Ban Ki Mun prihaja v Slovenijo

Generalni sekretar ZN se bo srečal s slovenskim predsednikom Türkom, premierom Janšo in predsednikom DZ Virantom.

Objavljeno
13. julij 2012 21.32
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si
New York - Generalni sekretar ZN Ban Ki Mun se bo v okviru turneje po državah na območju nekdanje Jugoslavije prihodnji teden ustavil tudi v Sloveniji, kamor bo prispel v četrtek in ostal do naslednjega dne.

Tiskovni predstavnik generalnega sekretarja ZN Martin Nesirky je danes sporočil, da Ban v ponedeljek najprej odhaja na Kitajsko, kjer se bo udeležil foruma o sodelovanju Kitajske z Afriko, nato pa potuje v Jugovzhodno Evropo. Prva postaja bo Slovenija, kamor bo prispel v četrtek.

V Sloveniji se bo glede na sporočilo za javnost ZN srečal s predsednikom republike Danilom Türkom, premierom Janezom Janšo in predsednikom državnega zbora Gregorjem Virantom. Ban nato potuje naprej na Hrvaško, v Črno Goro, Srbijo, na Kosovo, v Makedonijo in na koncu še v Bosno in Hercegovino, kjer bo govoril v parlamentu in med drugim obiskal Srebrenico, poroča Slovenska tiskovna agencija.

Obisk v Jugovzhodni Evropi bo Ban sklenil 26. julija, več podrobnosti o njem pa bo predstavil drevi na posebni novinarski konferenci za novinarje iz regije.

Ban je maja ob 20. obletnici sprejetja Slovenije v ZN poleg čestitke izrazil tudi globoko hvaležnost za številne prispevke Slovenije k prizadevanjem ZN za mir, razvoj in človekove pravice v zadnjih dveh desetletjih.

Omenil je članstvo v Varnostnem svetu ZN in Svetu za človekove pravice ter opozoril na občudovanja vredno tranzicijo od države prejemnice do države donatorke uradne razvojne pomoči. Spomnil je tudi na čas konec 90. let minulega stoletja, ko je bil veleposlanik Južne Koreje v Sloveniji s sedežem na Dunaju, in svoj prvi obisk na položaju generalnega sekretarja.

Skupaj s soprogo Ban Sun Taek je generalni sekretar ZN Slovenijo obiskal že januarja leta 2008 v času slovenskega predsedovanja EU, in sicer na povabilo premiera Janeza Janše, ki ga bo tako sedaj ponovno gostil.

Ban Ki Mun se je tedaj srečal tudi s predsednikom Danilom Türkom, nekdanjim predsednikom Milanom Kučanom ter tedanjim zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom. Ena od glavnih tem pogovorov je bilo takrat razreševanje odprtih vprašanj na Balkanu, na čelu z vprašanjem Kosova, še piše STA.