Ljubljana – »Avtobusa ni bilo in vojakov ni prepeljal na letališče,« so na obrambnem ministrstvu potrdili, da 22 slovenskih vojakov z Brnika še vedno ni odletelo na vojaško vajo Nata na Baltik, kamor bi po prvih načrtih morali priti že pred dvema tednoma.
Zakaj v ponedeljek zjutraj ni bilo avtobusa, ki bi vojake moral iz Novega mesta prepeljati na Brnik, ni čisto jasno. Za prevoz so najeli zunanjega izvajalca in interpretacije, ali je ta res dobil naročilo za prevoz ob štirih zjutraj, so še različne.
Vojaki že krepko zamujajo
Kot so pojasnili na obrambnem ministrstvu upajo, da jim bo prevoz do letališča in potovanje na vojaško vajo na Baltik za skupino 22 vojakov uspelo zagotoviti v torek. Zaplet bo stal kar nekaj tisoč evrov za menjavo letalskih kart. Je pa na sever Evrope z Brnika v ponedeljek odletela manjša skupina devetih vojakov, pri katerih prevoz iz Ljubljane ni zatajil.
Na večnacionalnem usposabljanju vojakov držav Nata na Baltiku, ki se je začelo v začetku septembra, bi naši vojaki morali priti že pred dvema tednoma. Takrat smo po informacijah iz obrambnega ministrstva celo poročali, da so že na poti na sever Evrope, kjer se bodo vključili v ameriško četo, ta pa v estonski bataljon.
Mahnič: Še ena blamaža
A se je zapletlo in iz obrambnega ministrstva so prejšnji teden pojasnili, da bodo vojaki odleteti v začetku tega tedna. Vod slovenskih vojakov bi se moral, če ne bi bilo teh zapletov, pripravljati na urjenje, ki bo potekalo do božičnih praznikov v Estoniji in Latviji, čisto prav pa se bo vaja, kot je včeraj opozoril Simon Korez, začela konec tega tedna in zamuda pri prihodu zato še ni katastrofalna. »To je še ena v vrsti blamaž. Namesto, da ministrica za obrambo hodi po proslavah in časti totalitarizme, bi morala skrbeti za mednarodni ugled in kredibilnost vojske,« se je na manjkajoči avtobus, ki je ustavil vojake na že nekoliko pozni poti na manevre Nata, odzval predsednik odbora za obrambo Žan Mahnič (SDS), ki je napovedal, da bo tudi o tem, da vojaki zamujajo na vaje Nata, danes razpravljali poslanci v odboru, ki ga vodi.
Baltik kot posebnost
Odbor za obrambo namerava razpravljati o poročilo o sodelovanju slovenskih vojakov v mednarodnih operacijah in misijah, med katere vojaške vaje držav članic Nata na ozemlju članic ne spadajo. Podobna vaja Nata pravkar poteka tudi v Sloveniji. Ena zanimivejših mednarodnih misij je v Iraku, kamor je prejšnji teden, tudi z nekaj zamude, odpotovala manjša skupina slovenskih vojakov, ki pomagajo pri usposabljanju Kurdov.
Vaja na Baltiku pa ni brez podobnosti z mednarodnimi vojaškimi operacijami po tem, da se dogaja v času zaostrenih odnosov z Rusijo, eden ciljev pa je povečanje občutka varnosti v članicah Nata, ki mejijo na to državo po aneksiji Krima in konfliktih v Ukrajini. Da bi se naši vojaki morali že od začetka septembra na Baltiku pripravljati na urjenje v streljanju, v bojnih postopkih v zmanjšani vidljivosti in preizkušanju postopkov dolgotrajne oskrbe sil, je vlada odločila februarja letos. Sredi leta je bila sprejeta dodatna odločitev: v Baltske države in na Poljsko bodo po sklepih vrha Nata tudi stalno nameščeni vojaki, da bi povečale občutek varnosti. Slovenski bodo sodelovali v večnacionalnem bataljonu, ki ga bodo v Latviji vodili Kanadčani. Kdaj in koliko jih bo na tej dolgoročnejši napotitvi, v vladi še niso odločili.