Brez sodelovanja ne bo šlo

Slovenija ciljev lizbonske strategije ne bo uspela doseči brez konstruktivnega socialnega dialoga vseh partnerjev, je sklep današnje seje ekonomsko socialnega sveta.

Objavljeno
02. december 2005 16.23
Janez Drobnič
Ljubljana - Socialni partnerji so se sestali na seji ekonomsko socialnega sveta (ESS). Šlo je za prvo srečanje vseh treh strani - predstavnikov delavcev, delodajalcev in vlade - po množičnih sobotnih demonstracijah, na katerih so sindikati izrazili nasprotovanje predlogu gospodarskih in socialnih reform.

ESS je tako obravnaval nacionalni program reform za doseganje ciljev lizbonske strategije, pri čemer so člani sveta opozorili, da predlagani cilji brez konstruktivnega socialnega dialoga vseh partnerjev ne bodo uresničeni, zato vladi predlagajo, da pri vseh nadaljnjih aktivnostih socialne partnerje enakopravno vključi že v začetno oblikovanje dokumentov za pripravo strategij in politik.

Ne nacionalni, pač pa vladni program?

Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič je kritično pripomnil, da gre za vladni in ne nacionalni program. V sedanji obliki dokument, kot je poudaril, ne more biti njihov. Med drugim ne govori o socialnem dialogu, mnogo vsebin pa je takšnih, med njimi plačni sistem, o katerih morajo odločati socialni partnerji skupaj.

Predsednik sindikata Pergam Dušan Rebolj je opozoril, da strategija ne bo uresničena brez sodelovanja vseh strani. "Lizbonska strategija ni bila uresničena, ker se ni izvajala, izvajala pa se ni, ker niso bili sprejeti ukrepi in ker socialni partnerji niso sprejeli skupne zaveze," je pojasnil Rebolj ter dodal, da je to ocena Evropske komisije. V izvajanje programov bi zato morali biti po Reboljevem mnenju vključeni vsi socialni partnerji, saj bodo v nasprotnem čez nekaj let ponovno govorili o neizpolnjevanju lizbonske strategije.

Dare Stojan z Obrtne zbornice Slovenije je dejal, da ga kot podjetnika zanima predvsem hitrejša gospodarska rast, za kar pa je nujno vzpostaviti primerno okolje. Program bi zato po njegovem mnenju nujno moral poudarjati odpravo plačilne nediscipline, vzpostavljanje učinkovite pravne države in odpravljanje sive ekonomije.

Šušteršič predstavil, kako priti do zastavljenih ciljev

Direktor Urada RS za makroekonomske analize in razvoj Janez Šušteršič je pojasnil, da pravno ni obvezujoče, da so socialni partnerji vključeni v pripravo takšnega programa. Bodo pa socialni partnerji vključeni v pripravo socialnega sporazuma, kar je naslednja pomembna naloga. Šušteršič je člane sveta seznanil še s vsebinskimi ugotovitvami glede nacionalnih programov reform za doseganje ciljev lizbonske strategije članic Evropske unije. Večina izpostavlja povečanje stopnje zaposlenosti med dva in tri odstotne točke, pospešitev raziskovalno-razvojnih dejavnosti, kakovost in vzdržnost javnih financ, izboljšanje poslovnega okolja in vzpodbujanje izobraževanja.

Novi zakon, usklajen z evropskimi direktivami

Socialni partnerji so razpravljali tudi o predlogu zakona o sodelovanju delavcev pri upravljanju evropske delniške družbe, ki ga je vlada sprejela v četrtek. Minister za delo, družino in socialne zadeve Janez Drobnič, ki je predstavil predlog zakona, je dejal, da gre za tehnični zakon, saj je večina določb zakona povzetih po evropski direktivi o dopolnitvi statusa evropske družbe glede udeležbe delavcev iz leta 2001.

Kot je poudaril, je sprejetje zakona nujno, saj Slovenijo veže evropska direktiva, pojasnil pa je še, da so nekatere pripombe socialnih partnerjev glede zakona že upoštevali, da pa bo zakon seveda še mogoče spreminjati v nadaljnji proceduri. Izvršna sekretarka ZSSS Metka Roksandič je ob tem poudarila, da so njihove pripombe k predlogu zakona (vlada večine ni upoštevala) šle v smeri dobesednega uveljavljanja evropske direktive, s čimer bi se izognili dvoumnostim.

ESS je na seji sprejel še sklep, naj vlada pripravi vse potrebno, da bi še decembra začeli pogajanja o socialnem sporazumu.