Vrhovno sodišče: Zadeve sodnikom dodeljujemo v skladu s sodnim redom

Gorenak trdi, da se je vrhovno sodišče pri obravnavanju Janševe pritožbe menda namenoma izognilo sodniku Šorliju.

Objavljeno
17. februar 2015 16.36
sipic/vrhovno sodisce
Pi. K., Delo.si, STA
Pi. K., Delo.si, STA

Ljubljana − Na vrhovnem sodišču zanikajo, da bi imeli vzpostavljen nezakonit, vzporeden sistem dodeljevanja zadev sodnikom. Kot so navedli za STA, vse zadeve dodeljujejo v skladu s sodnim redom. Na ta način je bila po njihovih navedbah dodeljena tudi zahteva za varstvo zakonitosti, ki jo je v zadevi Patria na vrhovno sodišče vložil predsednik SDS Janez Janša. S tem so se na vrhovnem sodišču odzvali na nedavne navedbe poslanca SDS Vinka Gorenaka, da imajo na vrhovnem sodišču speljan vzporeden sistem dodeljevanja zadev.

Pravni red namreč določa, da se zadeve dodeljujejo tako, da se razvrstijo po abecednem redu strank, nato pa se po vrsti dodeljujejo sodnikom po vnaprej določenem letnem razporedu. Po Gorenakovih navedbah na vrhovnem sodišču velja pravilo, da se zadeve z nižjih sodišč sprejemajo od 8. do 15. ure, nato pa se dodelijo sodnikom. Problematično po njegovem je, da vrhovno sodišče nekatere zadeve z nižjih sodišč samo naroči med 15. in 16. uro, kar pomeni, da je glede na že prispele zadeve vnaprej znano, kateri sodnik bo dobil primer. Zadnje naj bi se po navedbah poslanca zgodilo tudi pri Janši, s čimer so se menda izognili sodniku Marku Šorliju, zadevo pa je dobila Maja Tratnik.

Kot navajajo na vrhovnem sodišču, vse zadeve, ki jih prejmejo na določen dan, naslednji dan ob upoštevanju sodnega reda razdelijo sodnikom. Pri tem tudi 15. ura, ki jo navaja Gorenak, ni relevantna. Uradni delovni čas sodišča je namreč do 16. ure, ob sredah do 16.30. Janševo zahtevo za varstvo zakonitosti so sicer od ljubljanskega okrajnega sodišča prejeli 18. junija 2014 ob 15.30 in jo naslednji dan po pravilih dodelili sodniku. Na ljubljanskem okrajnem sodišču so za STA pojasnili, da večino zadev na višja sodišča pošljejo dopoldne, le redko tudi popoldne, pri čemer je skrajna ura 16.00. Točnega časa, kdaj je bila odnesena posamezna zadeva, pa ne beležijo.

Na vrhovnem sodišču zanikajo tudi Gorenakove navedbe, da sodišče odločitve predsednika vrhovnega sodišča Branka Masleše o tem, da bo namesto Tratnikove sodnica poročevalka v Janševi zadevi Vesna Žalik, niso vpisali v vpisnik. Kot navajajo, je omenjena Masleševa odredba, ki je bila izdana 23. junija, zabeležena v vpisniku SU, v katerega sodišča vpisujejo zadeve sodne uprave. Navedeni vpisnik se vodi v informacijskem sistemu eSU, »iz podatkov katerega je razvidno, da je bila odredba po elektronski pošti« 23. junija ob 12.34 poslana Tratnikovi in kazenskemu oddelku, dodajajo.

Ker je bilo treba zadevo zaradi odredbe predodeliti drugemu sodniku, je vrhovno sodišče to naredilo naslednji dan, pojasnjujejo. Pri tem dodajajo, da je bila glede na to, da je bila 20. junija zadnja zadeva dodeljena sodnici Barbari Zobec, vmes pa ni bilo novih zadev, Janševa zahteva dodeljena Žalikovi, ki je bila na letnem razporedu takoj za Zobčevo.

Ministrstvo za pravosodje je sicer vrhovno sodišče pozvalo, naj preuči Gorenakove navedbe in ministrstvo seznani z ugotovitvami. Na vrhovnem sodišču navajajo, da so ministrstvu v četrtek sporočili, da so bile vse zadeve dodeljene v skladu s sodnim redom.

Že pred časom so se sicer v nekaterih medijih pojavili tudi dokumenti, v katerih je vrhovni sodnik Borivoj Rozman Maslešo opozoril, da mu je bilo odločanje o Janševi tožbi proti poročilu Komisije za preprečevanje korupcije dodeljeno mimo sodnega reda. Na vrhovnem sodišču zdaj pojasnjujejo, da je zaplet nastal, ker je bila zadeva namesto kot pritožba vpisana kot revizija. Pri tem dodajajo, da je bila zadeva na koncu dodeljena »zakonitemu sodniku poročevalcu«.