Ljubljana – Generalna državna tožilka Barbara Brezigar je ob odprtju novih prostorov vrhovnega tožilstva pojasnila, da ni seznanjena s potekom preiskave v primeru Patria. "Nimam razloga, da ne bi verjela policiji, da zadevo resno obravnava," je glede dvomov Milana M. Cvikla (SD), da slovenski preiskovalci intenzivno preiskujejo Patrio, dejala Brezigarjeva.
"Če se kaj takega zgodi, potem mi uredimo zadeve s policijo," je dejala generalna državna tožilka in dodala, da tega podatka nima. "Od politikov pa vsekakor pričakujem, da v načelu zaupajo inštitucijam lastne države in da jih ne obsojajo pavšalno, brez konkretnih podatkov," je pojasnila. Brezigarjeva je tudi zagotovila, da so tožilci pripravljeni preveriti konkretne podatke.
Na novinarsko vprašanje, zakaj se ni želela sestati z odvetnikom Walterja Wolfa, ki so ga finski preiskovalci osumili dajanja podkupnin pri nakupu oklepnikov patria, je Brezigarjeva dejala: "Ne vem, zakaj bi se o kateri koli konkretni zadevi pogovarjala s katerim koli odvetnikom, ker sama konkretnih zadev ne obravnavam." Kot je pojasnila, od nje niti ne bi mogel dobiti kakšnega kompetentnega odgovora.
Po njenih besedah ga lahko dobi le od tistih tožilcev, ki morda njegovega klienta obravnavajo. Glede na to, da zadevo preiskujejo tudi na Finskem, bi moralo biti kakšno vprašanje naslovljeno tudi nanje, saj se je ta del preiskave začel tam, je ocenila Brezigarjeva. Kot je dodala, o zadevi ve le toliko, kolikor so sodelovali pri ustanovitvi skupne preiskovalne skupine, pa še to je podpisal njen namestnik Mirko Vrtačnik.
Koga vse v zadevi Patria preiskujejo kriminalisti?
Kaže, da so pri "oklepniškem poslu stoletja", nakupu 135 oklepnikov, ki jih je obrambno ministrstvo za 278 milijonov evrov naročilo pri finski Patrii, osrednji problem prototipne oborožitvene postaje izraelskega proizvajalca orožja Elbit, ki jih je v pogodbo vnesla finska stran. Končnega poročila o Patrijinem dodatnem testiranju izraelskega orožja še ni, neuradno je sicer že znano, da se je to izkazalo kot izjemno nekakovostno. Prav z Elbitom je sodeloval poslovnež Walter Wolf, ki ga helsinško sodišče sumi dveh koruptivnih dejanj, poleg njega pa domnevno še nekaj znanih imen iz slovenske politike in gospodarstva.
Ali slovenski kriminalisti že obiskujejo koga izmed njih, nam na policiji niso hoteli povedati. "Zaradi interesa preiskave ni mogoče povedati nobenih podrobnosti," je bil včeraj "zgovoren" Drago Menegalija iz službe za odnose z javnostjo na generalni policijski upravi.
Kot ves čas zatrjuje obrambni minister Karl Erjavec, se kriminalisti doslej na ministrstvu še niso oglasili, to "dokazuje, da nobeden od zaposlenih na ministrstvu, ki je imel pri projektu osemkolesnikov vsa pooblastila, ni bil vpleten v sumljiva ali koruptivna dejanja". Nekdanji predsednik parlamentarne komisije za Patrio Milan M. Cvikl pri tem opozarja, da podkupnin niso nujno prejeli tisti z vsemi pooblastili, marveč ljudje, ki so pri projektu tako ali drugače sodelovali iz ozadja ter tako favorizirali 19. decembra 2006 na razpisu izbrano Patrio.
Kot trdijo naši viri, naj bi bil v prvi vrsti Marijan Senica, ki ga je na obrambno ministrstvo takoj po zadnjih parlamentarnih volitvah nastavila sedanja vlada. Tudi papirji, ki jih je konec junija javnosti predstavil Zmago Jelinčič, naj bi iz arhivov obrambnega ministrstva v roke zadnjega prišli prav s pomočjo Senice (Jelinčič to zanika, op. p.). Srčika omenjenega gradiva je Peter Zupan, nekdanji vodja oddelka za temeljne razvojne programe na obrambnem ministrstvu (leta 2006 se je upokojil), od leta 1992 pa tudi predsednik slovenskega Zbora za biatlon, ki bi naj bil povezan tudi z osemkolesniki. Še več, projekt 8x8 naj bi pred razpisom pripravljal za Sistemsko tehniko.
"Ugotovitev, da bi se kot predstavnik obrambnega ministrstva vnaprej dogovarjal z Viator&Vektorjem, da bi jim tako zagotovil posel z osemkolesniki, je zagotovo zmotna," trdi Zupan, ki so ga v teh dneh poklicali tudi slovenski kriminalisti. Kot je še povedal, se Wolfa spominja le iz obiska slovenske delegacije pri izraelskem obrambnem ministru leta 1992, a le po nepomembni vlogi. Izvedeli smo namreč, da naj bi Wolf skupaj z gospodarstvenikom Janezom Zemljaričem, Jelkom Kacinom, predsednikom uprave nekdanjega Autocommercea Hermanom Rigelnikom, lobistom Božom Dimnikom in njegovim nečakom Markom Kryžanovskim z Elbitom sodeloval sredi devetdesetih let, ko se je Slovenska vojska množično oboroževala. Posli naj bi bili nečedni, kurir pri spornih prenosih gotovine je bil znan slovenski slikar. Kot trdijo naši viri, se Zdenko Pavček (Viator&Vektor), ko je preiskovalnim organom dal namig za preiskovanje "oklepniškega posla stoletja", ni zavedal, da bodo ti temeljito preiskovali njegovo nekdanjo navezo. Pavček vse navedeno zavrača kakor tudi znanstvo z Walterjem Wolfom in Hansom Wolfgangom Riedlom, "s katerima se nikoli v življenju nisem pogovarjal".
Glede na omenjeno in dejstvo, da so kriminalisti pred kratkim obiskali vodstvo Sistemske tehnike, je preiskovanje kriminalistov usmerjeno tudi v to plat zgodbe, ki je (datumsko) blizu drugi znani orožarski aferi Depala vas. V tistih časih je bil v logistiki obrambnega ministrstva, katere vodja je bil Jože Zagožen, zaposlen zdajšnji direktor Rotisa Ivan Črnkovič. Bo mednarodno preiskovanje poslovanja z orožjem (kot smo neuradno izvedeli od finskih kolegov novinarjev, menda zaradi določenih interesov in strahu pred veliko afero tamkajšnja policija vladi že prikrivala določena odkritja preiskave) končno razkrilo vso resnico okrog umazanih orožarskih poslov?
Iz petkove tiskane izdaje Dela!