Danes o ustavnosti referenduma o družinskem zakoniku

Ustavni sodniki bodo obravnavali presojo ustavnosti referenduma, ni pa zelo verjetno, da bi danes tudi že odločili.

Objavljeno
05. oktober 2011 19.35
Posodobljeno
06. oktober 2011 06.00
Barbara Hočevar, notranja politika
Barbara Hočevar, notranja politika

Ljubljana – »Zavrnili smo vse argumente državnega zbora, s katerim želi preprečiti družinski referendum,« je vodja Civilne iniciative za družino in pravice otrok Aleš Primc izjavil včeraj, ko je na ustavno sodišče prinesel 34 strani argumentacije v podporo razpisu referenduma, ki ga je predlagala njegova iniciativa.

Zahtevo o presoji ustavnosti referenduma, ki jo je vložil parlament, bodo ustavni sodniki obravnavali na današnji seji, ni pa zelo verjetno, da bi danes tudi že odločili.

Za zaščito pravic otrok do ljubeče matere in očeta je referendum nujen, je prepričan Primc. Civilna iniciativa je ustavnemu sodišču celo predlagala, naj čim prej odloči, ga dovoli in s tem omogoči izvedbo referenduma skupaj z državnozborskimi volitvami 4. decembra, s čimer bodo prispevali, da se prihrani davkoplačevalski denar, je poudaril Primc.

Dodal je, da so utemeljitve državnega zbora proti vseljudskemu odločanju na trhlih nogah, zato menijo, da bo imelo ustavno sodišče na podlagi njihove argumentacije zelo lahko delo. Če bo kljub temu prepovedalo referendum, pa je Primc napovedal, da bomo »imeli v Sloveniji družinske volitve«. Pri civilni iniciativi med drugim menijo, da pisci pobude o ustavni presoji družinski zakonik »očitno razumejo kot zakon, ki je namenjen urejanju pravnega položaja istospolnih skupnosti v slovenskem pravnem redu«.

Prav nasprotno pa je stališče ministra za delo, družino in socialne zadeve Ivana Svetlika, ki je v svoji poslanici ob tednu otroka poudaril, da postavlja družinski zakonik v ospredje otroka. »Prepričani smo, da morajo imeti vsi otroci enake pravice, ne glede na to, ali živijo v družini z očetom in materjo, samo z enim od staršev, v rejniški družini ali v istospolni družini,« je zapisal Svetlik. Ponovil je, da so v zakoniku popolnoma uredili celotno družinsko pravo, cilj pa je izboljšanje položaja otrok.