Ivančna Gorica - Ob sporočilu ministrstva za okolje in prostor, da je Inšpektorat RS za okolje in prostor začel postopek za odstranitev nezakonito zgrajenih objektov v romskem naselju pri Ambrusu, je predstavnik romske družine Mirko Strojan izjavil, da bo "v tem primeru hudo in bodo težave." Strojan je poudaril, da je predsedniku vlade Janezu Janši jasno povedal, da ne sme priti do rušenja, dokler Romom ne bodo zagotovili nadomestne lokacije.
"Če pa bodo porušili naše sedanje objekte v Ambrusu, se tudi z državo ne bomo več pogovarjali o zamenjavi, ampak bomo ostali tam v baraki ali pa pod šotorom," je poudaril Mirko Strojan, ki se z delom družine še vedno nahaja v nastanitvenem centru v Postojni. Tudi novomeški svetnik Zoran Grm je dejal, da bo morebitno rušenje objektov v romskem naselju velika sramota za državo.
Strojan ni želel govoriti o tem, ali se namerava tudi preostanek družine vrniti v Ambrus. "O tem ne dajem izjav. Nazadnje o odhodu iz Postojne nismo obvestili policije in se je mama varno vrnila domov," je izjavil Strojan.
V romskem naselju Dečja vas v Ambrusu je sicer po zadnjih dogodkih, ko se je v petek popoldne v naselje vrnilo sedem članov družine Strojan ter se je tam zbralo tudi okrog 400 krajanov, še vedno mirno. Policisti bo besedah predstavnika za stike z javnostmi Policijske uprave Ljubljana Leona Kedra obvladujejo trenutno varnostno problematiko. Kot je dejal Keder, število policistov prilagajajo trenutnemu stanju na tem območju.
Konec prve faze postopka
Kot so ponoči sporočili z ministrstva za okolje in prostor, je Inšpektorat RS za okolje in prostor začel postopek za odstranitev nezakonito zgrajenih objektov v romskem naselju. Predstavnik inšpektorata je v petek zvečer obiskal Jelko Strojan v Dečji vasi, kamor se je z delom družine vrnila iz postojnskega nastavitvenega centra, in jo seznanil s sklepom o dovolitvi izvršbe in sklepom o združitvi postopkov.
Na podlagi teh izvršljivih aktov in pravnomočne sodbe Upravnega sodišča iz leta 2002 se je začel postopek za odstranitev nelegalno zgrajenih objektov v romskem naselju v bližini Ambrusa. S tem je bila opravljena prva faza postopka. Nadaljnji koraki bodo izvedeni na podlagi zakonskih pogojev tudi v sodelovanju z občino, v postopku pa bodo v celoti spoštovane procesne in materialne pravice strank, so zapisali v zadnjem sporočilu za javnost ministrstva za okolje in prostor.
Slak: Nisem izdal ukaza za uporabo prisilnih sredstev
Nedavno razrešeni direktor Policijske uprave Ljubljane Branko Slak je za Televizijo Slovenija (TVS) danes povedal, da v primeru nedavnih dogodkov v Ambrusu, ko je prišlo do prerivanja med policijo in krajanov, ni izdal ukaza za uporabo prisilnih sredstev. "Kot direktor Policijske uprave Ljubljana nisem izdal nikakršnega ukaza za uporabo nikakršnih prisilnih sredstev v tem primeru, niti ne vem, da bi to izdali moji podrejeni," je povedal Slak.
Generalni direktor policije Jože Romšek je sicer za nacionalno televizijo povedal, da so preliminarne ugotovitve nadzora pokazale, "da je Slak dal tako komando".
Romšek je v ponedeljek, kot je znano, Slaka razrešil s položaja direktorja Policijske uprave Ljubljana. Za zamenjavo se je odločil zaradi "pomanjkljivosti, zlasti v zvezi s prenosom informacij, povezanih z izvajanjem nekaterih operativnih ukrepov v preteklih aktualnih dogodkih na območju Policijske uprave Ljubljana".
Gre predvsem za dogodke v Ambrusu minulo soboto, ko se je zaradi napovedane vrnitve romske družine Strojan zbralo več sto krajanov, ki so postavili tudi cestne zapore. Policija je krajane pozvala k umiritvi razmer, v prerivanju pa je prišlo do nekaj poškodb krajanov.
Razlogov za razrešitev, ki jih navaja Romšek, da je Slak nadrejene pomanjkljivo obveščal v več primerih, pa bivši šef ljubljanske policije ne komentira, je poročala TVS.