Ali ministrstvo načrtuje podaljšanje starostne dobe za upokojitev?

Iz vladnih krogov je neuradno že slišati, da bosta glavna ukrepa, ki ju bo delovna skupina predlagala, podaljšanje starostne dobe za upokojitev na 65 let, hkrati pa bi odpravili tudi razlike med moškimi in ženskami pri starosti upokojevanja.

Objavljeno
24. marec 2009 09.19
 Mario Belovič
Mario Belovič
Ljubljana - Na nedeljskem kongresu Socialnih demokratov v Mariboru je predsednik vlade Borut Pahor ponovno napovedal, da bo vlada še letos začela dve veliki reformi, ki se ju bodo lotile ekipe na ministrstvih. V ospredju sta predvsem reforma zdravstvenega in modernizacija pokojninskega sistema. Ta je šele na začetku, saj se bo delovna skupina za pripravo sestala ta mesec, so nam sporočili z ministrstva za delo, družino in socialne zadeve. Iz vladnih krogov pa je neuradno že slišati, da bosta glavna ukrepa, ki ju bo skupina predlagala, podaljšanje starostne dobe za upokojitev na 65 let, hkrati pa bi odpravili tudi razlike med moškimi in ženskami pri starosti upokojevanja.

Na ministrstvu za delo tega podatka niso niti potrdili niti zanikali, zapisali so le, da je za konkretnejše odgovore na vprašanje, kakšne bodo spremembe, še čisto prezgodaj in da zato na konkretna vprašanja ne morejo odgovoriti.

Molčečnost na ministrstvu je razumljiva, saj bo minister Ivan Svetlik predloge delovne skupine v javno razpravo predvidoma ponudil poleti, zakona, ki bi uveljavil pokojninsko reformo pa ne pričakuje pred koncem leta.

Znani so že glavni poudarki modernizacije. Kot najučinkovitejšega je minister omenil podaljševanje delovne dobe. To bi po njegovih besedah lahko dosegli tudi z »mehkejšimi rešitvami«; denimo z državnimi spodbudami in olajšavami za delodajalce, ki bi jih s tem motivirali, da zaposlene obdržijo na delovnem mestu tudi potem, ko izpolnijo pogoje za upokojitev, torej ne nujno s predpisanim in obveznim podaljšanjem starostne dobe.

Več v tiskanem Delu.