Če ji ne bodo »organizirali« afere, lahko poseže po zvezdah

Odkar je Katarina Kresal prevzela državotvorni resor, jo javnost prepoznava kot prvega politika, ki se je odločno zavzel za urejanje sramote slovenske države izbrisanih. Prepoznavna je tudi kot ministrica, ki je elegantno prestala interpelacijo.

Objavljeno
29. junij 2009 21.03
Posodobljeno
30. junij 2009 06.00
Zoran Potič
Zoran Potič
Ljubljana - Nekoč mogočna stranka LDS je po porazu na volitvah leta 2004 stopila po poti krčenja in prenove. Pred natanko dvema letoma jo je prevzela do tedaj neznana Katarina Kresal, ki so jo takrat označili kot NLP (nedolžna, lepa in pametna). To oznako je leta 2007 prvi uporabil dolgoletni član LDS (ki pa se je politično upokojil in izstopil iz stranke) Rudolf Moge, ki danes meni, da Kresalova ni več NLP, ker je izgubila nedolžnost, ko je bila letos proti njej vložena interpelacija. Nedolžnost bi lahko po dveh letih nadomestili z uspešnostjo, NLP pa bi lahko redefinirali v ULP (uspešna, lepa in pametna).

LDS je pod njenim vodstvom obstala kot parlamentarna stranka, saj je na lanskih volitvah osvojila 5,21-odstotno podporo (zanjo je glasovalo 54.771 ljudi), na letošnjih evropskih volitvah, ko volivci niso glasovali strateško (veliko volivcev leve sredine je podprlo SD, da bi porazila Janševo SDS), pa je dosegla LDS četrti rezultat oziroma 11,5 odstotka glasov (prejela je skoraj toliko kot lani, 53.122 glasov). »To je šele začetek,« meni Kresalova, ki po prvih političnih »bitkah« napoveduje uspeh tudi na lokalnih volitvah prihodnje leto.

Ko je Katarina Kresal leta 2007 prevzela stranko, je prevladalo mnenje, da poznamo lupino, ne vemo pa, kakšna je vsebina. Stranka LDS je bila po procesu osipanja, saj so jo od konca leta 2004 do srede 2007 zapustili njeni najvidnejši predstavniki, in na poti propada. Edini od ustanoviteljev LDS, ki ji je še ostal zvest, Jožef Školč, je presenetil s Kresalovo tako kot leta 1992 z Janezom Drnovškom, ki je po prihodu iz Beograda iskal primerno službo. Njegova izbira, ki je bila potrjena na kongresu, se je doslej izkazala za dobro. LDS je postala del levosredinske koalicije, uspel ji je preboj v državni zbor in znova so poslali poslanca v evropski parlament. Prvakinja LDS je v okviru vlade postala ministrica za notranje zadeve. Odkar je prevzela državotvorni resor, jo javnost prepoznava kot prvega politika, ki se je odločno zavzel za urejanje sramote slovenske države izbrisanih. Prepoznavna je tudi kot ministrica, ki je elegantno prestala interpelacijo, ki so jo sicer vložili do političnih nasprotnikov vedno neugodni poslanci SDS.

Nov tip politika

Politolog Jernej Pikalo (Fakulteta za družbene vede) ugotavlja, da je Kresalovi uspelo stabilizirati LDS, a v veliko ožjih okvirih kot v preteklosti. Pikalo meni, da je prav zaradi tega LDS povsem nov tip stranke, ki sicer zagovarja čisto liberalno politiko, kot privesek, verjetno zaradi politične všečnosti, pa uporablja tudi precej socialne retorike, kar sicer počnejo vse politične stranke. »Kar pa zadeva Katarino Kresal osebno, je političarka novega tipa, ki bi ga lahko označili za medijskega politika. V tem primeru gre za politika, ki dela politiko v medijih in ne toliko v zakulisju; ta tip politika neko agendo najprej skomunicira v medijih in šele nato se loti njene implementacije, medtem ko politiki starega kova najprej nekaj naredijo, javnost pa o tem obvestijo šele pozneje,« razmišlja Pikalo. Matej Makarovič s Fakultete za uporabne družbene študije v Novi Gorici meni, da se LDS v dveh letih ni bistveno spremenila. »Sedanja kombinacija razmeroma ostrega političnega sloga in vodenja represivnega ministrstva ni najbolj ugodna za širjenje volilne baze njene stranke, zadostuje pa za ohranjanje sedanjega kroga volivcev. Povsem primerna je za vodenje tovrstne manjše stranke, ne pričakujem pa od nje kakšnega večjega političnega preboja,« pravi Makarovič.

Vajeniška doba: odlično

Nekdanja eldeesovca Tone Partljič (izstopil leta 2004) in Rudolf Moge (izstopil februarja letos) ocenjujeta delo Katarine Kresal pozitivno z vsemi možnostmi, da bi lahko bilo še bolje. »Katarina Kresal je vajeniško dobo opravila z odliko. Prepričan sem, da če ji ne bodo organizirali kakšne afere, kar glede na to, da vodi ministrstvo za notranje zadeve, ni težko narediti, bo v prihodnosti igrala eno glavnih vlog v slovenski politiki,« pravi Moge. Od krilatice NLP še vse velja, razen tega o nedolžnosti, je prepričan nekdanji poslanec LDS, »ker ni več politično nedolžna«. V zgodovini slovenskega parlamentarizma se še ni zgodilo, da bi kateri minister tako elegantno preživel interpelacijo, pravi. Moge tudi opozarja, da LDS ne bi smel predstavljati le en človek, ampak bodo morali zgraditi in dograditi tudi infrastrukturo stranke na lokalni ravni, če se želijo v LDS vrniti na stara pota slave. »Stranka bo morala pridobivati politične točke tudi s pomočjo strankinih organov, in ne le na račun svoje predsednice,« meni Moge.

Tone Partljič kot nekdanji poslanec LDS je zadovoljen, da se je v politiki pojavilo novo in sveže ime. »V teh dvajsetih letih je bilo naporno spremljati ene in iste obraze, ki so bili nekoč prijatelji, zdaj pa so sprti in so ujetniki leve ali desne polovice političnega prostora, kar je svojevrstna rana na telesu naroda. Zato je prav, da v politiko prihajajo novi ljudje,« meni Partljič. LDS je naredila pozitiven korak na evropskih volitvah, ko je prejela več glasov kot stranka Zares. »Sem na strani Kresalove v bančnih zgodbah, ko je politika želela nanje vplivati kot nekoč v partijskih časih. Zdi se mi, da je pravilno opozarjala, naj bančne zadeve ureja po bančnih pravilih. Podpiram jo tudi v zvezi z izbrisanimi, saj je prva, ki ima jajca, kajti tega problema se ni hotel lotiti noben moški. Občutek je, kot da gre sama proti vsem brez občutne podpore v koaliciji,« razmišlja Partljič. Bo pa preteklo še nekaj časa, preden bo postala LDS tako profilirana stranka, da bo volivec natančno vedel, kaj lahko od nje tudi pričakuje, če ji bo na volitvah dal glas, je dejal Partljič.

Iz torkove tiskane izdaje Dela