Center Obala spet šest mesecev daleč

Za ljudi s posebnimi potrebami Zamudo na Debelem rtiču občutijo tudi centri drugod po Sloveniji

Objavljeno
30. avgust 2017 00.41
Boris Šuligoj
Boris Šuligoj
Debeli rtič – Center Obala, ki ga otroci in odrasli s posebnimi potrebami in njihovi sorodniki težko pričakujejo že 15 let, bodo gradili in urejali še pol leta. Morali bi se vseliti 1. septembra, a se to ne bo zgodilo. Direktorica Centra za usposabljanje, delo in varstvo Dolfke Boštjančič iz Drage Valerija Bužan je pojasnila, da izvajalci iz Dema Plus po daljši prekinitvi spet nadaljujejo dela.

Gradnja centra za 15 otrok in 24 odraslih s posebnimi potrebami se nerazumljivo dolgo vleče. Kljub očitnim potrebam v državi po takšnih objektih je trajalo 15 let od prve pobude, preden so decembra 2015 položili temeljni kamen zanj. Na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve so v letih 2016 in 2017 za objekt velikosti 1816 kvadratnih metrov namenili 3,34 milijona evrov in v pogodbi z ljubljanskim podjetjem Dema Plus predvideli, da bodo gradbinci potrebovali 15 mesecev za gradnjo in tri mesece za opremljanje objekta, zato se je zdelo odprtje 1. septembra letos povsem realen cilj.

Toda v začetku februarja, ko je bil objekt večinoma že zgrajen, je vanj zaradi obilice dežja vdrlo precej meteornih vod in potek del se je bistveno upočasnil. Ministrica Anja Kopač Mrak je na vprašanje predsednice koprskega odbora stranke SLS Olge France, kako se je to lahko zgodilo in kdo je za to odgovoren, pojasnila, da škoda ni znašala 400.000 evrov, temveč da jo je zavarovalnica ocenila na 43.000 evrov. Voda pa je v objekt vdrla, ko na njem še ni bilo opravljenih vseh del, ki jih je projektna dokumentacija predvidela za preprečitev vdora zalednih vod. Zato ministrica meni, da očitki o neustreznosti projekta niso utemeljeni. Olga Franca je namreč v dopisu ministrstvu zapisala, da je objekt sicer arhitektonsko lep, da pa ni dovolj zaščiten pred poplavami na kotanjastem terenu. Ministrica je odgovorila, da je bil projekt izbran na natečaju Zbornice za arhitekturo in so pri izbiri sodelovali vsi, ki se na gradnjo spoznajo.

Polagajo parket

Pred približno enim mesecem so se dela povsem ustavila, saj ni kazalo, da bi se vpleteni, predvsem pa investitor (ministrstvo) in izvajalec lahko dogovorili o tem, kako sanirati škodo in dokončati objekt. »Pred nekaj dnevi smo dosegli dogovor, da bo ministrstvo doplačalo približno 160.000 evrov za izdelavo protipoplavnih ukrepov okoli objekta in za sanacijo del v kleti. Ker pa so meteorne vode neurejene na širšem območju, občina Ankaran načrtuje ureditev odvodnjavanja in protipoplavne varnosti za celotno območje, saj naj bi med vinogradi in Zdraviliščem RKS Debeli rtič zgradili večji in daljši meteorni kanal,« je povedala Valerija Bužan. Dodala je, da bi morali dela zaključiti v nekaj mesecih, saj zdaj že končujejo polaganje parketa in montažo svetil. So tik pred objavo javnega naročila za nakup opreme (od postelj do šolskih klopi in omar). Konec leta pa bi morali izvajalci del poskrbeti še za uporabno dovoljenje, ki ga pričakujejo do konca februarja 2018.

Zamude po državi

V Centru Obala načrtujejo zaposlitev 40 ljudi, od tega jih bo šest financiral ZZZS, preostale pa ministrstvo, uporabniki in občine. Zamuda pomeni za vse v Sloveniji težavo, saj so iz Centra Draga (tudi iz Stare Gore pri Novi Gorici) načrtovali selitev že te dni, zdaj pa se je to zavleklo. Zato tudi na Igu in drugod ne morejo sprejeti novih uporabnikov, kot je bilo to predvideno po preselitvi primorskih uporabnikov na Debeli rtič.