Cestarji niso krivi za Šrotove strupe

Občina izgubila tožbo proti CM Celju, Šrot pa se je skril za občinske uradnike.

Objavljeno
13. junij 2017 19.34
Stara Cinkarna
Brane Piano
Brane Piano
Celje − Mestna občina Celje (MOC) je tudi na višjem sodišču izgubila tožbo proti Cestam mostovom Celje (CMC) v stečaju. Z njo je občina od propadlega podjetja hotela 244.000 evrov pogodbene kazni, češ da CMC leta 2009 in kasneje ni končal del na gradbišču Gaberje jug na območju Stare Cinkarne. Ta mesec bo sodišče odločalo še o tožbi, s katero MOC od CMC v stečaju zahteva še 1,646 milijona evrov. Toliko naj bi imela občina stroškov s sanacijo izkopane strupene in nevarne zemlje na gradbišču. A župan Bojan Šrot na vprašanja, kako se je lahko to zgodilo, ne odgovarja, ker se s tem ne ukvarja.

Tudi višje sodišče je, kakor smo poročali vse od takrat, ko smo pred petimi leti odkrili gradbišče komunalnih vodov na območju Stare Cinkarne brez dovoljenj in načrta za ravnanje z nevarnimi odpadki, zdaj ugotovilo isto. Občina kot investitor je CMC zatajila, da gre za zemljo, ki je tako onesnažena s strupi, da predstavlja nevarne odpadke. Ko smo to razkrili, CMC izkopov že nekaj časa ni smela zasuti zaradi odločb gradbene in okoljske inšpekcije, da mora dela ustaviti, MOC kot investitor pa mora naročiti analizo zemlje. Ta je bila prepoznana kot okužena, čeprav je gradbeni načrt MOC vso zemljo obravnaval kot nenevarno. CMC torej del ni smel nadaljevati, občina pa niti na zahtevo inšpekcije ni pridobila načrta za ravnanje z nevarnimi odpadki in ni naročila dodatnih del.

To se je zgodilo šele po letu 2012, ko je CMC že pristal v stečaju, MOC pa je šele po pozivih evropske komisije Sloveniji morala naročiti in plačati sanacijo zastrupljene zemlje. Naj spomnimo, da jo je podjetje Stonex izvedlo menda za okoli 1,1 milijona evrov. A tudi tega, koliko je sanacija občino dejansko stala, ni bilo mogoče izvedeti.

Župana Bojana Šrota smo namreč prosili za pojasnila o več sodnih sporih, v katerih se je znašla celjska občina. Med drugim smo ga prosili za komentar izgubljene tožbe proti CMC v stečaju za 244.000 evrov ter za pojasnilo, ali bo občina glede na sodbo vztrajala tudi pri tožbi za 1,645 milijona evrov. Zanimalo nas je še, koliko so doslej občinski proračun v obeh zadevah stale sodne takse in stroški odvetnika ter zakaj MO Celje že v razpisu in pogodbi o delih na gradbišču Gaberje jug območja Stare Cinkarne ni opredelila kot okoljsko degradiranega. Izvedeli nismo od Šrota nič, niti tega ne, koliko je občino nazadnje stala sanacija zemljine na gradbišču, ki jo izvedel Stonex. Celjski župan Bojan Šrot se je namreč, ne prvič, skril za občinske uradnice in uradnike.

Prijazno in poučno nam je namreč odpisal, da ne more odgovoriti na vprašanja, ker se z nobeno od navedenih zadev ne ukvarja operativno. »Na MOC je zaposlenih več kot sto uradnikov in strokovnih delavcev, ki konkretno delajo na zelo velikem številu različnih zadev. Zaradi tega vam bo odgovore pripravila Služba za odnose z javnostmi,« je zapisal in nas poučil, da se motimo, če mislimo, da je župan odgovorna oseba za vse zadeve, ki se nanašajo na delo uprave MOC.

Skoraj dveh milijonov evrov dodatnih stroškov zaradi tega, ker je občina na obočju Stare Cinkarne zamolčala in naročila prekladanje strupene zemlje brez dovoljenj, so po njegovem torej krivi uslužbenci občine. Obljubil nam je sicer odgovore, ki pa jih bodo pripravili drugi. Do včeraj jih nismo prejeli.

Zdaj bo zanimivo počakati na razsodbo sodišča o 1,645 milijona evrov terjatev MOC do CMC v stečaju. Če bo sodišče sledilo z dokazi izvedenemu v prvi tožbi, bo Celje izgubilo še to. S čimer pa se, kakor pravi, celjski nepoklicni župan Bojan Šrot operativno ne ukvarja.