Cukjati brani poslance

Predsednik DZ France Cukjati je prepričan, da slovenski poslanci kljub nekaterim izjavam v parlamentu niso ksenofobi, homofobi in rasisti. Poslanke LDS pa so od Cukjatija znova zahtevale opravičilo.

Objavljeno
04. julij 2005 17.57
Ljubljana - Ob polemikah o posameznih izjavah poslank in poslancev, izrečenih na sejah DZ, je predsednik DZ France Cukjati v izjavi za javnost opozoril, da so oznake kot so "sovražnost, šovinizem in seksizem pretirane". Po njegovem mnenju je tudi nekorektno poslanke in poslance označiti za "ksenofobe, homofobe in rasiste". Z današnjo izjavo je Cukjati komentiral javno izjavo Sovražni govor se širi po državi - iz državnega zbora, ki jo je doslej podpisalo že več kot 300 ljudi.

Takšne medijske polemike ustvarjajo napačen vtis, da se poslanke in poslanci samo še prepirajo in žalijo, kar je po prepričanju Cukjatija daleč od resnice. "Zadnji čas je, da dosežemo neposredni prenos sej DZ, da si bodo lahko gledalci, ki jih zanima obnašanje in potek razprav v DZ, ustvarili lastno sliko o nivoju razprav na plenarnih zasedanjih," je v izjavi še zapisal Cukjati.

Poslanke LDS zahtevajo opravičilo

Poslanke liberalne demokracije Darja Lavtižar Bebler, Majda Širca in Cveta Zalokar Oražem predsednika državnega zbora Franceta Cukjatija znova pozivajo, da javno obsodi ravnanje poslanca SDS Pavla Ruparja ob sprejemanju zakona o registraciji istospolnih partnerstev. Če Cukjati želi prispevati k večjemu ugledu celotnega parlamenta, mora Ruparjevo ravnanje jasno in javno obsoditi in se poslankama Majdi Širca in Majdi Potrata (SD) tudi opravičiti, so v pismu predsedniku DZ zapisale poslanke LDS.

Cukjati po mnenju poslank javnosti ni nedvoumno sporočil, da kot predsednik državnega zbora in Ruparjev poslanski kolega njegovo dejanje kakor koli obsoja, se zanj tudi sam opravičuje in obžaluje, da je do njega prišlo. "Namesto, da bi se do dogodka javno in nedvoumno opredelili, raje nanizate vrsto pomislekov in vprašanj glede tega, kaj pravzaprav od vas zahtevamo in na katere člene poslovnika DZ se sklicujemo. Še več, ogorčeni ste, ker se na vas obračamo s pričakovanjem, da nemudoma ukrepate."

Po poslovniku predsednik predstavlja državni zbor ter skrbi za izvajanje poslovnika. "Poslovnik vam tako ne le omogoča, ampak nalaga, da vodite in urejate parlament tako, da je v njem vsem poslankam in poslancem zagotovljeno temeljno dostojanstvo." Po mnenju poslank je sprenevedavo trditi, da je šlo v Ruparjevem primeru za manjši spodrsljaj, za katerega se je poslanec opravičil in je zato zdaj vse urejeno. "Po našem prepričanju neiskreno opravičilo ničesar ne ureja, ampak implicitno sporoča, da se kršiteljem temeljnih človekovih v tej državi ne more nič zgoditi."

Sovražni govor v parlamentu?

Pod izjavo "Sovražni govor se širi po državi - iz državnega zbora", s katero so posamezniki iz akademskih, kulturnih, medijskih in drugih krogov obsodili"širjenje sovražnega govora v državnem zboru", se je do danes zjutraj podpisalo že 367 posameznikov. Kot je pojasnil Roman Kuhar z Mirovnega inštituta, so podpisniki izjavo posredovali tudi vodstvu državnega zbora, od katerega pričakujejo opravičilo vsej slovenski javnosti za žaljive besede, izrečene v DZ.

Podpisani po izjavo sicer obsojajo "avtorje nestrpnih, žaljivih, nasilnih in seksističnih izjav ter pozivajo odgovorne, da preprečijo nadaljnje širjenje sovražnega govora". Kot so opozorili v izjavi, so bili najprej sovražnega govora deležni izbrisani, potem Romi, samske ženske, geji in lezbijke, zdaj pa so očitno na vrsti poslanke. "S tem ko vodstvo DZ tako prakso dopušča, proti njej ne protestira in je najostreje ne obsodi, jo legitimira, zapira prostor argumentirane demokratične razprave ter s tem nepovratno krni ugled parlamenta," so zapisali v izjavi.

Kot so navedli, se morda zdi, da je izjava poslanca SDS Pavla Ruparja ob obravnavi predloga zakona o istospolnih partnerskih skupnostih sodu izbil dno. Vendar izjava "zgolj potrjuje, da ta sod že dlje časa pušča na več koncih". Kot pravi Kuhar, Ruparjev "izpad" ni osamljen primer, saj je sovražni govor v državnem zboru vse pogostejši.