Virant: Bolje, da ne vežemo zaupnice z glasovanjem o zlatem pravilu

Tonin (NSi) namignil, da koalicija ne izključuje vnosa fiskalnega pravila v slovenski pravni red preko zakona.

Objavljeno
22. avgust 2012 10.34
Posodobljeno
22. avgust 2012 10.34
ace_jansa
Anže Božič, notranja politika; Ti. K., Delo.si
Anže Božič, notranja politika; Ti. K., Delo.si

Podpredsenik NSi Matej Tonin je po koalicijskem vrhu namignil, da vladne stranke glede vnosa zlatega fiskalnega pravila v ustavo, ne izključujejo, da to poskusijo izpeljati preko zakona, kot predlaga opozicija. »Ampak saj
veste, kako je z opozicijo. Mi se zelo veliko pogovarjamo in usklajujemo, toda vedno sledi nek ampak in se s kakšno podrobnostjo ne strinjajo,« je povedal vodja poslanske skupine NSi.

Po skoraj štirih urah, kolikor so jih predstavniki koalicijskih strank preživeli na današnjem sestanku koalicije, je predsednik Državljanske liste povedal, da so se pogovarjali predvsem o vsebinskih vprašanjih, ne pa o možnih političnih scenarijih.

Kljub temu je na vprašanje o tem, ali bodo na glasovanje o uvrstitvi zlatega pravila v slovensko ustavo vezali tudi zaupnico vladi, povedal, da ne pričakuje dvotretjinske večine, zato se mu zdi to nesmiselno. »Vse pa je še mogoče. Sam ostajam optimist,« je še dejal Virant.

V koaliciji so sicer mnenja, da bi bil zapis zlatega fiskalnega pravila v ustavo, dober za Slovenijo, bojijo pa se, da tudi po popoldanskem sestanku vseh parlamentarnih strank dvotretjinske večine, ki je potrebna za zapis pravila v ustavo, ne bodo zbrali.

Koalicijske stranke so se danes pogovarjale tudi o proračunu 2012/13, vendar samo načelno. Strinjali so se, da bo proračun naravnan tako, da bodo dohodki in izdtaki izravnani. Upoštevati torej nameravajo zlato fiskalno pravilo, četudi to ne bo zapisano v ustavo. O napovedanih novih rezih v javnem sektorju in drugem varčevalnem paketu pa ni želel govoriti: »Je še prezgodaj,« je komentiral in raje spregovoril o državnem holdingu in sanaciji bank.

Kot je povedal, koalicija podpira ustanovitev državnega holdinga, nerešeno vprašanje je le še, kdo bodo njegovi upravljalci. Glede holdinga so si še najbliže tudi z opozicijo, pravi predsednik parlamenta.

Pričakovanja pred sestankom

Predstavniki koalicijskih strank so pred današnjim sestankom koalicije poudarili, da so odprte še vse možnosti.

Predsednik Desusa Karl Erjavec je pred srečanjem izjavil, da se po njegovem občutku med nekajtedenskim oddihom politična klima ni premaknila na bolje. Tudi on je mnenja, da vnos zlatega fiskalnega pravila v ustavo ni najpomenbnejši projekt, in da sam »nanj ne bi vezal prevelike teže«, ker da je za državo pomembnejše reševanje slabih bančnih terjatev. »Če bo premer zaupnico vezal za zlato fiskalno pravilo, obstaja velika nevarnost, da bo vlada padla. Vprašanje se torej glasi, ali ima predsednik vlade še željo po nadaljnjem vodenju vlade, a se glede na retoriko bojim, da te želje ni,« je dejal Erjavec. Če bi prišlo do tehnične vlade, kot se je danes tudi namigovalo, pa bi bilo po besedah predsednika Desusa, najbolje, če bi takšno vlado vodila »tretja oseba«, ne pa denimo aktualni premier. Erjavec tudi nasprotuje rekonstrukciji vlade, za kar je premier Janez Janša dopustil možnost v nedavnem intervjuju.

Matej Tonin iz NSi je pred sestankom povedal, da pričakuje, da bodo v okviru pogovorov naredili načrte za jesen. Kot je dejal, so odprte vse možnosti, tudi možnost tehnične vlade. Občutek ima, da vlada vleče voz naprej, nekateri pa na njem zgolj sedijo ter govorijo, kako in kaj. Morda je čas, da se na voz usedemo tudi mi, je dejal Tonin. Glede vezave zaupnice na zlato fiskalno pravilo, o čemer je pred tedni razmišljal Janša, pa je povedal, da se mu ne zdi sporna.

Gregor Virant iz Državljanske liste je upal, da so se glave doslej ohladile in je ocenil, da so delovne skupine opravile svoje delo in se uskladile glede določenih rešitev. Za zlato fiskalno pravilo je povedal, da je položaj tu razmeroma jasen - dvotretjinske večine tu ni. Ker ta pogoj ni izpolnjen, se mu glasovanje ne zdi smiselno, po njegovi oceni je boljša rešitev zakon, kot to predlaga opozicija.

Sestanek je sledil delu parlamentarnih delovnih skupin, ki so mesec dni iskale rešitve za fiskalno pravilo, sanacijo bank in Slovenski državni holding. Janša je bil na zlato fiskalno pravilo še julija pripravljen celo vezati zaupnico vladi, vendar si je takrat politika vzela še dober mesec dni časa za iskanje usklajenih rešitev.