Župani z audiji in terenci še v predelektrični dobi

Vozni park mestnih županov, vreden od nič do 130.000 evrov: Janković v najdražjem, Arčon v najmlajšem, Fištravec v amortiziranem.

Objavljeno
11. oktober 2016 19.53
Zoran Jankovič
Polona Malovrh
Polona Malovrh

Župani mestnih občin imajo najraje audije in terence. Eni prisegajo na prestiž, drugi na varnost, tretji na klasiko: štirje se službeno vozijo z audijem, drugo najbolje prodajano prestižno znamko pri nas, trije s volkswagnom, ki je prva avtomobilska znamka Evrope, dva vozita korejska terenca − kio in hyundaija, po eden pa škodo, renaulta in amortiziranega forda; vredni so od nič do 130.000 evrov. Elektrika poganja le štiri vozila.

Enajst županov mestnih občin se po službenih poteh vozi v povprečju v šest let starih avtomobilih, njihovi davkoplačevalci pa v še vsaj tri leta starejših. Povprečna starost slovenskih avtomobilov je namreč 9,4 leta. Medtem ko statistika kaže, da najstarejše avtomobile, 10,5 leta, vozijo na Goriškem, ima novogoriški župan Matej Arčon najmlajšega med vsemi županskimi kolegi: za škodo superb je MO Nova Gorica letos odštela 33.400 evrov, kar je po eni strani le malo manj, kot so lani v Murski Soboti porabili za ves občinski vozni park (37.144 evrov), po drugi pa štirikrat manj od vrednosti audija A8, v katerem se vozi Zoran Janković. Ljubljanski A8 je obenem dvakrat dražji tudi od razvpitega celjskega terenca VW touareg, ki so ga letos kupili Celjani. Po zgražanju nad »županovim nakupom« v Celju zdaj zatrjujejo, da je touareg del skupnega, okrog 140.000 evrov vrednega občinskega voznega parka s 26 vozili. Župan Šrot ima z občino sklenjeno pogodbo za devet let star audi A8 s skoraj 280.000 prevoženimi kilometri, vreden slabo desetino touarega.

Fištravec v avtomobilu brez vrednosti, Janković v najdražjem

Tudi audi A6 murskosoboškega župana Aleksandra Jevška, letnik 2007, ni vreden več kot 8000 evrov. Na najslabšem je mariborski Andrej Fištravec, ki za zasebne namene vozi občinskega forda S-Max, letnik 2007, a brez vrednosti, saj je amortiziran že od oktobra 2015. Za protokolarne potrebe pa ima na voljo še leto dni starejšega audija A6 s 300.000 prevoženimi kilometri.


Vir: Žurnal 24 ur, Arso, Surs, Delo

V najdražjem, 130.000 evrov vrednem protokolarnem audiju A8, letnik 2015, se že eno leto vozi župan Ljubljane. Mestna občina (MOL) ima A8 skupaj s še 51 vozili v najemu do leta 2020, za kar na mesec plačajo več, kot je vrednost v povprečju devet let starih audijev treh drugih mestnih občin. Za najem vseh vozil MOL skupaj z DDV plača 24.300 evrov, samo za županovega 1585 evrov.

Nobena mestna občina v voznem parku nima najprestižnejših znamk, beemveja in mercedesa. Slednjega, model E letnik 2003, zasebno vozi Zoran Janković.

Popovič svojega skriva

Župana Ptuja in Kopra, Miran Senčar in Boris Popovič, ki nam podatkov o voznem parku ni zaupal, sta lani nabavila nova VW: prvi tiguana, drugi passata, po ceniku vredna med 30.000 in 40.000 evri. Popovič zanj na mesec  poravna okrog 850 evrov bonitete; vozi pa še kombiniranega citroëna. Senčar ima na voljo še toyotinega terenca, ki si ga deli s Civilno zaščito, v času nakupa, leta 2008, pa je stal skoraj toliko kot »Šrotov« touareg − skoraj 53 tisočakov. A zaradi previsokih stroškov uporabe in vzdrževanja razmišljajo, da bi ga zamenjali z vozilom nižjega cenovnega razreda. Športnega terenca hyundai santa fe vozi tudi slovenjgraški župan Andrej Čas. Občina ga je kupila staro za novo leta 2012, še v mandatu prejšnjega župana, in ga v kratkem ne bodo menjali.

Nesreče menda redke

Kranjska občina z golfom, letnik 2009, ki ga je rabljenega kupila v letu 2013 in je vreden še 11.000 evrov, nima sreče. Župan Boštjan Trilar je imel z njim pred dobrega pol leta nesrečo. Popravilo, pravijo na občini, je plačal sam. Razen praske, ki jo je staknil slovenjgraški občinski avto in nezgode velenjske kie sorento na parkirišču, Trilarjevi županski kolegi, vsaj po podatkih mestnih občin, v prometih nezgodah niso bili udeleženi.

Kio prvega Velenjčana Bojana Kontiča s prevoženimi 96.800 kilometri nameravajo menjati prihodnje leto − a nova izbira ne bo »elektrika«. Vzdrževanje kie je občino lani stalo tisoč evrov, vzdrževanje celotnega občinskega voznega parka pa manj (13.000 evrov) kot stroški za gorivo (16.300 evrov.)

Gregor Macedoni, župan Novega mesta, kjer se davkoplačevalci vozijo v povprečju v 8,4 leta starih avtomobilih ali najmlajših med mestnimi občinami, ima sklenjeno pogodbo za uporabo renaulta laguna privilege, kupljenega leta 2008 na podlagi finančnega lizinga za 27.950 evrov. Ob nastopu mandata je Macedoni prodal predhodnikov audi Q5, za novega pa se ni odločil.

Z menjavami niso obsedeni

Menjava službenih vozil ob nastopu mandata tudi sicer ni ravno »bolezen« županov mestnih občin. Nekateri, kot Andrej Čas, si privoščijo svež oplesk ali malenkostno prerazporeditev pohištva in umetniških del v pisarni; v vozni park pa radikalno ne posegajo. V Murski Soboti protokolarna vozila na primer menjajo na deset do dvanajst let, celjski vozni park je star 8,4 leta, ptujski sedem, v Novem mestu so zadnji avto kupili 2011. Celo Zoran Janković je leta uporabljal avto, ki ga je »podedoval« po Danici Simšič.

E-avti za večino proračunov predragi

Po odzivih sodeč bi župani mestnih občin rade volje nabavili kakšno teslo za svoj vozni park. Ideje za nakup električnih avtov so žive, željá, da bi ravnali čim bolj do okolja prijazno in motivacijsko za državljane, tudi ne manjka, ponekod so električne avte celo že testirali, a so električna vozila za večino proračunov še vedno predraga.

Nakup oziroma najem električnega avtomobila za zdaj preprosto ne gre v kontekst racionalnega ravnanja s proračunskim denarjem, smo izvedeli v mariborski mestni upravi. A tudi med mestnimi občinami so izjeme: v Kopru je kombinirano vozilo del voznega parka župana, v Ljubljani električne avtomobile uvajajo v vozni park mestne uprave, Novomeščani pa bodo njihovemu e-zgledu sledili v kratkem.

Koprski župan Boris Popovič ima v svojem parku kombiniranega citroëna zero tendance, uradniki v mestni upravi prestolnice pa imajo na voljo tri električna vozila. Ozelenitve službenega voznega parka, v katerem so imeli pretežno vozila na bencinski in dizelski pogon, so se lotili pred dvema letoma. Skupni vozni park mestne uprave ima poleg 43 vozil na stisnjeni zemeljski plin tudi tri vozila na električni pogon, renaulta kangoo in zoe. Tretji je patruljno službeno vozilo renault twizy, ki so ga v petletni poslovni najem vzeli pred dnevi.

V Novem mestu načrtujejo delno prenovo voznega parka za občinske uradnike. Kupili bodo štiri avtomobile, od teh predvidoma dva na električni pogon, tretji bo hibrid. Javni razpis še pripravljajo, zato konkretne višine naročila ne morejo razkriti. Računajo pa na subvencije eko sklada.

Električna vozila, zlasti skuterji in tovorna vozila, počasi popolnjujejo vozne parke komunalnih podjetij in občinskih oziroma medobčinskih redarskih služb. A kot pravi Dušan Stojanovič s slovenjgraške občine, brez logističnih težav tudi pri tem ne gre: obstaja velika možnost, da redarji, ki se z enega konca regije na drugi konec vozijo sto kilometrov ali več, ostanejo brez »goriva« in brez možnosti napajanja: »Tako da bi kakšen tesla prišel prav. A za zdaj je odločno predrag.« Prav nezmogljivost »baterije« za prevoz nad 500 kilometrov in neustreznost polnilne infrastrukture sta razlog, da se v e-avtu še ne vozi Zoran Janković.