jim je uspelo zapisati v sporazum poglavje o vodi, in sicer da nacionalne države ohranjajo pristojnost nad tem naravnim virom. Minister je pojasnil, da državam članicam EU ne bo treba dovoliti uporabe vode v komercialne namene, poleg tega bodo pogodbenice v celoti ohranile pravico odločanja o tem, kako uporabljati in ohranjati vodne vire.

Počivalšek je dodal, da se je vlada strinjala tudi z začasno uporabo sporazuma Ceta, vendar je iz tega dela izvzeto investicijsko sodišče za reševanje sporov med vlagatelji in državo (ICS). Ravno to vprašanje je bilo najspornejše in najtrdnejši argument nasprotnikov sporazuma. Minister je dodal, da je bil na izrecno zahtevo Slovenije dopolnjen del o investicijskem sodišču, in sicer da se v skupni izjavi doda referenca na nacionalna sodišča.

Odprava carin

Tretji pomembnejši sklop, ki ga je poudaril gospodarski minister, se nanaša na varno hrano. Po njegovih zagotovilih sporazum Ceta ne bo povzročil znižanja standardov na področju varne hrane, ker da bodo vsi uvoženi proizvodi morali še vedno spoštovati standarde domače zakonodaje.

Pomembno novost, ki jo prinaša Ceta, je odprava carin za več kot 99 odstotkov tarifnih postavk, pri čemer področje perutnine in jajc ne bo podvrženo liberalizaciji. Zato vlada pričakuje, da bodo imela slovenska podjetja velike koristi, saj se odpravljajo carine in poenostavljajo postopki za pridobivanje certifikatov in standardov. Med podporniki Cete je Gospodarska zbornica Slovenije, ki poudarja, da sporazum prinaša manj ovir za podjetja ter nove tržne priložnosti, neposredno in posredno prek večjih evropskih podjetij, predvsem s področja avtomobilske industrije.