Aneks h kolektivni pogodbi za stavkajoče medicinske sestre ni sprejemljiv

Vlada je sprejela aneks h kolektivni pogodbi za srednje medicinske sestre, ki izvajajo tudi delo diplomiranih medicinskih sester.

Objavljeno
27. oktober 2011 14.51
Posodobljeno
27. oktober 2011 15.06
J. S. S., Delo.si
J. S. S., Delo.si
Ljubljana - Na današnji seji je vlada, ki opravlja tekoče posle, sprejela aneks h kolektivni pogodbi za zaposlene v zdravstveni negi. Gre za ureditev delovnih mest in plač v skupini E3 za srednje medicinske sestre, ki izvajajo tudi aktivnosti in kompetence diplomiranih medicinskih sester.

Problematiko je vlada že poskušala urediti v zakonu in je ustrezno besedilo vključila predlog zakona o zdravstveni dejavnosti. Zaradi zamika pri obravnavi so se odločili, da pravno podlago za ustrezna razporejanja srednjih medicinskih sester uredijo z aneksom h kolektivni pogodbi, piše STA.

Okoli 160 medicinskih sester UKC Ljubljana, ki stavkajo, so pojasnile, da jim je vodstvo pred kratkim dalo v podpis nove, zanje slabše pogodbe, ki jih sestre niso podpisale. Kljub temu so jim zadnjo plačo izplačali na podlagi teh nikoli podpisanih pogodb, po katerih sestre ne bi več imele priznanih napredovanj, ki so jih v preteklosti dosegle za delo diplomirane sestre. Zaradi tega naj bi bile nekatere tudi ob več sto evrov.

V vodstvu UKC so ob tem zagotovili, da so šli v takšne pogodbe, ker so bili prisiljeni zagotoviti zakonitost. Po lanskem upravnem nadzoru jim je namreč ministrstvo za zdravje naložilo, da vse sodelavce razporedijo na nižje plačana delovna mesta.

Dodali so, da je vlada tista, ki v trenutnem primeru lahko zagotovi sistemske rešitve. Rešitev zapleta je po njihovih besedah zato na strani Sindikata kliničnega centra in vlade, sami pa bodo sodelovali pri razreševanju nastale situacije.

Sprejeti aneks naj bi rešil del nastalih težav. V Zbornici zdravstvene in babiške nege Slovenije ga sicer podpirajo, a za stavkajoče medicinske sestre v takšni obliki ni sprejemljiv.

V Sindikatu delavcev v zdravstveni negi Slovenije (SDZNS) so s sprejetjem aneksa zadovoljni. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, je imel aneks podporo ostalih sindikatov ter Zbornice zdravstvene in babiške nege Slovenije. »S sprejetjem smo dobili priznanje za naše dosedanje strokovno delo in potrditev, da gredo naša prizadevanja za sistemsko reševanje problematike srednjih medicinskih sester v pravo smer,« so zapisali.

Dodali so, da podpirajo sistemske rešitve problematike, nikakor pa ne parcialnih rešitev, ki bi veljale zgolj za manjše skupine zaposlenih po posameznih zdravstvenih zavodih. »Glede na navedeno SDZNS stavke medicinskih sester v UKC Ljubljana ni podpiral, saj to ne prinaša celovitih in sistemskih rešitev za vse delavce v zdravstveni negi,« so pojasnili.