Ljubljana – Splošno maturo je opravilo 89,7 odstotka, poklicno pa 89,9 odstotka dijakov. To je najuspešnejši rezultat pri splošni maturi doslej, vendar dr. Blaž Zmazek, predsednik komisije za splošno maturo, pravi, da so zahtevnost, težavnost in rezultati primerljivi s prejšnjimi leti.
Dr. Darko Zupanc, direktor Državnega izpitnega centra, je pojasnil, da je spričevalo s pohvalo prejelo 320 dijakov iz 45 šol iz 34 slovenskih krajev, ki so pri splošni maturi dosegli od trideset do štiriintrideset točk. Vse možne točke je doseglo 16 dijakov z 12 gimnazij v 11 slovenskih krajih, kar je manj kot lani. Mednarodno maturo, ki jo izvajajo na Gimnaziji Bežigrad, Kranj in II. Gimnaziji Maribor, se je udeležilo 65 Slovencev in 25 tujcev, od tega je bilo 41 takšnih, ki so dosegli vsaj 40 točk od 45 točk.
Mature nista opravila 302 kandidata; od tega jih je imelo 152 eno negativno oceno, 116 jih je imelo dve, 34 pa tri ali več in bodo maturo morali spet opravljati v celoti. Maturo je opravljalo tudi 280 takih, ki niso končali gimnazijskega programa – to možnost imajo po zakonu – vendar jih je bilo uspešnih samo 46 odstotkov.
Rezultate, ki so postali dostopni danes ob 5. uri, si je v prvih desetih minutah ogledalo 2500 dijakov, potem pa je njihovo število na vsakih deset minut padalo. Dijaki lahko zaprosijo za vpogled v izpitno dokumentacijo do četrtka, 16. julija. Najkasneje naslednji dan po vpogledu lahko vložijo obrazložen pisni ugovor na način izračuna izpitne ocene ali na oceno. Če mature niso opravili, se lahko na jesenski rok, ki se začne 24. avgusta, prijavijo samo še jutri.
Premalo interesa gospodarstva
Po besedah dr. Borisa Dularja, predsednika komisije za poklicno maturo, ta teče po ustaljenem redu. Od triindvajsetih možnih točk, jih je dvaindvajset prejelo 236 dijakov (lani 243). Vse možne točke je doseglo 56 kandidatov. Maturitetne naloge pripravljajo šolske izpitne komisije, ki združujejo zunanje člane, med katerimi so tudi predstavniki delodajalcev. »Zadeva bi morala biti bistveno boljša, kot je. Mi pravzaprav ne dosegamo stoodstotne udeležbe zunanjih članov. Odgovornost delodajalcev, zbornic in vseh združenj bi morala biti sodelovanje, ne, da je to nekaj, kar predpiše ministrstvo, ampak nekaj, kar je v interesu gospodarstva,« je bil jasen Dular.
Ministrica za izobraževanje, znanost in šport dr. Maja Makovec Brenčič je pri splošni maturi poudarila, da jo je opravilo največ prijavljenih, pri poklicni pa, da kljub upadu generacije strokovno šolstvo ohranja raven. Maturo je treba ohraniti, meni ministrica. Razložila je tudi, da je na visokošolskih zavodih letos kar nekaj manj vpisnih mest, več možnosti za vpis je na višješolskih programih, manj pa v zasebnih zavodih.