Dan, ko je Savinja vzela 22 življenj

Leta 1954 je Celje prizadela najhujša poplava. Nevarnost bo manjša šele, ko bodo zgrajeni zadrževalniki voda.

Objavljeno
26. junij 2014 22.02
Celje, junij 1954 - Poplavljeno Celje 5. junija 1954. spredaj sotoje Savinje in Voglajne. .
Brane Piano, Celje
Brane Piano, Celje

Celje – Minilo je 60 let od poplave, ki je 4. in 5. junija samo v Celju zahtevala 22 življenj. Že prej in tudi po tistem so Savinja in njeni pritoki še večkrat poplavljali Celje z okolico. Protipoplavna dela, ki jih zdaj v porečju končujejo, pa so le prvi del ukrepov. Drugi del bo po napovedih lahko dokončan šele čez približno desetletje.

Porečje Savinje ostaja eno najbolj poplavno ogroženih območij v državi. Celovito urejanje poplavne problematike z lokalnimi ukrepi se je začelo leta 2012 in bo končano leta 2015. Dela obsegajo predvsem zaščito najbolj ogroženih poseljenih območij v Celju, Vojniku, Laškem in Lučah. Z njimi poplavno ogrožene površine zmanjšujejo za 1475 hektarov.

Projekt je vreden 45,5 milijona evrov, za njegovo uresničitev pa ima ob pristojnem ministrstvu največ zaslug mesto Celje, ki je od počasnih državnih služb prevzelo načrtovanje in urejanje projektne dokumentacije. Večino denarja prispeva EU iz kohezijskih sredstev. Toda večja poplavna varnost pred stoletnimi vodami v porečju Savinje, tudi mest Celje in Laško, bo dosežena šele okoli leta 2023, ko bodo zgrajeni tudi veliki zadrževalniki visokih voda v Spodnji Savinjski dolini.

Utrgal se je oblak

Ob obletnici ene najhujših poplav v Sloveniji pa se mnogi Celjani še spominjajo 4. junija 1954 in dneva po njem, ki je razkril vse posledice vodne ujme. V zaledju Celja se je utrgal ogromen oblak in s severa so proti Celju pridivjale visoke vode, ki so uničevale vse pred seboj. Poleg človeških življenj so odnašale mostove in hiše, ponekod je bila voda visoka tri metre, vse območje med Škofjo vasjo, Štorami in Arjo vasjo pa je bilo pod vodo.

Zgodovinski arhiv Celje je pred žalostno obletnico od državnih služb prevzel kratek film in drugo dokumentacijo o poplavi leta 1954, nekaj gradiv pa so objavili tudi na portalu Kamra. Tako je tudi širši javnosti dostopno gradivo o katastrofi, ki se ji mesto takrat še ni moglo izogniti. Po drugi svetovni vojni so se mestne oblasti pripravljale na regulacijo Savinje v njenem zavoju pri mestu, potem pa so jo nekaj tednov trajajoče padavine in nazadnje precejšnje padavine nad Pohorjem prehitele.

Regulacije in drugi ukrepi na Savinji in pritokih so se potem nadaljevali, a šele poplava leta 1990 je izničila prepričanje, da je Celje varno pred visoko vodo Savinje s povratno dobo 300 let. Sedanji in predvideni protipoplavni ukrepi so zato načrtovani za 100-letne povratne vode. Celjani in drugi prebivalci Savinjske regije upajo, da bodo protipoplavna dela končana pred naslednjo veliko povodnjijo.