Ljubljana - Poslanke in poslanci so s 47 glasovi za in 23 proti imenovali Jožeta P. Damijana na mesto ministra brez listnice, odgovornega za usklajevanje in spremljanje izvajanja strategije razvoja Slovenije. Novoimenovani minister je že zaprisegel pred državnim zborom.
Vladna služba za razvoj bo predvidoma začela delovati z januarjem prihodnje leto. V njej bo zaposlenih 15 ljudi ter minister in državni sekretar. Služba bo sestavljena iz kabineta ter dveh sektorjev, za ekonomske in socialne reforme.
Za njeno delovanje bo v letu 2006 namenjenih 189 milijonov tolarjev, leta 2007 pa 162 milijonov tolarjev sredstev. Njen namen je, da skupaj z vladnimi službami poišče najboljše rešitve in družbeni konsenz za izvedbo zastavljenih reform. Služba bo prihodnje leto usklajevala pripravo zakonov in podzakonskih aktov, v letu 2007 pa spremljala izvajanje in vrednotila uspešnost reform. Med drugim bo nadzorovala tudi delo tehnološke agencije.
Prvi komentar novega ministra
Novoizvoljeni minister Jože P. Damijan je dejal, da so bile za sprejem te vloge edina ambicija in motivacija gospodarske in socialne reforme. Vloga nove vladne službe po njegovih besedah ne bo le koordinacija vladnih resorjev, ampak tudi da se v letu 2006 poskuša s spodbujanjem odprte razprave doseči soglasje in strinjanje glede temeljnih reformnih ukrepov.
"Vloga nove vladne službe za razvoj ni le koordinacija vladnih resorjev pri izvajanju strukturnih reform, ampak tudi da v letu 2006 poskuša s spodbujanjem odprte razprave o reformah in konkretnih predlogih doseči soglasje in strinjanje glede temeljnih reformnih ukrepov," je po imenovanju za novega ministra brez listnice povedal Damijan.
Ob tem je poudaril, da mora Slovenija reforme izvesti, sicer bomo v obdobju nekaj let živeli slabše. "Takšnega mnenja je danes praktično vsa Evropa, tudi vse slovenske politične stranke, razlike lahko nastajajo le v načinu in dinamiki izvajanju reform," je dejal novi minister.
Damijan je še izrazil željo, da bi državljani dobro razumeli, da je njihov interes izključno vplivati na pozitivne spremembe v slovenskem gospodarstvu in družbi. "Prepričan sem, da bomo z naslednjim letom, s pojasnjevanjem posameznih ukrepov, tudi s številčnim dokazovanjem pokazali, da bodo spremembe predvsem vplivale na naš boljši skupni jutri," je še izrazil Damijan.
Janša: Naš cilj je blaginja za vse
Po besedah premiera Janeza Janše je po sprejetju strategije razvoja Slovenije, ki je bila po njegovem razumevanju sprejeta s širokim konsenzom, prišel čas, ko Slovenija potrebuje koordinacijo tudi na vladni ravni. "Podobno kot pred vstopom Slovenije v EU sedaj potrebujemo vladno službo in ministra brez listnice, ki bo usklajeval pripravo ukrepov in bo imel v vsakem trenutku na vpogled, kako stvari potekajo," je ob obrazložitvi, zakaj na ta položaj predlaga Damijana, pred poudaril Janša in poslance pozval, naj njegov predlog podprejo.
Janša je spomnil, da Slovenija sodi v prostor, kjer so spremembe stalnica, saj jih zahtevajo posledice globalizacije. "EU se je med dilemo, ali se jim bo skušala izogniti ali prilagoditi, odločila za slednjo in je zato sprejela lizbonsko strategijo," je povzel premier. Strategija je sprva zaobšla nekatere članice EU in tudi takratne države kandidatke. V Sloveniji se je nato po Janševih besedah širila zavest, da moramo nekaj narediti, da ne bomo zaostali za izzivi globalizacije, ki prihajajo. Zato smo sredi letošnjega leta sprejeli strategijo razvoja Slovenije, je dodal.
Nato smo pripravili okvir gospodarskih in socialnih reform, sestavljen iz dela ukrepov, ki se deloma že izvajajo, in iz dela ukrepov, ki zahtevajo korenitejše spremembe. Večina teh sodi v polje socialnega dialoga. "To je vlada sprejela kot pogajalsko izhodišče za sklenitev socialnega dialoga v naslednjem obdobju, žal pa smo že na začetku naleteli na apriorno zavračanje tega," je povedal Janša.
Slovenija je v fazi, ko je treba del ukrepov, ki niso sporni, pospešeno izvajati, za drugi del pa so potrebni še dodatni izračuni in simulirani učinki iz modelov, ki deloma obstajajo oz. jih še pripravljamo. "Da bo ta aktivnost usklajena, potrebujemo tudi koordinacijo na vladni ravni, " je poudaril Janša in spomnil, da je Slovenija tudi pred vstopom v EU potrebovala službo, ki je koordinirala ukrepe, da je država harmonizirala zakonodajo in uspešno izvedla pogajanja za vstop v povezavo.
Janša je izpostavil še, da smo s sprejemo nove finančne perspektive dobili proračunski okvir EU do leta 2013. "Sedaj je odvisno od nas, kako bomo znali pristopiti k realizaciji in se prilagoditi novim razmeram," je ocenil in izrazil prepričanje, da reforme lahko izvedemo brez poslabšanja socialnega položaja in razlik. "Nasprotno, te so se povečevale doslej, zdaj pa je naš cilj povečanje blaginje za vse," je sklenil premier.
Nasprotujoča si mnenja
Imenovanje ministra so kot že minuli teden na matičnem odboru za gospodarstvo podprle vladne stranke, medtem ko so bili v LDS, SD in SNS kritični tako do Damijanove kandidature kot do predlaganih reform.
Po mnenju SDS bo Damijan znal učinkovito povezati svoje teoretično znanje s prakso. SDS zato podpira ustanovitev ministrstva, ki bo imelo vse pristojnosti za učinkovito izvajanje nalog, od katerih bo zelo odvisen bodoči položaj Slovenije. Damijana so podprli tudi v NSi in SLS, kjer so prepričani, da se bo nalog lotil odgovorno. V SLS so načrtovanim reformam naklonjeni, pomisleke imajo do enotne davčne stopnje. V DeSUS okvir reform podpirajo, čeprav ne v celoti. Predpogoj za uspeh reform pa je, da bo Damijan pripravljen poslušati tudi socialne partnerje, so prepričani.
V LDS so spomnili na Damijanovo priznanje pred matičnim odborom za gospodarstvo, da nima konkretnih izkušenj z delom v gospodarstvu. Pri njegovih strokovnih referencah mu ni mogoče ničesar očitati, so pa izrazili bojazen, da namerava Slovenijo spremeniti v akademski eksperiment. Damijan po njihovem mnenju "pooseblja napovedane spremembe, ki bodo Slovenijo potisnile tja, kamor si velika večina ne želi". Za SD ni jasno, ali bo Damijan na položaju ministra sledil svoji strokovnosti ali politični moči. Zato menijo, da dialog s socialnimi partnerji, ki je za njih osnova za izvedbo reform, visi v zraku. V SNS verjamejo, da so reforme potrebne, toda ne reforme, ki jih je v dobršnem delu spisal Damijan.