Koper – Spori med akademiki na koprski univerzi kar nočejo nehati in vse bolj škodijo tej univerzi. Skupina sedmih (od skupaj 14) senatorjev Fakultete za humanistične študije (FHŠ) Koper je v sredo na upravno sodišče vložila novo tožbo proti Univerzi na Primorskem, s katero hočejo odpraviti sklep v. d. dekana o novem razpisu volitev za dekana.
Bivša dekanja FHŠ Vesna Mikolič je 29. februarja letos začela postopek volitev, ki ga je Gorazd Drevenšek, v. d. dekana FHŠ, ustavil 8. maja. Upravno sodišče je s pravnomočno sodbo v začetku julija odpravilo sklep in zahtevalo nadaljevanje volilnega postopka. Sodišče je tedaj ugotovilo, da bi dekan lahko razveljavil volilna opravila, če bi presodil, da je sklep prejšnje dekanje izdan nezakonito. V Drevenškovem prvem sklepu pa to ni bilo razvidno. Toda v. d. dekana je ugotovil, da je postopek, kot ga je razpisala bivša dekanja, zdaj nemogoče izpeljati, ker so vsi roki že pretekli, spremenile pa so se tudi druge okoliščine: volilno telo se je spremenilo (nekaj profesorjev je odšlo, nekaj jih je prišlo na novo).
Poleg tega je dekan izdal nov sklep, v katerem je razveljavitev prvega razpisa volitev utemeljil z navedbo domnevnih nezakonitosti. Najprej je ugotovil, da je bil razpis objavljen sedem mesecev pred potekom mandata (pravilnik govori o šestih mesecih pred potekom mandata). Nato je ugotovil, da kandidatura vsaj za enega kandidata ni potekala skladno s predpisi, saj postopek predlaganja kandidata ni bil izpeljan skladno s pravilnikom, ni bilo glasovanja in ne zapisnika o tem postopku. Dodatno je ugotovil vrsto kršitev delovne zakonodaje bivše dekanje. Dopuščala je, da jo je pri predavanjih nadomeščala mlada asistentka, ki sploh ni imela ustrezne habilitacije. Poleg tega si je domnevno nepravilno obračunavala plačila za svoje opravljeno delo. V. d. dekana je po njegovih besedah ugotovil hude nepravilnosti tudi pri Lenartu Škofu, kandidatu za dekana, ki je tudi prvi podpisani v tožbi proti Univerzi na Primorskem. O teh nepravilnostih dekan še poizveduje, sam Škof pa danes za nas ni bil dosegljiv za pojasnila.
Zaradi vseh teh okoliščin je Drevenšek 30. julija znova objavil razpis volilnega postopka. Proti temu sklepu je skupina senatorjev zdaj vložila tožbo. »V tožbi je navedenih devet senatorjev, vendar sta dve senatorki odstopili – Irena Lazar in Paula Zupanc Ećimović,« je povedal Gorazd Drevenšek in navedel, da bo kmalu odgovoril sodišču na novo tožbo. Drevenšku se zdi sporno, da hočejo tožniki v času sodnih počitnic z začasno odredbo zaustaviti njegov sklep in nadaljevati volilna opravila po sklepu in po rokovniku s 1. marcem 2012, kar je praktično nemogoče uresničiti. Poleg tega meni, da s takšno tožbo senatorji posegajo v avtonomijo univerze.