Ljubljana – Testiranje avtomatskih pušk, ki ga izvajajo strokovnjaki Slovenske vojske, je v sklepni fazi. Na generalštabu SV nam še niso želeli povedati, katera modela pušk sta prišla v končni izbor, po naših neuradnih informacijah pa sta to nemški heckler-koch G 36 in belgijski FN 2000. Končna odločitev o nakupu do 14.000 kosov avtomatskih pušk bo najverjetneje sprejeta na politični ravni, čeprav bo ministrstvo za obrambo formalno izpeljalo potrebne postopke. Naročilo bo tajno.
Glavno pehotno orožje slovenskih vojakov je zdaj jugoslovanska različica sovjetske avtomatske puške AK 47 oziroma tako imenovane kalašnikovke. To orožje je sicer zelo trpežno in preprosto za uporabo, vendar je dokaj nenatančno in uporablja kaliber nekdanjega vzhodnega bloka 7,62 mm.
Pred dobrim letom dni je Slovenska vojska začela testiranje šestih modelov avtomatskih pušk. S testnim orožjem so opremili en vod vojakov. Ti so preizkusili puške v vseh podnebnih razmerah v Sloveniji in preverili njihovo uporabnost skupaj z drugo vojaško opremo; ozirali so se predvsem na to, kako je orožje nerodno pri hitrem vkrcavanju vojakov v oklepni transporter valuk, ki postaja glavno bojno vozilo SV.
Po vseh preizkusih sta na rešetu po naših podatkih ostali nemška avtomatska puška heckler-koch G 36 in belgijska FN 2000. Nemci so G 36 natovskega kalibra 5,56 mm začeli razvijati v začetku 90. let, namen pa je bil dobiti sodobno puško, ki bo dovolj poceni, a hkrati zanesljiva. Bundeswehr se je s tem orožjem oborožil v letu 1995. Štiri leta pozneje je nemške puške kupila tudi španska vojska, z njimi pa se je oborožila še britanska policija in deloma tudi ameriška. Načeloma ta puška dobiva pozitivne kritike, največ pripomb pa je zaradi segrevanja držaja na cevi, kar se zgodi pri dolgotrajnejšem streljanju.
Belgijska FN 2000 je v bistvu še vedno dokaj neznana puška. Javnosti je bila predstavljena šele leta 2001. Zaklep in nabojnik ima nameščen za sprožilcem v kopitu, kar pomeni, da je trzanje pri streljanju manjše, zadetki pa bolj natančni. Puška je modularno sestavljena, zaradi dokaj zapletenega sistema izmetavanja praznih tulcev pa naj bi pogosteje nastajali zastoji med streljanjem. Po nam dostopnih podatkih se z njo ni oborožila še nobena vojska, le v Belgiji v precej omejenem številu.
Katera puška – G 36 ali FN 2000 – bo na koncu izbrana kot osnovna oborožitev Slovenske vojske, je težko napovedati. V generalštabu so se zavili v molk, tiskovni predstavnik Simon Korez nam je povedal zgolj, da zdaj izdelujejo analize testiranj, te pa bodo namenjene za pripravo razpisnega postopka.
Nakupe vojaške oborožitve vedno spremljajo tudi politični interesi države na mednarodnem prizorišču, zato tudi v slovenskem primeru izbira ne bo samo strokovna odločitev. Samo za nakup prvih 10.000 pušk, ki jih bo vojska predvidoma dobila leta 2007, naj bi bilo pripravljenih 15 milijonov evrov. Ker bo bojna sestava SV leta 2010 štela 14.000 vojakov, bodo preostalo količino pušk kupili do konca desetletja. Novi tip puške naj bi v uporabi ostal 20 let.