Zavezništvo NSi in SLS ne tako kmalu

Po preverjanjih v obeh strankah, lahko ocenimo, da povezav med strankama ne bo še nekaj časa. Če sploh kdaj.

Objavljeno
16. januar 2017 13.56
Posodobljeno
16. januar 2017 19.00
Zbor za republiko v Ljubljani, 2. marca 2016 [Zbor za republiko,Ljubljana,zborovanja]
Zoran Potič
Zoran Potič

Izjava predsednika Združenja občin Slovenije, župan Pivke in član SLS Roberta Smrdelja, da se zavzema za tesnejše sodelovanje med njegovo stranko in NSi, kljub temu da imajo slabo izkušnjo po združitvi s SKD leta 2000, je odprla staro rano med SLS in NSi, ki je nastala po razpadu skupne stranke. Obe stranki sta uspešno že sodelovali na evropskih volitvah 2014, vendar je projekt kasneje zamrl, ker se SLS istega leta ni uspelo uvrstiti v državni zbor.

Novo vodstvo se je posvetilo konsolidaciji stranke, NSi pa je krenilo po začrtani poti naprej izgradnje samostojne in avtonomne stranke, ki se pomika proti sredini z desnega konca. Bi lahko bilo razmišljanje pomembnega člana SLS napoved česa večjega?

Ne v NSi ne v SLS povezovanja ali združevanja nimajo v načrtih. Za zdaj se zadovoljijo le s sodelovanjem. Kot pravi predsednik SLS Marko Zidanšek, je treba pustiti času čas. »Z NSi imamo dobro izkušnjo iz obdobja evropskih volitev. To bi lahko predstavljalo dobro izhodišče za oblikovanje razumne alternative na desnici na volitvah v državni zbor, za kar pa je treba začutiti interes na obeh straneh. Lahko se zgodi, da bodo pogovori v to smer stekli vzporedno z oblikovanjem 3. stebra, ki ga snuje NSi,« pojasnjuje Zidanšek.

V NSi Smrdeljeve izjave neposredno ne komentirajo in odgovarjajo z doslej že slišanim odgovorom, da so v stranki od vedno odprti za sodelovanje z vsemi strankami, SLS pa želijo dobro delo in vrnitev v državni zbor. Kot je mogoče razbrati iz dosedanje drže NSi in iz neformalnih pogovorov s člani te stranke, je jasno, da se NSi podaja na volitve s svojo listo, brez kakršnih koli predvolilnih koalicij. So pa v NSi zagnali projekt 3. stebra in v ta namen so že opravili prvi krog pogovorov s potencialnimi partnerji. Tako se je predsednica Ljudmila Novak sestala z Zidanškom, pa tudi s Francem Kanglerjem, ki je ustanovil Novo ljudsko stranko, in Alešem Primcem, predstavnikom Gibanja za otroke in družine, ki snuje tudi samostojno stranko.

Kot je mogoče neurando slišati, sta Primc in Kangler bolj naklonjena sodelovanju s SDS, zato je malo verjetno, da bi se ti dve stranki znašli v 3. stebru, ki naj bi predstavljal alternativo politiki SDS, predstavljali pa bi normalno in zmerno desnico. V NSi namreč pojasnjujejo, da gre pri njihovem projektu za pobudo, kjer bi sodelovale stranke in posamezniki, ki delijo iste poglede na ključne vrednote in zagovarjajo gospodarski razvoj države. Pri tem pa je, kot pojasnjujejo v NSi, vsak dobrodošel, tudi SLS.

V NSi, ki se je odkrito postavila proti sodelovanju s SDS, dokler jo vodi Janez Janša, nekaj podobnega pa je storila tudi SLS, še ne razkrivajo vseh podrobnosti, kako naj bi 3. steber organizirali na operativni ravni - ali bi to bila predvolilna, morda povolilna koalicija, nova stranka ali zgolj omizje isto mislečih, ki želijo na prihodnjih parlamentarnih volitvah osvojiti največje možno podporo.