Bo Slovenija poveljevala v BiH ali na Kosovu?

Na podlagi dejstva, da se Slovenija resnično trudi in veliko prispeva k varnosti in stabilnosti tako v BiH kot na Kosovu, nam to poveljniško mesto v enem ali drugem prostoru zagotovo pripada, je dejala obrambna minsitrica Ljubica Jelušič.

Objavljeno
18. maj 2009 20.07
Ka.L./STA
Ka.L./STA
Bruselj - Slovenija računa na poveljniško mesto v okviru zveze Nato v BiH ali na Kosovu, je danes v Bruslju povedala obrambna ministrica Ljubica Jelušič. "Na podlagi dejstva, da se Slovenija resnično trudi in veliko prispeva k varnosti in stabilnosti tako v BiH kot na Kosovu, nam to poveljniško mesto v enem ali drugem prostoru zagotovo pripada," je menila.

Za Slovenijo je bila v okviru Natovega poveljstva v Sarajevu v delitvi poveljniških mest v Natovi poveljniški strukturi za obdobje od 1. januarja 2010 dalje predvidena poveljniška pozicija, kar pomeni, da bi za eno leto dobila položaj poveljnika poveljstva, prav tako pa bi zagotovila ustrezno ekipo za to mesto.

 

Vendar pa po navedbah diplomatskih virov v Bruslju po nastopu nove ameriške administracije Baracka Obame obstaja velika možnost, da bo Slovenija to mesto izgubila.

 

"Mi še vedno računamo na to, torej nismo obupali, nismo ocenili, da je to izgubljeno mesto. Seveda pa bo potrebnega še kar nekaj pogajanja in dogovarjanj," je ministrica odgovorila na vprašanje, kako si Slovenija prizadeva za to, da bi v primeru, da izgubi poveljniško mesto v BiH, dobila podobno mesto drugje v regiji.

 

"Če bi se zgodilo, da bi Slovenija in slovenska vojska izgubili to poveljniško pozicijo, potem bomo zagotovo poskrbeli za to, da pridemo do druge enakovredne poveljniške pozicije v okviru operacij, ki potekajo na Balkanu," je zatrdila ministrica.

 

Druga takšna pomembna operacija za Slovenijo je po njenih besedah vsekakor Natova operacija Kfor na Kosovu. "Tam imamo ne nazadnje velik del svojih sil, ki so v tujini," je poudarila ministrica in navedla število 380 vojakov in civilnih strokovnjakov.

 

"Ocenjujemo, da na podlagi dejstva, da se Slovenija resnično trudi in veliko prispeva k varnosti in stabilnosti tako v BiH kot na Kosovu nam to poveljniško mesto na enem ali drugem prostoru, v enem ali drugem teatru, zagotovo pripada," je poudarila ministrica.

 

"Torej ne bomo opustili prizadevanj za to, da nam pripade tisto, kar nam je bilo zagotovljeno v preteklosti. Če pa bi se morali o tem pogajati, bomo uporabili vse svoje diplomatske in druge spretnosti, da pridemo do ustreznega nadomestila za poveljstvo Nata v Sarajevu," je pojasnila ministrica.

 

V odgovoru na vprašanje, od česa je odvisno, ali bo Slovenija na koncu le dobila poveljniški položaj v Sarajevu, je ministrica odgovorila: "Slovenija je to mesto že dobila, ko se je odločalo o poveljniški strukturi v zvezi Nato, je v določenem obdobju Sloveniji to že pripadlo. Bolje bi bilo vprašati se, zakaj je kdor koli podvomil o tem, da bi Slovenija lahko imela to poveljniško pozicijo v svojih rokah."

 

"Na podlagi tega, kar Slovenija pokaže na Zahodnem Balkanu tako v vojaškem kot diplomatskem smislu takšnih dvomov ne bi smelo biti," je poudarila Jelušičeva.

 

Vprašanje, zakaj je to mesto vseeno pod vprašajem, pa je ministrica komentirala z besedami, da na to težko odgovori, saj bi moral odgovoriti tisti, ki postavlja pod vprašaj redno obliko rotiranja držav članic Nata, ki sodelujejo v operacijah na Balkanu.

 

Ministrica Jelušičeva se je danes v Bruslju udeležila zasedanja obrambnih ministrov EU, ki se v okviru Sveta EU za splošne zadeve in zunanje odnose srečujejo dvakrat na leto. O BiH so tokrat govorili le dan pred začetkom nekajdnevne turneje ameriškega podpredsednika Joeja Bidena na Zahodnem Balkanu.