Ljubljana − Z razglasitvijo dopolnitve ustave s pravico do pitne vode je danes obveljala sprememba najvišjega pravnega akta, ki jo je pred tednom izglasovalo 64 poslancev; proti takrat ni bil nihče.
Spremembo je državni zbor razglasil danes, saj bi lahko skupina poslancev v tednu dni zahtevala referendum o spremembi. A se to ni zgodilo.
Pred razglasitvijo spremembe so poslanci razpravljati dobro uro.
Cerarja začudili SDS in NSi
O vpisu pravice do pitne vode v ustavo je bilo nekaj polemik že na izredni seji proti celotni vladi v sredo. Premier Miro Cerar je med dosežki vlade poslancem takrat naštel tudi zapis pravice do pitne vode v ustavo in dejal: »Zelo sem bil presenečen, celo razočaran, moram priznati, da se SDS in NSi nista pridružili temu projektu. Me pa veseli, da imamo to zdaj z ustavo zavarovano. Kajti že pred nekaj leti nam je neposredno grozilo, da bi se lahko tudi multinacionalke polastile naše vode. In to smo zdaj preprečili.«
Po razglasitvi spremembe ustave so si poslanci vzeli uro odmora. V tem času je predsednik državnega zbora Milan Brglez (SMC), ki je postopek dopolnjevanja ustave kot predsednik ustavne komisije vodil, spremembi tudi slovesno nazdravil. Ne s kozarcem vina: tokrat s kozarcem vode. Premier Cerar je že pred dogodkom odhitel iz stavbe parlamenta. So pa ob poslancih koalicije in levice s kozarci vode nazdravili številni ministri in generalna sekretarka vlade Lilijana Kozlovič.
Janša: Rešujete problem, ki ga ni
Predsednik SDS Janez Janša je v sredo o vnosu pravice do pitne vode v ustavo Cerarju odgovoril, da se spomni pogovora s pokojnim Janezom Drnovškom, ko ta ni bil več predsednik vlade. Na Janševo vprašanje, zakaj so predlagali razpravo o nacionalnih simbolih, čeprav je bilo jasno, da za to ne bo večine, mu je Drnovšek odgovoril, da ravno zato; da se razpravlja o simbolih, ne pa o vladni politiki.
Janša je nadaljeval, da bomo danes namesto simbolov dobili v ustavo vodo in dodal, da se nobeni od 28 držav članic EU ni zdelo smiselno zapisati pravice do vode v ustavo, ker je to samoumevno, in dodal: »Vi ste si tu izmislili nevarnost, problem, ki je umeten, in zdaj govorimo o tem, kako to uspešno rešujemo. Vržeš si poleno na cesto, rečeš, oh, glejte, ovira, odstraniš oviro in si uspešen. Genialno! A kaj imajo ljudje od tega?«
Poslanci SDS in NSi so se pred tednom dni, ko je bila sprememba ustave izglasovana, vzdržali.
V tem mandatu je to druga sprememba, za katero je bila dosežena ustavna večina. Prva je bila o možnosti napotitve vojske na mejo, ko so tja prihajale množice beguncev, ki ji je ostro nasprotovala Združena levica.
Karitas kot rešitelj vojske
Na zahtevo poslancev SDS je državni zbor začel še razpravo o socialnih težavah vojakov.
O socialnih težavah vojakov poslanci razpravljajo tudi zaradi informacij, da številnim vojakom pomagajo celo humanitarne organizacije, da lahko preživijo. O socialnih težavah vojakov so napovedali dobrih šest ur razprav, kar ni zelo veliko.