Ljubljana – Republiška volilna komisija (RVK) na današnji seji še ni določila, v katerih javnih občilih bo objavila besedilo akta o razpisu referenduma skupaj z zakonskim predlogom, o katerem bodo volivke in volivci 25. septembra odločali na referendumu. Z dogovarjanjem bodo nadaljevali v ponedeljek. RVK je prejela ponudbe 10 časnikov, izmed katerih naj bi izbrali tri najcenejše. Obstajajo pa zamisli, da bi javnost z referendumskimi gradivi seznanili s posebno brošuro, ki bi jo prejela vsa gospodinjstva.
Zloženka v nakladi najmanj 600.000 izvodov?
Za zloženko, ki bi jo natisnili v nakladi najmanj 600.000 izvodov, se zavzema član RVK in glavni tajnik SDS Dušan Strnad, saj bi po njegovem mnenju z brošuro z vsebino referendumskega vprašanja seznanili največje število volivcev. Le ob dobrem poznavanju vsebine se bodo znali odločiti, je prepričan Strnad, ki meni, da ob tem strošek tiska in distribucije ne bi bil prevelik. Po okvirnem izračunu, ki ga je članom RVK posredoval Strnad, bi celotni stroški tiska in distribucije brošure, v kateri bi objavili celotno besedilo vladnega zakona o RTV Slovenija, znašali približno 19 milijonov tolarjev, od tega bi 12 milijonov znašala poštnina.
Predsednik RVK Anton Gašper Frantar zamisel sicer podpira, vendar pa se mu ob tem postavlja vprašanje, ali bi zgolj z brošuro zadostili zakonskim pogojem. Zato se je komisija odločila, da bo pred dokončno odločitvijo za uradno mnenje zaprosila še ministrstvo za kulturo. Če bo mogoče brošuro uvrstiti med glasila, ki jih omenja zakon o referendumu in ljudski iniciativi, potem se bodo v ponedeljek odločili, ali bodo tudi z brošuro obveščali javnost. Pretehtali pa bodo tudi stroške, ki bodo s tem povezani, je dejal Frantar.
RVK je doslej referendumska ter volilna gradiva objavljala v treh dnevnikih (Delu, Dnevniku in Večeru), saj zakon v 34. členu RVK obvezuje, da v "javnih občilih" najpozneje 15 dni pred dnem glasovanja (v tem primeru najpozneje do 10. septembra) objavi akt o razpisu referenduma in besedilo akta, o katerem se bo odločalo na referendumu. Ker gre za zastarel termin, zakon o medijih ga več ne pozna, ima RVK vsakič težave z njegovo razlago. Namestnik člana RVK Janez Pogorelec je tako kot rešitev omenil posebno spletno izdajo (na spletnih straneh RVK so sicer vsa gradiva že objavljena), s katero bi znatno oklestili stroške.
Jasno je, da želimo z objavo doseči čim več domov, če se le da ceneje, je poudaril Frantar, vendar pa stroški niso glavna postavka, saj je smisel objave predvsem v seznanitvi volivk in volivcev z gradivi, o katerih bodo odločali na referendumu. Stroški objave se krijejo iz proračunskih sredstev RVK, namenjenih za izvedbo referenduma.
Velike razlike med časopisnimi hišami
Iz ponudb, ki jih je RVK prejela do 31. avgusta, je razvidno, da so med časopisnimi hišami precejšnje razlike. Nedeljski dnevnik tako za objavo zahteva več kot 7,9 milijona tolarjev, Večer in Dnevnik okrog 4,7 milijona, Delo pa 2,1 milijona tolarjev. Ponudbe so poslale tudi Slovenske novice, Dolenjski list, Novi tednik, Gorenjski glas in Primorske novice.
Ministrstvo za finance že zagotovilo potrebnih 620 milijonov tolarjev
Tajnik RVK Marko Golobič je člane komisije seznanil, da je ministrstvo za finance že zagotovilo sredstva - gre za 620 milijonov tolarjev -, ki so RVK na razpolago za kritje stroškov, povezanih z referendumom. Glede na to je RVK danes določila višino nadomestila, ki jo bo prejelo 22.000 članov volilnih komisij. Član volilne komisije bo upravičen do treh dnevnic v skupni višini 10.800 tolarjev, predsednik volilnega odbora in njegov namestnik pa 12.060 tolarjev. Toliko bodo prejeli tudi za izvedbo predčasnega glasovanje.