Cerar obžaluje, ker je v Osilnici premalo otrok

Šolstvo ob meji. Vlada ne namerava odpreti šole, svetniki pa zahtevajo ravno to.

Objavljeno
02. september 2016 23.37
Šola v Osilnici
Bojan Rajšek
Bojan Rajšek
Osilnica – Ker vlada na nedavni seji ni razpravljala o pobudi županov občin Osilnica in Kostel, ki sta jo zaprosila, da skladno s šolskim predpisom vnovič prouči možnost za obstoj šole v Osilnici, so bili občinski svetniki na sinočnji seji sveta ogorčeni. Občinski svet z županom Antunom Volfom na čelu od države zahteva takojšnje odprtje šole.

Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je podružnično OŠ v Osilnici namreč s sklepom zaprlo, saj bi jo v tem šolskem letu obiskovala le dva učenca, ki se zdaj s šolskim kombijem vozita v 25 kilometrov oddaljeno šolo v Faro. Toda pravilnik o pogojih za ustanavljanje javnih osnovnih šol med drugim določa, da če je šola v občini, ki leži na obmejnem območju, edina in je njeno delovanje potrebno tudi zaradi ohranitve poseljenosti ozemlja in slovenskega jezika, lahko prav vlada odloči drugače, ne glede na določbe pravilnika. To pomeni, da bi vlada lahko omogočila delovanje šole, četudi bi jo obiskovala zgolj dva učenca, a tega ni storila.

Iz kabineta vlade so za Delo sporočili, da predsednik vlade Miro Cerar obžaluje, da je bil vpis tako majhen. Šola je sicer v precej težjih družbenih in gospodarskih okoliščinah delovala skoraj dvesto let, zdaj pa jo je zaprla država Slovenija, se jezijo Osilničani. Nekdanji šolski minister Jernej Pikalo je za Delo povedal, da je v primeru osilniške šole treba upoštevati še druge kriterije, in ne samo števila učencev, kot to počne pristojno ministrstvo. Prepričan je, »da podružnične šole dajejo kraju življenje, ga ohranjajo vitalnega, otrokom in staršem pa olajšajo življenje«.