Anketa Dela: Ponosni na Slovenijo, nezadovoljni z demokracijo

Ta teden smo se osredotočili na tri sklope vprašanj: TEŠ6, obletnico osamosvojitve in zvišanje premij v dopolnilnem zdravstvenem zavarovanju.

Objavljeno
25. junij 2012 21.09
Marko Pečauer, notranja politika
Marko Pečauer, notranja politika

Ljubljana - Pokazalo se je, da se slovenska javnost vendarle nagiba k dokončanju investicije v TEŠ6.

Da je za projekt Šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj - TEŠ6 najboljša rešitev dokončati investicijo, meni 45 odstotkov sodelujočih v anketi. To, da bi projekt začasno prekinili in raziskali vse okoliščine, jih podpira 32 odstotkov. Najmanj, le 13 odstotkov, jih je za to, da se investicija dokončno ustavi.

Investicijo v TEŠ6 že dolgo in še vedno spremljajo zapleti. Za to so po mnenju javnosti najprej odgovorni politiki. Na vprašanje, kdo je najbolj odgovoren za zaplete v investiciji TEŠ6, je 42 odstotkov anketiranih odgovorilo, da je to politika. Da so krivi interesni lobiji, jih je menila tretjina, 33 odstotkov. Upravama Holdinga Slovenskih elektrarn in Termoelektrarne Šoštanj je odgovornost pripisalo 13 odstotkov.

Interesne lobije kot najodgovornejše vidijo predvsem anketiranci z visokošolsko izobrazbo (49 odstotkov jih je odgovornost pripisalo lobijem) in anketiranci, stari od 36 do 49 let (41 odstotkov). Med tistimi, ki odgovornost pripisujejo upravama HSE in TEŠ, je nadpovprečno velik delež simpatizerjev SDS.

Ob praznovanju dneva državnosti so sodelujoče vprašali o tem, kako ponosni so na Slovenijo. Odgovori na lestvici od zelo ponosni do sploh niste ponosni so pokazali kar visoko stopnjo ponosa prebivalstva na svojo državo. Da so zelo ponosni, jih je odgovorilo 20,5 odstotka, ponosni pa 37,2 odstotka, kar je skupaj 57,7 odstotka takih, ki so ponosni na Slovenijo. Odgovor, da niso niti ponosni niti niso neponosni, je dalo 20,9 odstotka anketirancev, niste ponosni 11,6 odstotka in sploh niste ponosni 8,2 odstotka. Zadnji dve skupaj znašata 19,8 odstotka, kar pomeni, da je toliko takih, ki na Slovenijo niso ponosni.

Najbolj ponosni na Slovenijo so simpatizerji SDS. Tri četrtine je ponosnih (36 odstotkov zelo ponosnih, 39 odstotkov ponosnih), le 8 odstotkov jih ni ponosnih.

Ob 21. obletnici osamosvojitve še eno priložnostno vprašanje - o zadovoljstvu z razvojem demokracije v Sloveniji. To je pokazalo na veliko nezadovoljstvo. Da so zadovoljni, je zatrdila le dobra četrtina, 27 odstotkov vprašanih, velika večina, 70 odstotkov, pa jih je nezadovoljnih.

Ženske so značilno manj zadovoljne z razvojem demokracije; 78 odstotkov jih ni zadovoljnih, zadovoljnih je zgolj 19 odstotkov. Najbolj zadovoljni so mlajši anketiranci, stari od 18 do 25 let (49 odstotkov zadovoljnih, 51 odstotkov nezadovoljnih).

V Sloveniji postaja že v navadi, da je državna proslava ob obletnici osamosvojitve tudi letos povzročila delitve v javnosti. Tokrat je spore povzročilo dejstvo, da vlada na državno proslavo ni povabila nekaterih veteranskih zastavonoš. Ta odločitev se večini ne zdi pravilna. Tako je menilo 68 odstotkov vprašanih. Nasprotno, da je ta odločitev pravilna, pa jih je menilo 23 odstotkov.

Pri odgovoru na to vprašanje obstajajo razlike glede na politične preference posameznika. Simpatizerji SDS takšno odločitev večinsko podpirajo (54 odstotkov podpira, 38 odstotkov ne podpira). Ne podpirajo pa je simpatizerji PS (91 odstotkov ne, 6 odstotkov da) in SD (82 odstotkov ne, 9 odstotkov da).

Pred kratkim je veliko polemike spodbudilo zvišanje premij v dopolnilnem zdravstvenem zavarovanju. Za slovensko javnost to zvišanje ni bilo upravičeno. Da je bilo zvišanje premij upravičeno, je odgovorilo 18 odstotkov vprašanih. Kar tri četrtine, 75 odstotkov, pa jih zvišanje premij ocenjuje za neupravičeno.