Alpinist Miškovič in alpinistična odprava na K-7 že doma

V Slovenijo se je vrnil slovenski alpinist Dejan Miškovič, ki je konec avgusta obtičal na gori Mustagh Tower. Vrnili pa so se tudi člani reševalne odprave. Poglejte videoposnetka Studia Delo.

Objavljeno
04. september 2008 18.43
Kl.K./STA
Kl.K./STA

Brnik - Na letališče Jožeta Pučnika Ljubljana so se danes vrnili člani slovenske alpinistične odprave na K7, skupaj z njimi pa se je domov vrnil tudi slovenski alpinist Dejan Miškovič, ki je po nesreči Pavleta Kozjeka za več dni obtičal v steni gore Mustagh Tower.

 

Miškovič je utrujen, a zadovoljen, da je spet v Sloveniji, na vprašanje, kaj bo prva stvar, ki jo bo naredil, odgovoril: "Najprej se bom posvetil družini." Vidno utrujen alpinist je povedal tudi to, da mu je zelo žal, da se je v Slovenijo moral vrniti brez Pavleta Kozjeka, ki se je med vzponom na eno izmed najtežjih gora na svetu smrtno ponesrečil, je nocoj poročalo Delo v spletni izdaji.

 

Vrnili pa so se tudi člani odprave K7, ki so pomagali pri reševalni akciji Miškoviča. Vodja odprave Aleš Česen je med drugim povedal, da Mustagh Tower zagotovo ne bo njegov naslednji podvig, saj ve, da za tak vrh še ni fizično in psihično pripravljen.

 

Dejan Miškovič je na gori Mustagh Tower obtičal 25. avgusta. Pri reševalni akciji so pomagali tako slovenski alpinisti kot tudi pakistanske helikopterske enote. Kljub začetnim težavam zaradi močnega vetra pa so alpinista po treh dneh le uspeli rešiti z gore. Takšne sreče pa ni imel Pavel Kozjek, legenda slovenskega alpinizma. Med vzponom na 7273 metrov visoki Mustagh Tower je namreč omahnil 2000 metrov globoko in se pri tem smrtno ponesrečil.

 

Nesreča se je zgodila 25. avgusta

 

Miškovič in Kozjek sta med 23. in 24. avgustom ponoči vstopila v steno. Ko sta s Kozjekom preplezala na greben na 6900 metrih, sta tam tudi bivakirala. 25. avgusta zjutraj pa se je zgodila nesreča. Kolegu ni mogel pomagati, za njim je še dobro uro oprezal, nato pa se je odločil za sestop. Ostal je skoraj brez vse opreme, ki jo je nosil Kozjek, ter brez osnovnih življenjskih potrebščin, le z nekaj energetskega gela, pri življenju pa so ga, kot je povedal danes, ohranjale le pozitivne misli.

 

Na srečo je Miškoviču ostal v rokah satelitski telefon. O nesreči je tako lahko obvestil tretjega člana odprave na nevarno goro Gregorja Kresala, ki se je zaradi zdravstvenih težav predčasno vrnil v Slovenijo, in ga prosil za pomoč. Miškoviča so rešili 28. avgusta, noči na gori, ko se je temperatura spustila tudi do 25 stopinj Celzija pod ničlo, je preživel brez hujših posledic.

 

 

Kresal je po poročanju spletnega portala 24ur povedal, da so imeli pri reševanju velike težave pri komunikaciji z Miškovičem. Po Kresalovih besedah so jim delo oteževali slovenski novinarji, ki so od Miškoviča želeli informacije iz prve roke.