Arbitražno sodišče: Erjavec zadovoljen, pri Hrvatih začutil zaskrbljenost

Slovenska argumentacija, ki so jo pripravili mednarodni odvetniki, je po ministrovih besedah pravno izjemno  prepričljiva.

Objavljeno
11. junij 2014 14.52
Mo. B., Delo.si, STA
Mo. B., Delo.si, STA

Ljubljana − Zunanji minister Karl Erjavec, ki opravlja tekoče posle, je danes na seji odbora DZ za zunanjo politiko dejal, da je zadovoljen s predstavitvijo slovenskih argumentov na ustni obravnavi pred arbitražnim sodiščem v Haagu. Je pa opazil, da je bilo na hrvaški strani ob slovenski argumentaciji čutiti zaskrbljenost, poroča Slovenska tiskovna agencija.

Erjavec je na vprašanje poslanca Sama Bevka (SD) in predsednice OZP Janje Klasinc (PS) dejal, da ima zelo pozitivne vtise po nastopu pred arbitražnim sodiščem v petek, na katerem je slovenska stran argumentirala zgodovinsko pravico do dostopa do odprtega morja.

Slovenska argumentacija, ki so jo pripravili mednarodni odvetniki, je po ministrovih besedah pravno izjemno prepričljiva, ker je podkrepljena s primeri drugih držav, kjer gre za podobno situacijo kot v sporu med Slovenijo in Hrvaško glede dostopa do odprtega morja. Ker je postopek pred arbitražnim sodiščem tajen, teh primerov ni mogel navesti.

Poudaril je, da je bil med spremljanjem ustne obravnave zadovoljen, ker je bila v Sloveniji opravljena široka razprava o tem, kako pripraviti zagovor. Pri tem je izrazil zadovoljstvo, da niso prisluhnili strategiji »dajmo zahtevati več, da bomo nekaj manj dobili«. »Na arbitražnem sodišču se s takšno argumentacijo predvsem smešiš in pokažeš veliko neznanja,« je poudaril po poročanju STA.

Poslancem je sicer razkril, da Slovenija v svojem memorandumu zahteva celoten Piranski zaliv. »Tukaj smo šli na maksimalistični zahtevek, kaj bo, bomo pa videli,« je dejal Erjavec.

»Strokovno pripravljeno, močno argumentirano«

Opazil je, da je bilo na hrvaški strani med predstavitvijo slovenskih argumentov čutiti zaskrbljenost. »Niso računali, da so bile zadeve tako strokovno pripravljene in tako močno argumentirane,« je menil. Verjetno tudi za to v hrvaških medijih ni bilo nobenih pravih odzivov, je, kot piše STA, ugibal Erjavec.

Njegov nagovor pred arbitražnim sodiščem se je osredotočil predvsem na pomen stika z odprtim morjem, ki je za Slovenijo ključen. Da bi to posebej poudaril, je nastopil v tem delu obravnave, kar so sprejeli tudi arbitri, ki so se »počutili počaščeni, da je prišel minister in da daje dodatno argumentacijo o tem vprašanju«.

Kopenska meja

Kot je dejal, je v zagovoru večkrat poudaril, da arbitražni sporazum določa, da mora sodišče določiti stik Slovenije z odprtim morjem v skladu z načeli mednarodnega prava, pravičnosti in dobrososedskih odnosov. »Če ta naloga ne bo opravljena, se bo lahko štelo, da arbitražno sodišče ni v celoti opravilo naloge, ki mu je bila zaupana z arbitražnim sporazumom,« je opozoril.

Poudaril je še, da nikakor niso zanemarili kopenskega dela meje. V javnosti se je namreč ustvaril vtis, da se vse vrti okoli stika z odprtim morjem, kopenska meja pa se zanemarja. Kot je dejal Erjavec, so dali poudarek zlasti trem delom: Prekmurju, osrednjemu delu in meji v Istri.

Tudi o vizumih za kitajske državljane

Klasinčeva in Bevk, ki sta bila prejšnji teden na obisku na Kitajskem, sta na zadnji seji OZP v tem mandatu ministra spraševala tudi o težavah kitajskih državljanov pri pridobivanju vizumov in o odprtem vabilu zunanjemu ministru na obisk na Kitajskem, na kar je slovensko delegacijo opozorila kitajska stran.

Erjavec je dejal, da je bil obisk predviden, vendar vlada zdaj opravlja tekoče posle, prihodnji mesec pa bodo volitve. Na zunanjem ministrstvu so sicer pripravljali obisk na Kitajskem, v Južni Koreji in na Japonskem z gospodarsko delegacijo ob koncu leta ali v začetku prihodnjega leta, vendar se je »zgodilo, kar se je zgodilo«, je pojasnil minister.

Glede težav pri izdajanju vizumov na Kitajskem pa je dejal, da imajo podobne težave tudi drugod, na primer v Istanbulu, afriških državah in podobno. Zato se je zavzel, da bi zunanjemu ministrstvu zagotovili dodatna sredstva, da bi lahko odprli štiri do pet dodatnih lokacij, kjer bi lahko izdajali vizume.

Domobranska zastava in razstava, posvečena ruskim vojakom

Klasičneva je Erjavca povprašala tudi o incidentu na prijateljski nogometni tekmi med Slovenijo in Argentino v Buenos Airesu, na kateri je skupina navijačev razobesila domobransko zastavo. Erjavec je dejal, da se kot zunanji minister ni posebej odzval, saj se mu zdi, da bi s preveliko pozornostjo zgolj spodbujali takšne dogodke. Poudaril je, da zastave ni razobesila ne ena ne druga država, temveč posamezniki. So pa veleposlanika v Buenos Airesu zadolžili, da v zvezi s tem incidentom komunicira z javnostjo.

Erjavec je še spomnil, da bo v Slovenijo 8. julija prišel ruski zunanji minister Sergej Lavrov, in sicer na odprtje razstave v Mariboru, posvečene vsem ruskim vojakom, ki so padli na slovenskem ozemlju. Kot je poudaril, gre za pietetni dogodek pod okriljem predsednika države, zato je prosil, da se ga tako tudi razume. Razstava se je namreč pripravljala dolgo časa, še preden je izbruhnila kriza v Ukrajini. Na slovesnost ob Ruski kapelici na Vršiču konec julija pa bo iz Rusije prišel minister za zveze in množične komunikacije Nikolaj Nikiforov, še poroča STA.