Črne napovedi za bele strmine

Ob blokadi delovanja mestne uprave projekti na Pohorju, skupaj z vzdrževanjem smučišč, stojijo.

Objavljeno
18. avgust 2016 21.30
aan-maribor
Peter Rak
Peter Rak

Maribor – Župan Andrej Fištravec še vedno dopustuje, kdaj bo prihodnja seja mestnega sveta, ni znano, številne, za mesto nujne aktivnosti pa so blokirane. Ena izmed njih je sprejetje dolgoročne strategije upravljanja Pohorja, ki je bilo napovedano že za maj, a se ni zgodilo še nič.

Do zimske sezone na Pohorju je na videz še daleč, a prav lahko se zgodi, da bo zaradi brezbrižnosti odgovornih na mariborski občini padla v vodo. Smučarske proge in naprave je namreč treba vzdrževati, toda v Marpromu, kjer so za to formalno odgovorni, del ne opravljajo. Po besedah Andreja Verliča, Marpromovega koordinatorja aktivnosti na Pohorju, bo večino zamujenega mogoče opraviti jeseni, vendar je nujno, da se čim prej sprejme dolgoročna strategija upravljanja Pohorja, Marpromu pa se podeli dolgoročna koncesija.

Nujna dolgoročna strategija

Na mariborski občini pravijo, da ima Marprom podaljšano koncesijo do konca leta, kar pomeni, da je »zavezan izvajati pogodbo do roka neodvisno od sprejetja strategije upravljanja Pohorja«, vendar Verlič odgovarja, da so takšne načelne trditve brez osnove, saj jim mora mesto zagotoviti vsaj osnovne možnosti. Če je bilo neposredno po stečaju Športnega centra Pohorje (ŠCP) še mogoče izvajati vzdrževalna dela, je stečajni upravitelj lani in letos že razprodal večino strojev in opreme, prav tako ima Marprom premalo kadra in zgolj pičla finančna sredstva. Da bi se razmere uredile, je podelitev dolgoročne koncesije nujna, saj zgolj za nekaj mesecev v podjetju ne morejo nabaviti strojev, prav tako so omejeni pri novem zaposlovanju.

Na Pohorju je bila lanska sezona zaradi pomanjkanja snega ena najslabših v zadnjem desetletju. Prodaja dnevnih in poldnevnih vozovnic se je zmanjšala za četrtino, precej manj so prodali tudi sezonskih, ker je bilo medtem prodanih veliko snežnih topov, pa bi se lahko slabi rezultati ponovili. Marprom kot koncesionar je imel 187.000 evrov izgube, izguba podjetja Nivis, ki je dobilo enoletno pogodbo za upravljanje in pripravo smučišč, pa naj bi bila še nekoliko večja. Dodatnih sto tisočakov je občina spomladi porabila zaradi nepričakovanih okvar na vzpenjači. Poleg tega so letošnje ujme precej prizadele pohorska smučišča, hudourniški jarki so ponekod globoki tudi pol metra, če bi zapadel sneg, preden bi pokosili travo in odstranili grmovje, pa bi bila smuka letos nemogoča.

Za ureditev razmer je nujna podelitev dolgoročne koncesije in tudi dolgoročne strategije za upravljanje Pohorja. Foto: Tadej Regent

Fištravec ima večje skrbi

Dolgoročna strategija upravljanja Pohorja tudi ni usklajena z nekaterimi sosednjimi občinami. Predvsem v Rušah so ogorčeni, da poskuša Maribor brez posvetov in soglasja sam postaviti svoj model, vendar ta problematika očitno tako in tako ne bo prioriteta na prihodnji seji mestnega sveta. Glede na županovo razpustitev koalicije in številne zahteve po odstopu Andreja Fištravca bodo najbrž v ospredju politična vprašanja ter razprave o morebitnih predčasnih volitvah.

V Listi za pravičnost in razvoj (LPR) so že zahtevali sklic čimprejšnje izredne seje mestnega sveta, na kateri mora župan pojasniti tudi nepravilnosti in potencialna kazniva dejanjih odgovornih na občini, ki jih je pred kratkim ugotovilo računsko sodišče, predsednik LPR Stojan Auer pa kot edino možnost za rešitev položaja vidi razpustitev mestnega sveta in predčasne županske volitve. Podobno razmišljajo tudi v SDS; kot pravi Renato Škerbinc, razpustitev mestnega sveta sicer ni smiselna, saj bi župan s svojo ekipo ostal na položaju, ker Andreja Fištravca očitno ne bo mogoče prisiliti k odstopu, pa bi bilo smiselno čim prej spremeniti zakonodajo na državni ravni in uzakoniti postopek, po katerem bi bilo mogoče župana odpoklicati.