Na spletni strani Gibanja za pravičnost in razvoj, ki je postala že kar nekakšna oglasna deska stališč in pogledov, ki jih Janez Drnovšek, dokler deluje v funkciji predsednika republike, nima kje in komu posredovati, je državljan Janez D. tokrat razložil odnos gibanja do lokalnih volitev.
Nekako takole pravi: Gibanje za pravičnost in razvoj je registrirano kot društvo in kot tako ne more nastopiti na volitvah. Če bi to hotelo, bi se moralo prej preoblikovati v politično stranko, česar pa ne namerava. Lahko pa na volitvah nastopijo liste samostojnih kandidatov. Če se taka lista poimenuje Neodvisna lista Gibanja za pravičnost in razvoj, ni nič hudega, dokler se v svoji občini potegujejo za enake cilje kot samo gibanje. Vendar je vse take liste treba razumeti kot samostojne, ki nimajo nobene zveze z Drnovškovim društvom. Ni jih oblikovalo, ne podpira jih in ne financira. Tudi sam predsednik gibanja in države se ne bo vključil v kampanjo in ne bo nikogar podprl.
Morda smo bili doslej premalo odprti za namige, a tokrat je predsednik republike prvič neposredno in jasno povedal – čeprav v prispevkih na spletnih straneh gibanja uporablja sproščen kramljajoč ton nagovora –, da gibanje nima nič z volitvami. Da se jih torej ne namerava udeležiti in ne podpreti drugih list. V časih, ko se je Gibanje za pravičnost in razvoj še ustanavljalo, je bilo vsaj glede podpore listam na lokalnih volitvah slišati drugače.
Zato je mogoče domnevati, da je tokratna predsednikova izrecna zadržanost do lokalnih volitev tudi posledica aktualnega dogajanja v zvezi z njim in njegovo primarno funkcijo: zapletov z reševanjem njegovega odposlanca, priprtega v Sudanu, in vse več kritik, ne samo iz političnih in medijskih krogov, na račun njegovega sloga opravljanja predsedniške funkcije in na račun kolizije interesov zaradi hkratnega opravljanja funkcij predsednika države in gibanja.
Navsezadnje to, da bi predsednik aktivno podpiral samo svojo stranko (oziroma uradno neodvisno listo), ne bi bilo niti posebno pravično. In tudi ne razvojno.