Bo Slovenija uvedla vinjete za turiste?

Evropski komisar za promet Sloveniji redlaga, naj uvede vinjete za turiste. Da se uvedbi vinjet za krajše časovno obdobje ne bo moč izogniti, je ocenil tudi minister za promet v odhodu Radovan Žerjav.

Objavljeno
12. november 2008 18.26
Kl.K./STA
Kl.K./STA
Ljubljana/Bruselj - Evropski komisar za promet Antonio Tajani je v Bruslju poudaril, da ni proti Sloveniji in slovenskim vinjetam, a opozoril, da morajo biti te sorazmerne z uporabo cest - tako glede trajanja kot cene. "Sloveniji predlagam, naj uvede vinjete za turiste," je dejal Tajani v izjavi za slovenske medije v Bruslju.

Slovenske vinjete niso v skladu z evropskimi pravili, zaradi njih so se pritožili številni evropski državljani, torej je to problem, ki ga je treba rešiti, je dejal komisar ob robu podelitve nagrad za najboljše prakse za varnost na cesti. "To je občutljiva situacija. Upam, da jo bo mogoče kmalu spremeniti, na primer uvesti vinjete za krajši čas in samo za turiste, obiskovalce," je predlagal.

Po Tajanijevem mnenju ni pošteno, da turist, ki pride samo za en dan v Slovenijo, plača za vinjeto toliko kot nekdo, ki se vsak dan vozi po slovenskih avtocestah. "Država, ki jo najbolje poznam, meji na Slovenijo. Če grem na počitnice v Slovenijo za en teden, zakaj bi moral plačati za eno leto," je problem ponazoril komisar, ki prihaja iz Italije.

"Nisem proti vinjetam, ampak morajo biti sorazmerne," je poudaril in dodal, da to velja tako glede cene kot trajanja. "Sloveniji zato predlagam, naj na primer uvede vinjete, namenjene samo za turiste. To je dobra ideja, ki pa je nočem vsiljevati, le predlagam," je dejal in ni želel opredeliti, kolikšna naj bi bila cena in trajanje.

"Nisem zadovoljen. Čakali smo na volitve. Zelo spoštujem Slovenijo, a nekaj je treba storiti," je pozval. Ukrepi Evropske komisije po njegovih besedah niso nikoli uperjeni proti državi. "Nisem proti Sloveniji, želim le, da bo spoštovala pravila," je dejal. "Problem seveda lahko rešimo na prijateljski način," je zatrdil.

Da ne bi bilo dovolj, če bi Slovenija uvedla vinjete za krajši čas, cena pa bi ostala nespremenjena, je v torek poudarila že komisarka za regionalno politiko Danuta Hübner in izrazila upanje, da reševanje problema ne bo trajalo večno.

Komisija je nedavno zaradi vinjet prekinila proces potrjevanja projekta gradnje slovenskih avtocest - en projekt je sicer potrdila že pred meseci, drugi pa je zdaj v nemilosti zaradi vinjet. Slovenska vlada bo morala zagotoviti, da uvaja tudi vinjete za krajše obdobje, in dokler tega ne zagotovi, bo proces potrjevanja projekta prekinjen, so nedavno pojasnili v komisiji.

Minister za promet v odhodu Radovan Žerjav pa je danes ocenil, da se uvedbi vinjet za krajše časovno obdobje, kar zahteva Evropska unija, najverjetneje ne bo moč izogniti.

Evropska komisija je Slovenijo 2. oktobra opozorila, da z veljavnim sistemom vinjet nepravično obravnava tuje državljane, ki slovenske avtoceste uporabljajo le občasno. Presodila je namreč, da so ti zaradi nesorazmernih cestnin za tranzit ali kratkotrajno uporabo avtocest v slabšem položaju kot Slovenci.

S tem prvim pisnim opominom zaradi kršenja pravnega reda EU se začne vsak postopek komisije proti državi članici zaradi nespoštovanja evropskih pravil, ki se lahko v skrajnem primeru konča na Sodišču Evropskih skupnosti.

Ob tem mnogi opozarjajo, da se je stališče Evropske komisije do slovenskih vinjet bistveno zaostrilo, ko je na mestu komisarja za promet Francoza Jacquesa Barrota zamenjal Italijan Tajani. Sosede Slovenije, Italija in Avstrija pa tudi nečlanica EU Hrvaška, so ostre nasprotnice veljavnega sistema vinjet v Sloveniji.

Slovenija je s 1. julijem uvedla vinjete za osebna vozila, medtem ko za tovorni promet še naprej velja plačevanje cestnin glede na prevoženo razdaljo. Letos je mogoče za 35 evrov kupiti le polletno vinjeto, naslednje leto pa tudi enoletno vinjeto za 55 evrov. Vinjete naj bi bile le začasen ukrep, do uvedbe satelitskega cestninjenja, ki pa naj ne bi bilo vzpostavljeno pred letom 2010.

Če se stališče Slovenije ne bo spremenilo, lahko nov opomin pričakuje enkrat v začetku prihodnjega leta, saj naj bi po navedbah komisije od prvega do drugega opomina preteklo od štiri do šest mesecev.


Žerjav: Očitno bo treba razmisliti o vinjetah za krajše obdobje

 

Minister za promet v odhodu Radovan Žerjav je ocenil, da se uvedbi vinjet za krajše časovno obdobje, kar zahteva Evropska unija, najverjetneje ne bo moč izogniti. Kot je dejal za TV Slovenija, bo glede na pritiske "očitno potrebno razmisliti o vinjetah za krajše obdobje".
"Mislim, da ni prav, da takoj pokleknemo pred Evropsko komisijo, tako kot smo v preteklosti vedno znova pokleknili pred Beogradom," je sicer menil minister.

 

Čeprav je ugibanja o možnih podražitvah obstoječih vinjet Žerjav znova označil za preuranjena, je podprl zahtevo Bruslja, da je treba pri uvedbi krajših vinjet upoštevati načelo sorazmernosti. "Logično je, da se bo potem skrajšal čas veljavnosti in da se bo ustrezno znižala tudi cena," je dejal minister.

 

Stališče Evropske komisije je, da sistem vinjet v Sloveniji ni skladen z zakonodajo EU, saj diskriminira tuje uporabnike v odnosu do domačih. Slovenska vlada bo morala zagotoviti, da uvaja tudi vinjete za krajše obdobje, in dokler tega ne zagotovi, bo proces potrjevanja projekta prekinjen, poudarjajo v Bruslju. Ob tem pojasnjujejo, da ne bi bilo dovolj, če bi Slovenija uvedla vinjete za krajši čas, cena pa bi ostala nespremenjena, saj je "ključna beseda sorazmernost".


Družba za avtoceste RS (Dars) je prejšnji konec tedna s strani pogodbenega partnerja, slovensko-češkega konzorcija Riko-Optaglio, prevzela prvo pošiljko letnih vinjet za leto 2009. Skupno 1,5 milijona letnih vinjet za prihodnje leto za osebna vozila in 80.000 letnih vinjet za motorna kolesa bo na prodaj v prihodnjih dneh.

 

Dars bo omenjene letne vinjete dostavil v skladišča pogodbenih prodajalcev, tako da bodo letne vinjete za leto 2009, ki bodo veljale 14 mesecev (od 1. decembra 2008 do 31. januarja 2010) na prodaj v prihodnjih dneh. Točen datum ta hip še ni določen, vsekakor pa bodo v prodaji pred 1. decembrom, ko začnejo tudi veljati, so sporočili z Darsa.

 

Prodaja šestmesečnih vinjet za leto 2009 se bo začela predvidoma po 15. decembru, veljale bodo od 1. januarja 2009. V primeru, da bodo kupljene do vključno 31. decembra, jih bodo prodajalci preluknjali 1. januarja, do konca leta so namreč v prodaji šestmesečne za leto 2008.

 

Cena letne in polletne vinjete je trenutno določena v veljavni noveli uredbe o cestninskih cestah in cestnini. Letna vinjeta za osebna vozila (oziroma vsa vozila do 3500 kilogramov) stane 55 evrov, polletna 35 evrov, za motorna kolesa pa letna 27,5 evra in polletna 17,5 evra.