Brez časa za malico?

Socialni partnerji so v pogajanjih o spremembah zakona o delovnih razmerjih obravnavali tudi predlog delodajalcev, da se čas za malico ne bi štel v delovni čas.

Objavljeno
17. julij 2006 17.48
Tiskovna konferenca pred novimi pogajanji z vlado.Na sliki Dusan Rebolj in Dusan Semolic.
Ljubljana - Socialni partnerji so v današnjih pogajanjih o spremembah zakona o delovnih razmerjih med drugim obravnavali del zakona o delovnem času in s tem tudi predlog delodajalcev, da se čas za malico ne bi štel v delovni čas. Sindikati predlogu nasprotujejo in v primeru, da bo zakon šel v DZ neusklajen, napovedujejo sindikalne akcije.

Minister za delo, družino in socialne zadeve Janez Drobnič pričakuje zaključek pogajanj jeseni, pri čemer namerava za "težko uskladljive" spremembe zakona predlagati srednje rešitve. Drobnič pričakuje, da bodo v naslednjih dveh srečanjih obravnavali celoten zakon in da bo na koncu utegnila biti polovica vprašanj usklajena, druga pa odprta. Pri tem bo po njegovih besedah dobra četrtina vprašanj težko uskladljivih. Na pogajanjih naj bi se srečali še po dopustih, je dejal.

"Skušali bomo uskladiti, kolikor se bo dalo, utegne pa se zgoditi, da kakšna zahteva ne bo povsem usklajena. Vlada bo nato predlagala neko srednjo rešitev," je povedal minister po pogajanjih v Ljubljani.

Delodajalci: V Sloveniji se dela premalo

Delodajalci ocenjujejo, da se v Sloveniji dela premalo. "Imamo veliko dopusta, praznikov in še malico kot del plačanega delovnega tedna, kar ni praksa v evropskih državah," je dejal generalni sekretar Združenja delodajalcev Slovenije Samo Hribar Milič.

Drobnič je ob tem dejal, da gre za jasno sporočilo domači in mednarodni javnosti, "koliko je resnično dolg naš delovni čas". Delodajalci so posredno predlagali, da se delovni čas podaljša in da se v skladu z mednarodnimi kriteriji točno opredeli, koliko se v Sloveniji dela. Tako bi se z zakonom opredelilo, da je v Sloveniji 37,5-urni tedenski delavnik, ob upoštevanju odmora bi bil to 40-urni delavnik.

Sindikati: Njihov predlog je zelo zvit

"Ni res; ta odmor se ne šteje v efektivni delovni čas in v izračun produktivnosti, ampak so razlogi za nizko produktivnost in slabo konkurenčnost drugje, tudi v upravah, slabih programih, slabem prilagajanju trgu," je v odgovor delodajalcem povedal predsednik sindikata Pergam Dušan Rebolj. "Njihov predlog je zelo zvit," je ocenil Rebolj.

"Če bo minister poslal neusklajen predlog v parlament, bomo ukrepali, in sicer tako, kot smo pred enim letom. O tem, kakšna bo oblika, dimenzija in moč sindikalnega odpora, se bomo še pogovarjali, prepričan pa sem, da v to ne lezemo po naši krivdi," je povedal Rebolj.

"Konkurenčnost pomeni več pameti"

Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič je poudaril, da so po mednarodni statistiki slovenski delavci izjemno obremenjeni. "Krivično in narobe je iskati vse vzroke za konkurenčnost samo v tem 30-minutnem odmoru," pravi Semolič in dodaja, da ne bi smeli krepiti konkurenčnosti "na še večji pridnosti, ampak na več pameti".

Sindikati so tudi izrazili ogorčenje nad ministrovim predlogom, da se iz zakona črta določilo, ki delodajalce zavezuje, da morajo o letnem planu razporeditve delovnega časa obvestiti tudi sindikate. "Sporočila, ki jih daje minister, zagotovo ne gredo v prid krepitvi socialnega dialoga, nasprotno," pravi Semolič.

Blizu dogovora o prostih nadurah

Socialni partnerji so razpravljali tudi o prerazporejanju delovnega časa in nadurah. Minister je povedal, da želijo uveljaviti evropske direktive, poleg tega pa bi se pri prerazporejanju delovnega časa upoštevalo tudi potrebe družinskega življenja. Obe strani sta blizu dogovora glede nadur - uvesti želita še možnost t. i. prostih nadur, ne po direktivi delodajalca, ampak na podlagi sporazumov obeh strani, je dejal Drobnič.

Naslednja pogajanja pogajanja - o členih, ki opredeljujejo letni dopust in druge odsotnosti z dela - bodo naslednji ponedeljek.