Butična Atlantida in njene hrvaške skrivnosti

Slatinski hotel s petimi zvezdicami je v lasti Izidorja Sučića, ki so ga sumili več kaznivih dejanj.

Objavljeno
25. maj 2017 23.18
Špela Kuralt
Špela Kuralt
Rogaška Slatina – Hotel Atlantida, ki je družbo Atlantida Rogaška stal 16 milijonov evrov, je odprt že od septembra, uradno pa od včeraj. Trak sta prerezala tudi gospodarski minister Zdravko Počivalšek in lastnik Hrvat Izidor Sučić, nekdanji predsednik uprave hrvaške Gospodarsko-kreditne banke, ki so ga sumili več kaznivih dejanj s področja gospodarskega kriminala.

O dogajanju v Gospodarsko-kreditni banki (GKB) so hrvaški mediji poročali pred desetimi leti, šlo je za afero zaradi oderuških posojil, Sučića in njegovega sina so med preiskavo pridržali, sumili so ju zlorabe položaja ali pravic. Kot so poročali hrvaški mediji, je okrožno državno tožilstvo v Pulju konec leta 2010 vložilo obtožnico proti nekdanjim članom uprave, Sučić je bil obtožen spodbujanja k ponarejanju, njegova hči pa ponarejanja poslovne dokumentacije. Sučić je včeraj v Rogaški Slatini dogajanje na Hrvaškem komentiral: »Vse je končano in nisem bil obsojen.«

Družina Sučić je približno 30 odstotkov delnic GKB prodala in zaslužila okoli 150 milijonov kun oziroma 20 milijonov evrov. Hrvaški mediji jo uvrščajo v krog dvestotih družin, ki obvladujejo Hrvaško, imajo pa tudi več nepremičnin v Istri in Zagrebu. In tudi v Rogaški Slatini, ki jo Sučić obiskuje že 27 let in kjer so mu, ne glede na to, od kod je denar prišel, hvaležni. Kot je povzel slatinski župan Branko Kidrič: »Dejstvo je, da je investicija dobra, veseli smo, da je pri nas, in hotela, ne glede na vse, ne moreš kar odnesti.«

Slovenska zgodba

Tudi minister Počivalšek, ki je dejal, da Slovenija potrebuje deset novih hotelov in da je ta prvi izmed njih, je na vprašanje, ali je kot minister videl težavo v Sučićevi preteklosti, odgovoril: »Ljudje so krivi šele, ko so obsojeni. Mi se s tem ne ukvarjamo. Vse zadeve v Sloveniji so čiste, po naših zakonih, in verjamem, da bo tako tudi v prihodnje.«

To bodo sicer tudi pri nas še ugotavljali. Zoper odgovorne v družbi Atlantida Rogaška je namreč celjsko okrožno državno tožilstvo že februarja lani od odvetniške družbe prejelo kazensko ovadbo. Kot so sporočili s tožilstva, je zadeva še v fazi preverjanja. Domnevno naj bi šlo za posle gradbene družbe Gradia, ki je svoj konec doživela prav na gradbišču Atlantide. Direktorica hotela Zdenka Ploj je dejala, da so imeli s podjetjem »nekaj neljubih dogodkov, oni so v neki fazi zapustili gradbišče, mi smo ustanovili drugo firmo in dokončali objekt v lastni režiji«.

Butični hotel za dušo

Hotel so zgradili z ničle, pred sedmimi leti, ko so kupili zemljišče, je bil na tem mestu le travnik. Promovirajo ga kot hotel, kjer je zanje najpomembnejša iskrena skrb za gosta. Tudi zato je manjši in sprejme skupno 152 gostov. Kot je povedala direktorica Plojeva, so aprila že dosegli 33-odstotno zasedenost, kar je v skladu s pričakovanji in načrti. Prevladujejo gosti iz Rusije, Ukrajine, Slovenije, Italije, Avstrije, Kazahstana in Hrvaške.

V hotelu je trenutno 32 zaposlenih, načrtujejo še nove zaposlitve, kar je posebej pohvalil tudi Počivalšek: »Investitorju in zaposlenim v Atlantidi želim, da bodo to zgodbo, ki so jo pogumno zastavili, uspešno realizirali. Res si želimo, da bi Slovenija postala petzvezdična destinacija za zelena doživetja, in nekoordinirano z nami je ta zgodba tu začela teči prav v smeri, ki si je želimo.«