Čezmejno sodelovanje

Z ukinitvijo Voduškovega Vročega stola so odgovorni na TV Slovenija ukinili oddajo, ki je skoraj vsak teden omogočala novinarjem in komentatorjem obilo materiala za svoje stolpce.

Objavljeno
26. oktober 2008 10.49
Vlado Milovanivić
Vlado Milovanivić
Ko sem izvedel, da ob ponedeljkih zvečer na nacionalki ne bo več Vročega stola in Voduška, sem se komaj zadrževal, da nisem takoj stopil do odgovornih na TV Slovenija in jih oštel, saj so ukinili oddajo, ki je skoraj vsak teden omogočala novinarjem in komentatorjem obilo materiala za svoje stolpce. Zdaj imamo na voljo le bledo kopijo, imenovano Polemika, ki poskuša nadaljevati tam, kjer je Vodušek moral odnehati.

 

Uredniki so se odločili, da bo oddajo vodilo več voditeljev, da se ne bi naključno kdo obregnil ob (ne)pristranskost televizije. Ta ponedeljek so nameravali pogreti sosedski spor med Slovenijo in Hrvaško o meji na morju in na kopnem. Idealna tema za Jelinčiča, ki je seveda užival v oddaji, saj je lahko na ves glas širil svojo resnico. Celo tako prevladujoč je bil, da so drugi gosti hočeš nočeš ostali v njegovi senci. Debata je na trenutke že dosegla raven debate za šankom v kakšni dobri domači gostilni, a na voditeljevo srečo so se gostje le zadržali. Hkrati pa je postalo očitno, da je problem meje s Hrvaško omogočil, da sta se leva in desna politična opcija med odmikanjem druga od druge srečali na isti strani, le način reševanja imata drugačen. Kdo ve, morda pa bo Jelinčič nekoč lahko neovirano prehajal čez južno mejo, tako kot gre lahko čez severno.

 

Me prav zanima, kako bi se Jelinčič odzval, če bi izvedel, da je bil že naslednji dan na sporedu nacionalke dokumentarec o bosanskih medvedih, ki so se med vojno na Balkanu domnevno množično selili čez Hrvaško v Slovenijo. Oddajo je namreč posnel hrvaški novinar v sodelovanju s slovenskimi producenti. Medvedi prav gotovo nimajo težav s tem, kje poteka meja med državami in nacionalizem jim je zadnja skrb. Glavna domneva dokumentarca, da so medvedi najprej množično prišli do Slovenije in se potem tudi množično vrnili nazaj v Bosno, je seveda ljudska razlaga, ki izvira iz gorja, ki so ga prebivalci teh pokrajin doživeli v preteklih letih. Tako kot so se začeli prebivalci vračati v svoje vasi, so tudi medvedi zapustili begunske tabore v Sloveniji in šli nazaj domov. Pa smo spet pri nacionalistični razlagi. Pri nas ne rabimo južnjaških medvedov, saj imamo že svojih nebodijihtreba dovolj. Ampak zanimivo, po ocenah strokovnjakov in državnih ustanov naj bi v Sloveniji živelo od 400 do 600 medvedov. V preteklih petih letih so jih odstrelili skoraj 500. Koliko naj bi jih potem sploh še ostalo?


Iz NeDela