Ljubljana - Minister za obrambo Karl Erjavec je na današnji seji odbora DZ za obrambo dejal, da državno tožilstvo v preiskavi glede nakupa opreme za mobilno vojaško bolnišnico Role 2 ni našlo elementov za pregon kaznivih dejanj. Dodal je, da kljub temu meni, da je bil nakup drag in neracionalen, saj se je kupovala nepotrebna oprema.
Erjavec je povedal, da je obveščevalno-varnostne službe pod vodstvom okrožnega državnega tožilstva glede Role 2 opravilo nekatere dejavnosti. Vendar je tožilstvo postopek ustavilo, ker ni našlo elementov za pregon kaznivih dejanj, je še pojasnil in poudaril, da je nezadovoljen s stališčem okrožnega državnega tožilstva.
Dodal je, da to "ne pomeni, da ni izpuhtelo sedem milijonov evrov". Nakup je bil drag, ker se je kupovala nepotrebna oprema, obenem pa morajo zdaj nabavljati opremo, potrebno za delovanje bolnišnice.
Načelnik generalštaba Slovenske vojske (SV) Albin Gutman je zatrdil, da bo mobilna vojaške bolnišnica Role 2 operativna konec leta 2009. V teku so postopki za nakup dodatne opreme za bolnišnico. Dobava je predvidena za konec leta 2008 in v začetku leta 2009, je še pojasnil.
Vojaška ladja bo zaprla terjatev do Ruske federacije
V razpravi ob seznanitvi odbora z informacijami o izvedbi nakupa vojaške ladje je Erjavec poudaril, da ne gre za klasičen nakup, ampak da bodo z večnamensko ladjo zaprli terjatev do Ruske federacije. Ob tem je pojasnil, da so predstavniki Ruske federacije jasno povedali, da bo terjatev še dolgo ostala odprta, če se ne bo dolg zapiral z vojaško opremo.
Kot je povedal minister Erjavec, je slovenska stran pri pogajanjih z Rusi dosegla, da so ti ceno ladje s prvotnih 50 milijonov ameriških dolarjev (sprva so zahtevali 50-odstotno plačilo s sredstvi iz rednega proračuna) spustili na 35 milijonov, plačljivih izključno z denarjem iz klirinškega dolga. Zato je obrambno ministrstvo na vlado naslovilo predlog, da se klirinška sredstva za obrambo povečajo za 12,5 milijonov ameriških dolarjev (ves dolg znaša približno 129 milijonov dolarjev). Kot je še pojasnil Erjavec, je pri gradnji ladje - ta bo v sanktpetersburški ladjedelnici Almaz trajala 18 mesecev - še predvideno, da k pogodbi sklenejo dodatek za sistem za upravljanje ognja, komplet bojnega streliva in izvedbo meseca in pol dolgega usposabljanja posadke (to je vredno 800.000 evrov). Vrednost dodatnih sredstev je ocenjena na slabih štiri in pol milijona evrov, »ki se bodo zagotovila v okviru rednih proračunov ministrstva«.
Lahovnik: Slovenija bi podobno ladjo na trgu dobila za dvakrat manj denarja
Matej Lahovnik (Zares) je ocenil, da rusko ladjo, ki stane okoli 39 milijonov ameriških dolarjev, ne bomo kupili zgolj z "zapiranjem" ruskega dolga, ampak bodo potrebna tudi sredstva iz proračuna v višini okoli 12 milijonov ameriških dolarjev.
Prav tako ni prepričan, ali Slovenija res potrebuje takšno ladjo. Meni tudi, da bi Slovenija isto ali podobno ladjo na trgu dobila za dvakrat manj denarja. Lahovniku se tudi zdi nenavadno, da dolžnik izbira način poplačila dolga, ne pa upnik.
Erjavec je odgovoril, da je Ruska federacija za ladjo najprej hotela 50 milijonov ameriških dolarjev, a mu je v pogajanjih uspelo ceno znižati na okoli 34,9 milijonov. Pojasnil je, da je Lahovnik pravilno ugotovil, da za nakup ladje manjka 12 milijonov ameriških dolarjev.
A je minister dodal, da bo - če bo odbor dal "zeleno luč" za zapiranje klirinškega dolga z dobavo ladje - vladi predlagal, naj odobri povečanje deleža, ki se plača iz klirinškega dolga, za 12 milijonov ameriških dolarjev.
Zakaj Mors še ni dobil vsega denarja, ki ga je pomotoma nakazal podjetju Trilogija?
Predsednika odbora Antona Anderliča (LDS) pa je pri točki pobude in vprašanje zanimalo, zakaj Mors še ni dobil vsega denarja, ki ga je pomotoma nakazal podjetju Trilogija. Vprašal je tudi, zakaj še niso opravljene notranje poizvedbe na ministrstvu.
Erjavec je pojasnil, da so dobili nazaj okoli 470.000 evrov, 156.000 evrov pa še ni vrnjenih. Poudaril je, da so takoj začeli z elektronsko izvršbo in da Trilogiji ne bodo izdali zemljiškoknjižnega dovolila, dokler ne bo vrnila vsega denarja.
Minister je dejal, da ne ve, zakaj je prišlo do napake. "Mogoče so razlogi v preobremenjenosti," je povedal in pojasnil, da imajo na ministrstvu veliko število transakcij.
Zatrdil je, da je za pomotoma nakazani znesek v vrednosti okoli 650.000 evrov izvedel pred desetimi dnevi od novinarjev. Ob tem je dodal, da je na podlagi poročil sprejel določene postopke in ukrepe. Poudaril je še, da se ne čuti niti subjektivno niti objektivno odgovornega.