Bil bi ... predsednik: Marjan Šarec

»Vsaj enkrat letno želim povabiti mlade slovenske strokovnjake, 
doma in v tujini, na razpravo o razvojnih izzivih.«

Objavljeno
27. september 2017 21.25
Zoran Potič
Zoran Potič
Ali bi se predsednik republike moral opredeljevati do pomembnih družbenih vprašanj? Naštejte tri po vašem mnenju najpomembnejša vprašanja.

Da. 1. Sistem javnih naročil in preplačila pri vsaki investiciji. Nujno je treba vzpostaviti sistem nakupov brez posrednikov. 2. Javno zdravstvo je na preizkušnji. Stanje bolnišnic in dostopnost do javnega zdravstva je vse slabša, zato je naloga predsednika, da se oglasi, pozove vse, da v najkrajšem mogočem času ukrepajo s ciljem ohranitve javnega zdravstva, brez zmanjševanja pravic iz obveznega zdravstvenega zavarovanja. Javna kakovostna zdravstvena storitev je osnovna človekova pravica, predvsem glede na dejstvo, da vsi plačujemo v zdravstveno blagajno. 3.: Varnostna vprašanja - svet je vse bolj nestabilen. Veliko pozornost je treba posvetiti kibernetski varnosti, hkrati pa izboljšati celoten sistem zaščite in reševanja v primeru naravnih in drugih nesreč. Mislim predvsem na ureditev statusa gasilca.

Kaj boste kot predsednik republike storili za to, da Slovenija doseže popolno uveljavitev arbitražnega sporazuma?

Najprej je treba poenotiti stališča in z enotnim prepričanjem tako vlade kot predsednika republike uporabiti vsa sredstva, ki so nam na voljo, predvsem pa je čas, da v igro vstopi diplomacija, ki mora po vseh možnih kanalih doseči uveljavitev razsodbe. Ne pozabimo, da Hrvaška, razen z Madžarsko, nima urejene nobene meje. Pri dvostranskih srečanjih je nujno treba jasno povedati sosednji državi, da je cilj uveljavitev arbitražnega sporazuma, saj gre za spoštovanje mednarodnega prava. Živčnost je odveč, saj so argumenti na naši strani, zato ni potrebna nobena skrajnost. Pretirano udinjanje sosedom pa tudi ne. Skratka, dovolj bo stisk roke brez objemov in poljubov.

Navedite tri aktivnosti, ki jih boste kot predsednik republike zagnali za perspektivno prihodnost mladih.

Zavzemal se bom, da se mladim zagotovijo ustrezni pogoji za napredovanje in osamosvojitev (izobraževanje, delovna mesta, stanovanja), da dobijo prostor v naši družbi - tudi tako, da bom imel redna srečanja s predstavniki mladih in vlade ter vsaj enkrat na leto želim povabiti mlade slovenske strokovnjake, ki delajo ali študirajo v tujini in doma, na razpravo o razvojnih izzivih, s katerimi se spopada svet in z njim Slovenija. Ne podcenjujmo mlade generacije. Verjamem, da nas bo pozitivno presenetila, če jim le izkažemo spoštovanje in z dejanji pokažemo, da nanje računamo. Vse to bom poskušal uresničevati tako, da bom tem vprašanjem javno namenjal veliko pozornost.