Civilna iniciativa zahteva sanacijo gramoznice

Krajani Lovrenca na Dravskem polju so po četrtkovem požaru na skladišču odpadnih gum ustanovili civilno iniciativo, na sestanku pa so govorili tudi o nadaljnjih ukrepih.

Objavljeno
19. julij 2008 11.03
požar gume Dravsko polje
Miha Rubin
Miha Rubin

Kidričevo - Medtem ko kriminalistična preiskava domnevno podtaknjenega požara na skladišču odpadnih avtomobilskih gum v zapuščeni gramozni jami v Lovrencu na Dravskem polju še poteka, so krajani sinoči ustanovili civilno iniciativo. Ta se bo zavzemala za sanacijo gramoznice po okoljevarstvenih standardih.


Kot je včeraj pojasnil Martin Vrbančič iz ptujskega gasilskega društva, je bil ogenj na odlagališču pnevmatik dokončno pogašen v četrtek okoli 22.30. Pred tem so na požarišče nasuli od 150 do 200 tovornjakov gramoza, ki so ga gradbinci vozili iz kanala za hidroelektrarno Zlatoličje. »Čez noč smo še organizirali gasilsko stražo, prav pa je prišel tudi občasen dež,« je povedal Vrbančič. Po njegovih besedah je v obsežni intervenciji sodelovalo skupaj skoraj 600 gasilcev, pri nobenem pa dosedanjih podatkih ni bilo zastrupitev ali fizičnih poškodb.

 

Včeraj zvečer so se v Lovrencu na Dravskem polju sestali krajani, da bi ustanovili civilno iniciativo, na sestanku pa so govorili tudi o nadaljnjih ukrepih zaradi požara (med drugim so napovedali tihi protestni shod pred hišo Albina Brencla, direktorja in lastnika podjetja Albin promotion). Temu podjetniku je ministrstvo za okolje in prostor namreč izdalo gradbeno dovoljenje za sanacijo opuščene gramoznice z granulatom in okoljevarstveno soglasje za predelavo odpadkov na premičnem mlinu, koncesije za zbiranje odpadnih gum pa nima.

 

Kot pravi Anton Habjanič, občinski svetnik in predsednik odbora za gospodarsko infrastrukturo občine Kidričevo, je podjetje Albin promotion gramoznico napolnilo z gumami in ni izvajalo ukrepov iz gradbenega dovoljenja, na kar so opozarjali inšpekcijske službe. Zdaj bodo po Habjaničevih besedah počakali na poročilo ministrstva (glede nadzora jame in izdanih odločb). To naj bi pokazalo, kdo je odgovoren za požar, nato pa nameravajo vložiti odškodninske zahtevke za škodo, ki so jo saje povzročile na fasadah hiš, vrtninah in poljščinah.

 

Iz podjetja Albin promotion, d. o. o., so včeraj poslali obvestilo za javnost, v katerem pojasnjujejo, da so prevzemali gumo treh slovenskih koncesionarjev in enega avstrijskega (v zadnjem tednu je zaradi menjave nožev na stroju niso mleli), v požaru pa je zgorelo približno 1850 ton nepredelane gume. Poleg tega trdijo, da imajo za aktivnosti podjetja vsa potrebna dovoljenja in soglasja. Gramozna jama, ki jo upravljajo, naj bi bila edina na tem območju sanirana z nenevarnimi odpadki, saj so nevarne, ki so bili v jami pred sanacijo (salonit, avtomobili, hladilniki, akumulatorji, embalaže škropiv) odstranili. Odziv civilne iniciative pa po njihovem kaže, da ne gre za strah pred požarom ali skrb za okolje, temveč za agresijo, zavist in uničenje programa.

 

Iz sobotne izdaje Dela