LLjubljana - Po oceni finančnega ministra Janeza Šušteršiča čakajo državo septembra ključne odločitve, ki so povezane s fiskalnim pravilom, upravljanjem državnega premoženja in sanacijo bank ter seveda s proračunom za leto 2013, katerega primanjkljaj mora biti pod tremi odstotki BDP.
O prvih treh vprašanjih se je minister pogovarjal z delovnimi skupinami predstavnikov parlamentarnih strank, ki iščejo politično soglasje glede omenjenih razvojnih projektov. Politična razhajanja ostajajo, pri nekaterih so razlike med strankami bolj vsebinske, pri nekaterih pa bolj formalne narave. Dileme bodo predvidoma v ponedeljek poskušali pri premieru Janezu Janši reševati še predsedniki vseh političnih strank.
Fiskalno pravilo - nič novega
Dogovora koalicije z opozicijo glede fiskalnega pravila ni. Po besedah finančnega ministra Janeza Šušteršiča »večjih vsebinskih zadržkov glede izvedbe ni«. Nerešeno pa ostaja vprašanje, ali naj se fiskalno pravilo vnese v ustavo in izvedbeni zakon ali samo v zakon. Za poseg v ustavo je potrebna dvetretjinska večina, ki je koalicija tudi po današnjem sestanku nima. Odločitev je po ministrovih besedah zdaj v rokah politike. Če soglasja ne bo, bodo razlogi bolj politični in formalni kot pa vsebinski, pravi Šušteršič, ki ostaja optimist: »S kakšnim krogom pogovorov bi vsebinsko lahko prišli skupaj.« V SDS - kjer so bili zaradi zapisa fiskalnega pravila v ustavo julija pripravljeni tvegati glasovanje o zaupnici vladi - še upajo na politično soglasje, zato pa bodo potrebna dodatna usklajevanja. »To je edino državniško ravnanje. Ta poskus smo dolžni storiti,« je dejal Branko Grims (SDS). Opozicija posegu v ustavo tudi po današnjem srečanju ni naklonjena.
Banke vendarle naprodaj
Andrej Šircelj (SDS), vodja delovne skupine za reševanje slabih terjatev bank, je danes finančnemu ministru predstavil predlog rešitve, ki ga je v začetku tedna oblikovala skupina. Povedal je, da se je po njegovem mnenju »minister strinjal, da bi bil prenos slabih terjatev na pravno osebo zunaj bank smiselna rešitev, seveda pa da je treba resno obravnavati tudi druge možnosti za reševanje tega problema, o katerem vemo, da obremenjuje predvsem banke v državni lasti,« je povedal Šircelj. Delovna skupina se na to temo verjetno ne bo več sestala, saj je zdaj na potezi ministrstvo za finance, ki bo pripravilo predlog zakona, s katerim bomo reševali slabe naložbe v bankah. »Usklajevanje teh rešitev bo verjetno predmet običajne vladne in parlamentarne procedure. Pričakujem pa, da bo v zakonu kot možnost za reševanje bank opredeljena tudi eventuelna prodaja zasebnemu kupcu,« je povedal Šircelj.
O holdingu zbližana stališča
Delovna skupina za upravljanje državnega premoženja tudi po srečanju s Šušteršičem ni dosegla soglasja o Slovenskem državnem holdingu (SDH). Tako minister kot vodja skupine Marko Pogačnik sicer ocenjujeta, da so zbližali stališča in da bi glede zakona o SDH lahko dosegli soglasje. Skupina se bo po potrebi še sestala.
Minister je še zavrnil govorice, da že pripravljajo nov zakon o uravnoteženju javnih financ: »Na vlado nismo niti poslali nobenega predloga takega zakona niti ga ne pripravljamo. Smo pa predlagali razmislek o možnih ukrepih na več področjih. Nekaj predlogov je že bilo danih, a žal predvsem z naše strani. Pričakujemo jih tudi od drugih.«