Ljubljana - Če bo obveljala odločitev strokovnjakov članic Evropske unije, čez štiri leta ne bomo več uporabljali navadnih žarnic, ampak le še učinkovitejše, kot so varčne, halogenske in žarnice LED. Odločitev morata potrditi še evropska komisija in evropski parlament, kar naj bi se zgodilo spomladi prihodnje leto. Države članice EU bodo začele navadne žarnice umikati iz prodaje predvidoma septembra 2009, in sicer bodo najprej umaknili najpotratnejše žarnice z močjo 100 W ali več, do konca leta 2012 pa tudi vse žarnice manjše moči. Na ministrstvu za okolje in prostor pravijo, da predlog pozdravljajo.
Ta odločitev je eden od ukrepov, s katerimi si članice EU prizadevajo za zmanjšanje porabe električne energije in omejitev segrevanja ozračja. S prepovedjo prodaje navadnih žarnic na žarilno nitko se v gospodinjstvih ne bi le zmanjšala poraba energije, ampak tudi izpusti ogljikovega dioksida. V EU napovedujejo, da bo povprečno evropsko gospodinjstvo zaradi manjše porabe električne energije privarčevalo 50 evrov na leto. Navadne žarnice trenutno v EU še vedno uporablja kar 85 odstotkov gospodinjstev, varčna žarnica pa porabi približno 80 odstotkov manj električne energije kot navadna.
Po podatkih Instituta Jožef Stefan (IJS) se uporaba varčnih žarnic v Sloveniji povečuje. »Po dostopnih podatkih trgovcev se je delež prodaje varčnih sijalk s petih odstotkov leta 2000 povečal na enajst odstotkov leta 2007. Če upoštevamo nekajkrat daljšo življenjsko dobo teh sijalk, to pomeni še precej večje povečanje. Pri tem se tržni delež žarnic na žarilno nitko znižuje - z 80 odstotkov leta 2000 na 70 odstotkov leta 2007 -, povečuje pa se tudi delež prodaje halogenskih žarnic, in sicer s štirih na osem odstotkov.«
Glede na podatke o prodaji in številu razdeljenih žarnic v akciji Varčna sijalka v vsak dom Holdinga Slovenske Elektrarne, ki je bila izvedena lani, v centru za energetsko učinkovitost IJS ocenjujejo, da v slovenskem gospodinjstvu zdaj povprečno gorita dve varčni sijalki, seveda ponekod več, marsikje pa jih še vedno ni. Glede na skupno število svetil to predstavlja približno 20 odstotkov vseh žarnic, ki bi jih lahko zamenjali z varčnimi. »Torej je možnosti za zamenjavo in prihranek električne energije še veliko,« pravi Stane Merše, vodja centra za energetsko učinkovitost. Glede načrtovanega umika navadnih žarnic iz prodaje v Evropski uniji pa Merše pravi: »Mislim, da je to razvojna usmeritev in ukrep v pravo smer, saj so energetski prihranki pri uporabi varčnih žarnic veliki.«
V Elektro Ljubljana pravijo, da je težko oceniti, za koliko bi se pri njih zmanjšala poraba elektrike, če bi se navadne žarnice popolnoma umaknile iz prodaje in uporabe. »Ne vemo, koliko žarnic je v posameznem stanovanju, poleg tega posamezne žarnice svetijo različno dolgo. Vsak uporabnik si lahko sam izračuna svoj prihranek, in sicer ob dejstvu, da varčna sijalka porablja le petino električne energije v primerjavi z žarnico na žarilno nitko.«
Povprečno gospodinjstvo v Sloveniji po podatkih Elektro Ljubljana porabi 3600 kilovatnih ur na leto. Za razsvetljavo povprečno porabimo od 10 do 15 odstotkov električne energije. Z uporabo le ene varčne žarnice namesto žarnice na žarilno nitko, ob predpostavki, da sveti povprečno štiri ure na dan, gospodinjstvo privarčuje 116 kilovatnih ur oziroma 3,2 odstotka električne energije na leto. Z uporabo več varčnih žarnic pa je ta prihranek seveda še bistveno višji.